Ankara - Německá kancléřka Angela Merkelová dorazila na návštěvu Turecka. Při dnešní schůzce s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem zdůraznila důležitost svobody projevu v Turecku. Šéfku německé vlády ještě čeká jednání s opozicí.
"V této rozhodující fázi je důležité, aby byla dodržena svoboda projevu a v souvislosti s tím jsme hovořili i o svobodě tisku," uvedla Merkelová na tiskové konferenci po boku Erdogana.
"I opozice je součástí demokracie," řekla též kancléřka v souvislosti s vývojem v Turecku po loňském červencovém pokusu o puč. Po něm turecká vláda zahájila rozsáhlé čistky.
Merkelová se vyjádřila také k chystanému referendu o změně ústavy, která má v Turecku zavést prezidentský systém. Podle kancléřky by na referendum, jež se bude konat asi začátkem dubna, měli dohlížet pozorovatalé OBSE.
Erdogan vyzvdihl důležitost návštěvy Merkelové pro vztahy obou zemí. Podle něj hovořili oba státníci zejména o boji s terorismem a vývoji v Sýrii a Iráku. Erdogan řekl, že žádná země nebojuje tak tvrdě s Islámským státem jako Turecko.
Večer se kancléřka sejde v Ankaře také se zástupci největší opoziční síly v parlamentu, středolevicové Lidové republikánské strany (CHP), ale i se členy prokurdské Lidové demokratické strany (HDP).
Právě členy HDP turecká vláda obviňuje ze spolupráce se separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž armáda na jihovýchodě země bojuje. Jedenáct poslanců HDP je v současnosti ve vyšetřovací vazbě.
Související
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 1 hodinou
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 2 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 2 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 3 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 4 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 5 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
včera
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
včera
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
Během dnešního dne zavládne na našem území oblačné až zatažené počasí, přechodně se objeví i polojasno. Srážky se v první polovině dne vyskytnou pouze ojediněle a pršet bude jen lokálně.
Zdroj: Libor Novák