V uprchlickém táboře v Jordánsku otevřeli solární elektrárnu, poskytne běžencům větší komfort

Zaatarí (Jordánsko) - V jordánském táboře pro syrské uprchlíky dnes uvedli do provozu solární elektrárnu, která bude schopná obyvatelům tábora Zaatarí zajistit elektřinu 14 hodin denně. Běžencům elektrárna přinese větší komfort v podobě možnosti uchovávat déle potraviny v lednici nebo pouštět větráky za horkého počasí.

Informoval o tom dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž jde o největší solární elektrárnu v zařízení tohoto druhu. Tábor Zaatarí je domovem 80.000 syrských uprchlíků. Jordánsko přijalo podle OSN od roku 2011 asi 650.000 syrských uprchlíků, jordánské úřady hovoří o více než milionu běženců.

Továrnu tvoří 40.000 solárních panelů schopných vyprodukovat 12,9 megawattů energie. Elektrárna stála 15 milionů eur (384 milionů Kč) a zaplatilo ji Německo.

Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnil jordánský ministr energetiky Sálih Charbáš, německá velvyslankyně v Ammánu Birgitta Siefkerová-Eberleová i zástupci OSN a nevládních organizací.

OSN původně slibovala, že táboru zajistí v průměru osm hodin elektřiny denně za měsíční poplatek půl milionu dolarů (11 milionů Kč). „Teď jsme schopni dodávat elektřinu 14 hodin za nulový poplatek," řekl zástupce UNHCR Stefano Severe. OSN tak ušetří ročně až pět milionů dolarů, které bude moci použít pro zajištění jiných služeb uprchlíkům.

Syřan Muhammad Hadždž Alí je ze syrského města Dará a ačkoli tábor bičovala písečná bouře, přihlížel, jak si jeho děti hrály venku. „Kdybychom měli ve dne elektřinu, přinutil bych je zůstat uvnitř, protože ten prach je škodlivý. Proud ale pouštějí až večer," řekl k současné situaci tento otec pěti dětí.

Syřanka Tabarak Abdal Fattáhová má rakovinu a zpráva o prodloužení hodin s elektřinou ji nijak nepotěšila. „Naše problémy to nevyřeší. Přejeme si vrátit se domů, do svých domů a na své farmy. Život tady je nesnesitelný a nic ho nemůže změnit," řekla.

Související

Více souvisejících

jordánsko uprchlíci solární energie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy