Bagdád - Irácké vládní jednotky už mají pod kontrolou 70 procent města Tall Afar na severu Iráku. Oznámil to dnes irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí.
Tall Afar ovládali od června 2014 členové teroristické organizace Islámský stát (IS). Jde o poslední větší město v Iráku, kde IS drží pozice.
Vládní ofenziva za znovudobytí dříve asi dvousettisícového Tall Afaru začala 20. srpna. V pátek bylo oznámeno, irácké síly prolomily obranu IS a dostaly se do centra města, kde podle šéfa operací dobyly mimo jiné Citadelu. Tuto historickou pevnost dříve IS používal jako vězení pro ženy a dívky, které nutil ke sňatkům se svými členy.
Francouzský ministr zahraničí a ministryně obrany mají během návštěvy Iráku s místními vládními představiteli hovořit mimo jiné o boji proti IS a o obnově země. Francie je hlavním partnerem USA v mezinárodní koalici bojující proti IS v Iráku a v sousední Sýrii.
Tématem irácko-francouzských jednání by podle diplomatických zdrojů citovaných agenturou AFP mohla být i otázka kurdského referenda o nezávislosti, které irácká autonomní oblast Kurdistán chystá na 25. září a které by mohlo Irák opět destabilizovat.
Související
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
Aktuálně se děje
včera
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
včera
Český lev odhalil první oceněnou osobnost. Dostane cenu za mimořádný přínos
včera
Nej(ne)bezpečnější fotbalové mistrovství světa. Sportovní svátek ohrožuje několik věcí
Aktualizováno včera
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
včera
Írán by ještě o víkendu mohl mít nového vůdce. Nahradí Chameneího
včera
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
včera
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
včera
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
včera
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
včera
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
včera
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
včera
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
včera
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
včera
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
včera
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
včera
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
včera
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
včera
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
6. března 2026 21:58
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
6. března 2026 21:13
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na zahájení zimní paralympiády v Itálii se stala předmětem vášnivých politických debat. Do Vystrčila se pustil například premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem je fakt, že předseda jedné z komor parlamentu letěl armádním speciálem.
Zdroj: Jan Hrabě