Damašek - Syrská armáda za pomoci spojenců a asistence ruské armády po čtyřech letech bojů dobyla město Aleppo (Halab), dosud ovládané opozicí. Na místě doznívají poslední boje. Podle OSN ale dochází k masakrování civilistů a za zvěrstva jsou zodpovědné právě Moskva a Sýrie.
Syrská vládní armáda a její spojenci po čtyřech letech znovu obsadili město Aleppo. Po těžkých bojích proti povstalcům, kteří kontrolovali východní část města, ovládají vládní jednotky přes 98 procent území Aleppa.
Konflikty ale ani přesto neskončily. Na obsazeném území v posledních hodinách dochází k údajnému masakrování civilistů vládními vojáky. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) tvrdí, že vládní jednotky při obsazování donedávna povstalci ovládaných čtvrtí Aleppa vnikají do domů a zabíjejí tam civilisty.
Podle mluvčího Ruperta Colvilla takto přišlo o život nejméně 82 lidí. Mezi oběťmi je i 11 žen a 13 dětí. Sociální sítě rovněž plní vzkazy obyvatel na rozloučenou. "Myslím, že se loučím.... Je skoro po všem a za několik hodin nás zabijí," uvedl na twitteru Ramí Zia.
"Když nás ale všichni opustili, je smrt jistá," napsal dále. Sedmiletá Bana, která na svém twitterovém účtu popisuje život ve východním Halabu, pro změnu uvedla, že se rozhoduje o jejím životě nebo smrti.
Koordinátor OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland v souvislosti s napadáním civilistů naléhal na Rusko a syrskou vládu, aby souhlasily s příměřím v Aleppu a umožnily tak odsun zraněných osob z města. Egeland na sociální síti Twitter upozornil, že Moskva a Damašek "jsou odpovědné za všechna zvěrstva, která nyní v Aleppu páchají vítězné milice".
Očití svědci událostí píší o "genocidě", které se dopouštějí ve východním Aleppu vládní vojáci. Na svém webu to uvedl francouzský časopis L'Observateur. "Střílejí na všechno, co se hýbe. Bez ohledu na to, zda je to dítě nebo dospělý," uvedl L'Observateur.
Před krveprolitím varují i další organizace. "Masakry probíhají každou hodinu," tvrdí exilová organizace SOHR monitorující dění v Sýrii. Mezinárodní výbor Červeného kříže vydal v noci na dnešek prohlášení, ve kterém všechny strany ozbrojeného konfliktu v Sýrii vyzval, aby ušetřily životy civilistů.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
Jak slibovala předpověď, letní počasí během prvního květnového víkendu předčasně dorazilo do Česka. Už v sobotu překročila maxima hranici 25 stupňů. Podle meteorologů má být dnes ještě o několik stupňů tepleji.
Zdroj: Jan Hrabě