Humanitární pomoc výměnou za sex? Organizace v Sýrii spojí síly v boji proti zneužívání

Damašek - Nadace Thomson Reuters s odkazem na dnešní sdělení OSN varuje, že mezinárodní organizace poskytující humanitární pomoc v Sýrii spojují síly v boji proti sexuálnímu zneužívání syrských žen. Toho se údajně dopustili místní muži, kteří jim dováželi potravinovou pomoc.

Dětský fond OSN (UNICEF) a mezinárodní organizace CARE také uvedly, že byly informovány o případech z roku 2015, kdy se muži z místních úřadů a milicí dopustili zneužívání potřebných, kterým měli poskytnout pomoc.

V rozhovoru s BBC humanitární pracovníci uvedli, že tento typ zneužívání je v Sýrii tak častý, že některé ženy odmítají přijmout pomoc, protože předpokládají, že výměnou budou nuceny k pohlavnímu styku.

Světem a především humanitárním sektorem nedávno otřásly zprávy, že zaměstnanci britské charity Oxfam na různých misích platili za sexuální služby a dopouštěli se sexuálního zneužívání. Jeden z případů se týká mise na Haiti, kde si údajně lidé z Oxfamu po zemětřesení v roce 2010 platili prostitutky z peněz charity. Pochybení v souvislosti s pravidly o placení za sex později přiznal i Červený kříž.

Humanitární organizace letos podle UNICEF představí strategii boje proti podobnému sexuálnímu zneužívání v Sýrii. Jeho součástí bude systém, jehož prostřednictvím bude možné takové případy hlásit. V důsledku vysídlení, bezradnosti a chudoby patří ženy a děti v Sýrii k obzvláště zranitelným skupinám, kterým mohou ublížit i ti, kteří jim mají pomoci, řekla mluvčí UNICEF s tím, že zneužívání většinou není ohlášeno.

UNICEF i CARE uvedly, že případy zneužívání v Sýrii nesouvisejí s jejich zaměstnanci, a že informace předaly dalším organizacím. Nadace Thomson Reuters minulý týden zveřejnila průzkum, podle kterého bylo loni kvůli sexuálnímu obtěžování, zneužívání a podobnému chování propuštěno 120 zaměstnanců mezinárodních humanitárních organizací.

V reakci na iniciativu #MeToo, jejímž cílem je boj proti sexuálnímu obtěžování, nadace požádala 21 mezinárodních humanitárních organizací, aby poskytly podrobnosti o tom, zda se jejich zaměstnanci dopustili takových činů a zda v souvislosti s ním byli propuštěni. Zatímco některé charity odpověděly okamžitě, jiné až po několika výzvách.

Nadace Oxfam a Save the Children poskytly tyto informace už loni v listopadu. Organizace Action Aid, Plan International a Červený kříž údaje zaslaly minulý týden.

Mezinárodní záchranný výbor (IRC) v úterý uvedl, že loni bylo v souvislosti se sexuálním obtěžováním vedeno disciplinární řízení proti devíti zaměstnancům a že většina z nich dostala výpověď. Muslimská charita Islamic Relief and Action Against Hunger statistiku neposkytla a křesťanské charity Compassion International, Catholic Relief Services a Caritas Internationalis uvedly, že proti jejich zaměstnancům loni žádná obvinění v souvislosti se sexuálním obtěžováním vznesena nebyla.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.
Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Více souvisejících

Sýrie UNICEF Oxfam

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy