Erdogan chystá nový pokus dostat od USA Gülena

Ankara - Turecká vláda se po zmařeném pokusu o převrat znovu chystá přimět USA k vydání duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara označuje za hlavního strůjce loňského puče.

Prezident Recep Tayyip Erdogan o to chce při nadcházející návštěvě Washingtonu požádat šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Agentura Anadolu dnes napsala, že turecký ministr spravedlnosti Bekir Bodzag se v pondělí ve Washingtonu setká se svým americkým kolegou Jeffem Sessionsem. Při této příležitosti mu hodlá předat "nové důkazy" o tom, že Gülen v loňském červencovém puči "skutečně" má prsty.

Agentura DPA v této souvislosti poznamenala, že západní státy o těchto obviněních Gülena, který žije ve Spojených státech v exilu, doposud nejsou příliš přesvědčené.

Erdogan má být v USA na návštěvě od 15. do 17. května a poprvé se má setkat s novým americkým prezidentem Trumpem. Míní ho přitom o požádat o extradici Gülena. Za Trumpova předchůdce Baracka Obamy zůstaly tyto jeho žádosti nevyslyšené.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Fethullah Gülen (turecký duchovní)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

V Německu chtěli útočit teenageři inspirovaní Islámským státem. Policie zakročila

Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským extremismem plánovali teroristický útok. Dospívající děti měli glorifikovat organizaci Islámský stát, podle DW chtěli útočit na křesťany a strážce zákona. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy