Mýtická pevnost Tora Bora? Místo hydroelektrárny a hotelu se v podzemí nachází něco zcela jiného

Kábul - Mýty opředená pevnost Tora Bora v afghánských horách dodnes poutá pozornost. Jde o objekt, který pomohla vybudovat americká zpravodajská služba CIA v boji místních muslimů se Sověty. Ač mnohé historky mluví o obrovském opevněném komplexu, jehož součástí byl hotel i kanceláře, realita se ukázala být jiná. V horách je "pouhý" důmyslný systém chodeb a malých jeskyní, ve kterých se nacházejí sklady munice.

Mýty opředené sídlo hnutí Talibán a Al-Kájdy Tora Bora údajně obsadili radikálové ze samozvaného Islámského státu (IS). Název pevnosti je z paštunského jazyka překládán jako „Černá jeskyně“. Podzemní komplex se nachází v afghánských Bílých horách na východě země v provincii Nangarhár poblíž hranic s Pákistánem. V jeskynních úkrytech se podle Američanů měl skrývat obávaný vůdce Al-Kájdy Usáma bin Ládin. V reakci na teroristické útoky na New York a Washington v roce 2001 tak Američané intenzivně bombardovali celý komplex, Ládin však tehdy stihl uprchnout.

Pevnostní komplex měly využívat vojenské síly proti Sovětům, kteří v roce 1979 vpadli do Afghánistánu. Systém jeskyní vznikal postupně, vlivem tekoucí vody, která se vsakovala do vápencového povrchu. Tvrz Tora Bora byla vybudována z peněz americké CIA pro Mudžáhidy. Označení pro tuto skupinu bojovníků původně znamenalo pákistánské muslimy, kteří bojují ve svaté válce. V tomto konkrétním případě šlo muslimské guerillové vzbouřence, kterým se nelíbila sovětská invaze do Afghánistánu v roce 1979.

Podle bývalého ministra obrany Bushovy administrativy Donalda Rumsfelda skutečně šlo o úkryt ozbrojených skupin Talibánu a Al-Kájdy. Americké zpravodajské služby v roce 2007 přišly s podezřením, že se do pevnosti Ládin vrátí na poradu s veliteli obou ozbrojených skupin, které by měla naplánovat další teroristické útoky v Evropě a ve Spojených státech.

Podobu komplexu je dnes už těžké popsat, ráz krajiny výrazně změnilo právě americké bombardování po roce 2001, nejznámějším je dvoudenní bombardování objektu ze vzduchu bez přestávky. Z útržků a popisů západních médií se nejprve předpokládalo, že šlo o nedobytnou jeskynní pevnost, která mohla ubytovat až 2000 bojovníků. Součástí objektu byla i vlastní nemocnice, hydroelektrárna či kanceláře. V komplexu se měl také nacházet hotel, velké sklady s municí a zbraněmi. Podle některých svědectví se měla v podzemí nacházet i dostatečně široká cesta, po které by do jeskyní mohl proniknout bojový tank. Součástí byly sofistikovaně budované tunely a větrací systémy.

Po již zmíněném bombardování a následném obsazení komplexu Afghánci a Američany, byla podoba celého objektu úplně jiná. Stopy po pevnosti byly ta tam, pro jistotu se hlídkovalo i v okolních oblastech. Tvrz nikde. V lokalitě pod názvem Tora Bora byly objeveny malé přírodní jeskyně a dvě stovky bojovníků, nikoliv tisíce. Zbraně a sklady munice sice nalezeny byly, ale žádné stopy po moderních zařízeních typu hydroelektrárny a kanceláří.

Svědectví o podobě komplexu podal jeden ze seržantů amerických jednotek pro americké zpravodajství PBS. „Znovu, ne, v jeskyních nebyly žádné bláznivé labyrinty a bludiště, jak se říká. Většina byly malé přírodní jeskyně. V některých byly dřevěné prvky, které tvořily jakési malé místnosti, 10 až 24 stop velké. Opravdu nebyly moc velké. Vím, že se z toho udělala senzace. A jak jsme se do nich dostali? Báli jsme se tam vstoupit, viděli jsme všechny zprávy o tom, jaké by měly být. Když tam ale vstoupíte, uvidíte skutečně jen malé bunkry a velké množství muničních skladů,“ popsal prostory komplexu.

Podzemní prostory později opět zabraly bojové jednotky Talibanu, které dostaly pod kontrolu některá okolní území. Letos americký prezident Donald Trump povolil útok na Tora Bora za pomoci „Matky bomb“, což je nejaderná bomba GBU-43. 

Související

Více souvisejících

Tora Bora Afghanistán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy