NÁZOR - Směr protestů, které od konce prosince zaplavily Írán, zůstává nejasný, tvrdí mezinárodněpolitický analytik Vladimir Frolov. Bývalý ruský diplomat v komentáři pro server Moscow Times pokládá otázku, kam se situace bude ubírat s ohledem na skutečnost, že současné události ze zřejmě liší od protestů v roce 2009 kvůli zmanipulovaným prezidentským volbám.
Riziko pro Rusko ve všech ohledech
Po alespoň dvou desítkách mrtvých se zdá pravděpodobné, že úřadům se podaří protesty potlačit, míní Frolov. Varuje, že situace může ale rovněž vyústit v krvavé povstání a občanskou válku syrského typu, případně i svržení represivního režimu ajatolláhů.
"Jedna věc je přesto jasná - všichni velcí geopolitičtí hráči vývoj bedlivě sledují," konstatuje analytik. Vysvětluje, že zásadní změny v Íránu by ovlivnily politiku na Blízkém východě, války v Sýrii a Jemenu, ropné trhy a vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy, a proto mezi Moskvou a Washingtonem létají tvrdá slova a obvinění ze zasahování do íránských vnitřních potíží, přičemž Rusko viní Spojené státy z pokusu o "změnu režimu".
Z pohledu Ruska je nestabilita v Íránu - důležitého souseda a regionálního spojence - ve všech směrech riziková, poukazuje bývalý diplomat. Připomíná, že protesty žádají konec utrácení íránských peněz na zahraniční dobrodružství v regionu, a tak se Moskva může bát o osud svého projektu obnovy Sýrie. Moskva se sice chlubí svým vojenským vítězstvím na tamním bojišti, ale opomíjí, že ho umožnila íránská pozemní vojska, zdůrazňuje Frolov. Dodává, že bez desítek tisíc Íránem podporovaných bojovníků by syrská armáda nedokázala získat a kontrolovat území.
Írán si přitom loajalitu těchto vojáků kupuje, a pokud by se finance omezily, či zastavily, Moskva by musela účet zaplatit, případně vyslat do Sýrie více pozemních jednotek, což by bylo riskantní a politicky ponižující, uvádí expert. Doplňuje, že nepokoje v Íránu podrývají ruský globální narativ, že pouze silné autoritářské režimy mohou přinést stabilitu a prosperitu Blízkému východu, zatímco západní snahy o politické změny - kulturně cizí tomuto regionu - představují recept na nestabilitu a válku.
"Pro Rusko existují ozbrojené rebelie a lidová povstání pouze jako nástroj západní subverze," pokračuje odborník. Soudí, že Rusko vstoupilo do syrské války pod tímto praporem, aby pod záminkou boje s terorismem udusilo lidové povstání proti režimu Bašára Asada, geopolitickému spojenci Moskvy, a "učinilo přítrž Americe sponzorované barevné revoluci", jak otevřeně přiznal ruský ministr obrany Šoigu.
Íránské protesty podkopávají tento výklad, jelikož země je stabilní a tuhou autokracií víceméně izolovanou od Západu a - ruskými slovy - jeho zkaženého vlivu, poukazuje analytik. Připomíná, že lidé v Íránu vyšli do ulic, kvůli stagnující ekonomice a zkaženým strukturám, které poskytují většinu statků klerikům a jejich spojencům, případně vysoce postaveným velitelům bezpečnostních složek.
Hororový scénář
Břemeno sankcí nesli hlavně běžní obyvatelé, jejichž příjmy se snižovaly či stagnovaly, zatímco režimní kruhy ze sankčních arbitráží profitovaly a snažily se usměrňovat nespokojenost veřejnosti k "zahraničním nepřátelům", vysvětluje Frolov. Konstatuje, že v tomto se naskýtá nepříjemná paralela s dnešním Ruskem, kde tíhu západních sankcí a ruských protiopatření nesou především běžní lidé, zatímco blízcí Kremlu získávají vládní zakázky a zvláštní daňové úlevy, které jim mají kompenzovat ztráty na západních trzích.
"Tato křiklavá nespravedlnost je z pohledu společenské stability neudržitelná, pokud se nepodniknou pokusy o uvolnění sankcí," míní bývalý diplomat. Dodává, že Moskva by se také měla bát možného přelití nestability z Íránu do sousedního Ázerbájdžánu, kde zkorumpovaný autoritářský režim čekají prezidentské volby, přičemž povstání v obou zemích by mohlo vyhrotit ruská bezpečnostní opatření na nevídanou úroveň.
Ruská vojenská doktrína považuje takové otřesy v sousedních státech za vnější vojenskou hrozbu, které je třeba čelit vojenskými prostředky, deklaruje analytik. Pokládá otázku, zda Moskva nemůže být v pokušení zasáhnout silou, podobně jako v Sýrii, aby zachránila spřátelené režimy a zamezila šíření revoluce na sever či východ. Šlo by o drsný a hororovým scénář, přičemž válka v Sýrii by ve srovnání s ním vypadala jako snadná procházka, varuje Frolov. Spekuluje, že proto Moskvu rozčilují tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa a prohlášení Bílého domu o podpoře protestů a výzvy k ukončení útlaku ze strany íránského režimu.
Rusko takové postoje považuje za potvrzení toho, že změny režimů a šíření demokracie zůstávají aktivním nástrojem americké zahraniční politiky, což živí rostoucí ruské rozhořčení z Trumpovy administrativy, poukazuje analytik. Připomíná, že Moskvu potěšila inaugurační řeč Trumpa, v níž oznamoval konec "vnucování" amerického způsobu života ostatním, ale nyní prezident vydává "clintonovská" stanoviska hraničící s podněcováním.
"Z pohledu ruských vůdců přidává na nejistotě a nepředvídatelnosti to, že Trump se vyvíjí každým svým mezinárodním krokem. Moskva si nemůže být nikdy jistá, kam Trump nasměruje svůj hněv příště," míní bývalý diplomat. Dodává, že země, která se šéfovi Bílého domu znelíbí, může skončit v budoucí "ose zla", a proto bude Moskva pouze okrajově brnkat na nervy Washingtonu, aniž by zpochybňovala klíčové americké zájmy a o samotném Trumpovi bude mluvit pouze v dobrém.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Demonstrace v Íránu , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák