Násilí na Blízkém východě? To nejhorší teprve přijde, zní z USA

NÁZOR – Ústředním cílem americké politiky na Blízkém východě by mělo být posilování rovnováhy mezi tamními soupeřícími mocnostmi, které sdílejí klíčové zájmy Spojených států – mír, a to i mír s Izraelem, ekonomickou modernizaci, náboženskou toleranci a dodržování lidských práv. Uvedený názor prezentuje editorial vlivného serveru Washington Post.

Série katastrof

Zmíněné cíle prosazoval předchozí americký prezident Barack Obama, i když v praxi učinil fatální chyby, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že Obamův nástupce Donald Trump se naopak uchýlil k jednoznačné a nekritické podpoře jedné z os v blízkovýchodním regionu, kterou vede Saúdská Arábie a její sunnitští spojenci, tiše podporovaní Izraelem.

Tento přístup vedl k sérii katastrof, zahrnující momentálně nejhorší humanitární krizi světa v Jemenu a vraždu novináře Džamála Chášukdžího, kritizuje washingtonský server. Zároveň se obává, že to nejhorší teprve přijde.

„Nejturbulentnější region na světě je rozdělován sektářským konfliktem mezi ši’íty a sunnity, který se táhne od Iráku po Libanon a od Sýrie po Jemen,“ pokračuje renomovaný deník. Poukazuje, že Írán, vůdčí síla ši’ítského bloku, se pokouší získat pozici regionálního hegemona prostřednictvím vedení zástupných válek a snahou opatřit si jaderné zbraně.

Této „íránské agresi“ je podle editorialu třeba čelit, ale nikoliv tím, že se USA spojí se sunnitskými džihádisty proti ši’ítům. Sunnité jsou navíc rozděleni mezi nacionalistické autokraty, které reprezentují například egyptský prezident Abd Fatáh as-Sísí či saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, a sympatizanty politického islámu v čele s Katarem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, doplňuje Washington Post.

Také v případě sunnitů se Trumpova administrativa neprozřetelně přiklonila na jednu stranu, k Saúdské Arábii, ačkoliv správnou politikou by bylo tlačit oba tábory k toleranci a demokratizačním krokům, deklaruje vlivný deník. Přiznává ovšem, že rovnováhu je těžké nastolit a i Obamova administrativa často chybovala.

Obamově agendě dominovala snaha o dosažení problematické dohody, která by dočasně omezila íránský jaderný program, tvrdí americký server. Konstatuje, že v rámci toho Obamova administrativa ustoupila od zadržování „íránské agrese“ v Sýrii a chybně si namlouvala, že Teherán lze přesvědčit, aby se vzdal svých imperiálních ambicí.

Írán připraví o pozice pouze válka

Předchozí americký prezident se sice často rozcházel se saúdskoarabskou i izraelskou vládou, ale v neohrabané snaze vyvážit dohodu s Íránem zpočátku podporoval katastrofální bombardovací kampaň Saúdské Arábie v Jemenu a odsouhlasil prodej zbraní Rijádu v hodnotě přes 100 miliard dolarů.

„Trump nastoupil do úřadu dychtivý po zvrácení Obamova dědictví a rychle se nechal svést rafinovanou saúdskou lobbystickou kampaní,“ píše Washington Post. Připomíná, že šéf Bílého domu přijal Muhammada bin Salmána způsobem, který prince vedl k přesvědčení, že se mu dostane podpory z Washingtonu při bezhlavých dobrodružstvích, jako například blokádě Kataru či eskalaci jemenské války.

Saúdský princ byl údajně šokován a rozzuřen, když se kauza Chášukdžího, která – jak nyní Rijád přiznává – byla připravenou vraždou, dočkala odsouzení z Bílého domu, poukazuje editorial. Dodává, že Trumpovo rozhodnutí vypovědět dohodu o íránském jaderném programu a počínaje 4. listopadem opět uvalit sankce na Teherán, pouze vyostří napětí v regionu.

Pro takové kroky přitom nemá Washington jasný důvod, jelikož změna režimu v Íránu se zdá z krátkodobého hlediska nepravděpodobná a uvedený postup nepovede ani k tomu, že země ztratí statut regionální mocnosti, konstatuje vlivný deník. Soudí, že k naplnění tohoto cíle, o který stojí Saúdská Arábie a Izrael, by Spojené státy musely jít do války.

Nejlepší americkou politikou na Blízkém východě by podle washingtonského serveru bylo zadržování „íránské agrese“ tam, kde je to nejdůležitější - v Sýrii -, při souběžné snaze zamezovat excesům sunnitských zemí. „To by mohlo začít v Jemenu, kde by konec americké vojenské podpory saúdské koalici mohl pomoci nastartovat mírové rozhovory pod záštitou OSN,“ naznačuje editorial.

Trump by tedy měl akceptovat, že efektivní americká politika vůči Blízkému východu nemůže zahrnovat démonizaci Íránu a souběžnou bezpodmínečnou podporu íránským nepřátelům, uzavírá prestižní deník.

Související

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Írán USA (Spojené státy americké) Jemen

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný

Velice složitá je situace kalifornské metropole Los Angeles, přiznali zástupci města na středeční tiskové konferenci. Zuří hned čtyři požáry, které si podle dostupných informací vyžádaly nejméně dva mrtvé. Plameny už pohltily více než tisíc budov. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy