Ženeva - Organizace spojených národů (OSN) v úterý upozornila na další desetitisíce uprchlíků, které vyženou z domovů pokračující operace proti Islámskému státu (IS) v zemi. Samozvaná organizace v Iráku stále drží několik pevností.
Irácké ozbrojené síly v červenci znovu dobyly nejlidnatější Mosul. Boje trvali devět měsíců a z města muselo být evakuováno na 950 tisíc lidí. Boje zanechaly celou západní část města v ruinách. Koordinátorka OSN v Iráku Lise Grandeová uvedla, že Iráčané se teď soustředí na operace k dobytí měst Tal Afar a Hawija. Armáda chce také osvobodit údolí řeky Eufrat v provincii Anbar.
"Předpokládáme, že až skončí tyto operace, stovky a tisíce civilistů budou pravděpodobně bez domova," uvedla Grandeová novinářům v Ženevě. V důsledku může jít o největší humanitární krizi na světě. Stovky tisíc obyvatel Mosulu se už do poničeného města vrátily. Podle Grandeové je ale stále bez domova 3,3 milionů Iráčanů. Humanitární organizace očekávají, že by se číslo mohlo zvednout až na 3,5 milionu. A to právě v důsledku pokračujících bojů s islamisty.
Měsíc po vyhlášení vítězství u Mosulu federální policie v úterý uzavřela staré město ve východní polovině Mosulu a vyhlásila zákaz vycházení kvůli hrozbě útoku ze strany islámských radikálů, kteří působí v podzemních tunelech. Podle jedné z humanitárních organizací navíc islamisté zintenzivnili útoky proti vesnicím jižně od Mosulu. Informuje o tom americký deník The New York Times. "Je zcela jasné, že riziko pro civilisty vzrostlo dramatiky v baštách IS," uvedla Grandeová.
Organizace spojených národů se také zabývá opatřením zaměřeným na řešení hrozeb útoků z pomsty proti sunnitským rodinám, které jsou podezřívány ze sympatizování s islámským státem nebo jeho podpory. OSN je obzvláště znepokojena více než tisíci rodinami, které jsou mimo ochranu sunnitských kmenů a jsou tedy "velmi, velmi, velmi zranitelné", dodala Grandeová. Agentury OSN a irácké úřady zvažují, zda neotevřít speciální tábory pro tyto ohrožené rodiny, které by se následně mohly přestěhovat do bezpečnější lokality.
humanitární organizace tvrdí, že toto nebezpečí je podtrženo zmizením až 600 lidí, kteří jsou drženi šíitskými milicemi poté, co tyto milice v loňském roce znovu získali sunnitské město Falluja od Islámského státu. Tyto milice se nepodílely na osvobozování Mosulu, ale dá se očekávat, že se zapojí do bojů proti zbývajícím baštám islamistů.
Související
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
OSN: V roce 2024 zemřelo po celém světě 5 milionů dětí. Většině úmrtí se dalo zabránit
OSN , Irák , Islámský stát (IS) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
před 1 hodinou
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
před 2 hodinami
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 3 hodinami
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 4 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 5 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
Premiér Andrej Babiš (ANO) usměrnil poslance Filipa Turka, který by rád mluvil do otázky účasti prezidenta Petra Pavla na letním summitu NATO. Babiš zdůraznil, že Turek není členem vlády, takže nebude ve zmíněné věci rozhodovat.
Zdroj: Jan Hrabě