Mladá jordánská dívka Malak al-Qaraan byla převezena do nemocnice poté, co ji do tváře kousl zbloudilý pes. Doktor ji ránu ošetřil, aniž by prozkoumal, zda zvíře nemělo vzteklinu. Dívka za tři dny zemřela. Jordánský Velký muftí, hlavní vykladač islámského práva, řekl v rozhlase, ve kterém tvrdil, že podle islámského práva je dovoleno zabít psa, který napadá vás, vaše děti či hospodářská zvířata. Jeho slova rozpoutala překvapivou vlnu násilí vůči psům, uvádí web The Atlantic.
Jordánská média 8. listopadu oznámily, že jen v jordánském městě Keraka bylo zabito více než 800 volně pobíhajících psů. Facebookem kolovalo video z města Zarká, zobrazující odstřelovače, kteří před východem slunce projížděli městem a stříleli psi. Mnohé z více než 1400 komentářů chválilo ostřelovače za zabíjení psů, kteří by ohrožovali jordánské děti.
Cizinci začali masivní zabíjení velmi kritizovat. Podle jedné organizace na ochranu psů „náboženský vůdce země vyhlásil svatou válku na psech.“ Jedna Američanka na Facebooku psala, že doporučuje lidem necestovat do Jordánska a utrácet zde peníze. Argumentovala, že Američané tvoří čtvrtou největší skupinu turistů v Jordánsku a pokud se rozhodnou poškodit jordánský průmysl cestovního ruchu, bude muset Jordánsko zasáhnout proti vybíjení psů.
Jordánsko se snaží prezentovat Západu jako moderní a progresivní země. Království je nicméně více sociálně konzervativní než jiní jeho sousedé na Blízkém východě, zejména, co se týče náboženství. Výrokům islámským učenců, kteří se v jiných státech potýkají s úbytkem vážnosti, je zde stále věnována velká pozornost. Jordánci si výrok Velkého muftího vyložili jako fatwu, tj. nábožensko-právní stanovisko, a začali podle toho ihned jednat.
Podle jordánské náboženské instituce Dar al-Ifta (Odbor fatwy) slova Velkého muftího nikdy nebyla zamýšlena jako příkaz k zabíjení. Ahmad al-Hasanat, generální tajemník Dar al-Iftaa, poukazuje na to, že původní fatwa pouze tvrdila, že v případě ohrožení je přípustné zabít psa, nikoliv však, že je třeba preventivně masakrovat psi na ulicích.
Podle Al-Hasanata je celá situace obrovské nedorozumění. Fatwy jsou pouze náboženskými-právními doporučeními, nikoliv zákonně platnými příkazy. Jsou nezávazné a otevřené individuálnímu výkladu.Fatwy jsou obvykle dávány na konkrétní dotaz. „Poskytujeme jen radu. Pokud to někdo bere, skvělé. Pokud ne, co můžeme dělat? Dám mu fatwu a on se rozhodne," říká al Hassanat.
„V islámu, pokud chcete zabíjet zvířata, není to snadné. Ale pokud je zvíře hrozbou pro člověka, můžete ho zabít, "tvrdí Rawashdeh, strýc dívky, která zemřela. „Pokud by mufti se takto nevyslovil, je zakázáno zabíjet psi.“ Smrt dívky dle něj byla způsobena stejně tak psem jako lékařem, který nezkontroloval, zda pes nebyl infikován vzteklinou. Přesto jednoznačně podporuje údajnou fatwu. „Každý zbloudilý pes by měl být zabit, protože oni uubližují lidem," řekl.
Ačkoli psi jsou v islámském světě považováni za nečistá zvířata, v Koránu ani v navazujícím islámském právu neexistuje žádný příkaz k masivnímu vraždění psů a žádná fatwa to nemůže podpořit. Skutečnost, že Jordánci reagovali tímto způsobem, je spíše než islámským negativním postojem k psům zapříčiněna nahromaděným vztekem, který v sobě mají ohledně problémové situace nekontrolovaných divokých psů. V roce 2014 např. obyvatelé Zarky požadovali, aby město zakročilo proti smečkám volně pobíhajících psů, kteří napadli starší ženu a několik dětí, ale úředníci to odmítli s tím, že zabíjení psů je zakázáno a jde proti islámskému právu.
12. listopadu vydal Dar al-Iftaa vydal novou fatwu, ve které se odkazovalo na koránský požadavek milosrdenství vůči zvířatům a obhajovalo, že zvířata by měla být zabíjena pouze v sebeobraně. Přesto zabíjení pokračuje a zřejmě bude dále pokračovat, dokud se nevyřeší problém toulavých psů.
Související
Izrael zasáhl budovu Hizballáhu v Libanonu. Jordánsko aktivovalo protivzdušnou obranu
Jordánsko na protest proti válce odvolalo z Izraele svého velvyslance
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák