Rychlá spravedlnost pro přívržence IS? Dvě minuty na obhajobu, pak je vynesen trest smrti

Bagdád - Irák se i více než rok po pádů takzvaného Islámského státu snaží vypořádat s jeho dědictvím. Po celém jeho území probíhají soudy s jeho bývalými členy a podporovateli. Problém je však to že irácká spravedlnost moc nezkoumá jaká byla jejich role v této teroristické organizaci, píše NY Times.

Reportéři byli svědky jednoho z procesů. V něm bylo obžalováno 14 žen, manželek bojovníků islámského státu. Na každý případ měl soud 10 minut.  Ženy měly na svoji obhajobu 2 minuty. Soud trval dvě a půl hodiny rozsudek by jediný: trest smrti. Takové soudy jsou čím dál častěji terčem kritiky stran humanitárních organizací: „Nezáleží na polehčujících okolnostech. Kuchař, zdravotník…Všichni dostanou trest smrti,“ tvrdí  Belkis Wille z Human Rights Watch.

Irácký zákon mluví však jasně. Pro toho, kdo chystal, účastnil se, nebo provedl teroristický čin, zná jediný trest, a tím je smrt. „Tito zločinci z Islámského státu spáchali zločiny proti lidskosti, proti iráckému lidu. Prolévali krev v Mosulu nebo Rakka. Abychom zůstali loajální krví obětí, a iráckému lidu tito zločinci musí dostat trest, který odradí jejich případné sympatizanty “ tvrdě oponuje mluvčí generálního štábu generál Yahya Rasool. Human Rights Watch však varuje, že kvůli rychlím popravám bez řádného soudu a vyšetřování, mnozí viníci, kterým se podařilo ukrýt, zůstanou neodhaleni a mohou začít působit jinde.

 Statistiky irácké úřady pečlivě tají. Podle nejrůznějších odhadů bylo zajato od roku 2014 až 19 000 lidí, kteří měli něco společného s Islámským státem. Kolen 2000 z těchto zajatců již mělo být popraveno. Jen za pondělí jich mělo být 11. Soudy daleko tvrději pohlížejí na zahraniční bojovníky, kteří jsou pro ně automaticky teroristé.

To je zvláště ožehavá otázka v případě žen a dětí, které přišly do Iráku se svými manželi, kteří se stali bojovníky Islámského státu. Jejich rodinní příslušníci často neměli na vybranou a museli je následovat. Má se celkem jednat o 1350 žen a 580 dětí. Irák zatím domů propustil pouze čtyři ruské ženy a 24 dětí, kterých uznal, že byly do Iráku vylákány. Mnohé státy se však ke svým občanům nehlásí a ti pak končí na popravišti, uzavírá NY Times.  

Související

Více souvisejících

Irák Islámský stát (IS) popravy Human Rights Watch

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy