Mosul/Londýn – Islámský stát by se mohl pokusit pomstít za ztrátu Mosulu, který před několika dny získala zpět irácká armáda. Podle odborníků by mohli použít na antibiotika odolnou formu moru, která by mohla zabít až miliony lidí. Kromě toho také bojovníci Islámského státu měli v Mosulu celou dobu na dosah radioaktivní kobalt 60, díky kterému mohli vytvořit tzv. špinavou bombu.
Skupina džihádistů by mohla podle serveru Express použít zbraňovanou formu takzvané černé smrti, kterou by mohla rozptýlit nad některým z velkých britských měst. Bezpečnostní experti se totiž obávají, že s tím, jak IS ztratil Mosul a rozsáhlá území v Sýrii, může skupina uchýlit k zoufalým činům.
Jejich obavy potvrzují dokumenty objevené na univerzitě v Mosulu, které byly zachyceny po dobytí města. Podle nich bojovníci IS testovali účinky chemických zbraní na lidech. Výzkumní pracovníci Světové zdravotnické organizace (WHO) odhadují, že 50 kilogramů látky uvolněných nad městem o velikostí Londýna, by mohlo infikovat až 300 tisíc lidí. Server také poukazuje na velký mor, který Londýn zasáhl v roce 1666 a při kterém zemřelo 100 tisíc lidí, tedy asi 20 procent obyvatel.
Odborníci mají s odkazem na tuto historickou zkušenost strach, že IS by mohl mor využít jako chemickou zbraň „Koneckonců, bakterie byly používány jako zbraně dlouho předtím, než se jim začalo říkat bakterie,“ vysvětluje novinář Eric Boodman.
„Infikované mrtvoly byly katapultovány přes zdi. V Benátkách zkoušeli destilovat jedovatou tekutinu z napuchlých lymfatických uzlin nakažených morem. Japonská letadla rozptýlila nad nepřátelským územím infikované blechy. Pokud ti, kteří mají hanebné motivy a technické znalosti, chtějí zbrojit pomocí bakterií, tak mohou,“ varuje.
Morová epidemie, která ve středověku zpustošila Evropu, je smrtelná do jednoho týdne. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, zvracení, puchýře a bolestivé krvavé otoky na krku, v podpaží a na slabinách.
Kromě toho deník The Washington Post informuje, že irácká armáda objevila v Mosulu radioaktivní materiál, konkrétně kobalt 60. Naštěstí ale zůstal po tříletém obléhání města nedotknutý. Džihádisté o látce buď nevěděli, nebo ji nedokázali získat ze strojů.
IS v Mosulu dostal pod kontrolu mnoho skladů se zbraněmi, bombami, raketami i bitevními tanky. Společně s nimi ale také získali materiál, který mohl posloužit k vytvoření tzv. špinavé bomby. Podle The Washington Post se kobalt nacházel v univerzitním skladu v přístrojích, kterými se běžně během radioterapie zabíjejí rakovinotvorné buňky.
Související
Překvapivý obrat: Islámský stát žije, Sýrie se chce stát spojencem USA
Američané v Sýrii zlikvidovali vysoce postaveného teroristu Islámského státu
Islámský stát (IS) , Irák , mor
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 3 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 6 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 7 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 9 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.
Zdroj: Libor Novák