New York - Sýrie se v důsledku nejnovějšího násilí ze strany vládních vojsk a cizí intervence ocitá v jedné z dosud nejnebezpečnějších etap občanské války.
Na zasedání Rady bezpečnosti OSN to dnes podle agentury Reuters řekl zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.
V uplynulých týdnech armáda syrského prezidenta Bašára Asada podporovaná Ruskem zesílila bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely a koncem ledna zahájilo Turecko ofenzivu v severosyrské oblasti Afrín s cílem vytlačit z regionu kurdské milice, které považuje za teroristy. Podle odhadů si násilí v obou regionech vyžádalo stovky mrtvých civilistů.
"Zmocněncem OSN pro Sýrii jsem už čtyři roky. Současné období je násilné a vyvolává obavy, stejně jako ta předchozí," uvedl de Mistura.
Minulý týden patřil k nejnásilnějším z téměř sedm let trvající občanské války, jelikož rebely ovládaná východní Ghúta nedaleko Damašku a provincie Idlib se staly terčem vytrvalého bombardování ze strany Ruska a Íránu a za podpory syrské armády.
Patnáctičlenná RB OSN nyní připravuje rezoluci, která by měla v Sýrii zajistit třicetidenní příměří, jež by umožnilo dodat do konfliktních zón humanitární pomoc a zajistit evakuaci zraněných a nemocných.
Konflikt pokračuje také v Afrínu, kde proti kurdské milici YPG nadále bojuje Turecko se svými povstaleckými spojenci. V sobotu syrská armáda sestřelila izraelské letadlo, které se vracelo z bombardování íránských cílů v Sýrii.
"Současná situace v Sýrii nejen narušuje dohodu o bezpečnostních zónách, ale i regionální stabilitu a ohrožuje politické řešení. Neodradí nás to však od pokračování v ženevském mírovém procesu, který představuje jediné politické východisko," uvedl de Mistura.
Související
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
před 48 minutami
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
před 2 hodinami
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
před 3 hodinami
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
před 4 hodinami
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
před 5 hodinami
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
před 6 hodinami
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
před 6 hodinami
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
před 7 hodinami
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
před 8 hodinami
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
před 9 hodinami
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
před 10 hodinami
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
před 11 hodinami
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
před 11 hodinami
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
před 12 hodinami
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
před 13 hodinami
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
před 14 hodinami
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
před 15 hodinami
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě