Na území ovládaném dříve radikály z hnutí Islámský stát se v Iráku našlo více než 200 hromadných hrobů s ostatky tisíců těl. Uvedla to ve své dnes zveřejněné zprávě Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě. Mezi mrtvými v hrobech se nacházejí ženy, děti, i starší lidé, přesné číslo obětí však OSN dosud neuvedla.
Pracovníci Rady pro lidská práva a mise OSN pro Irák (UNAMI) dosud zdokumentovali existenci 202 masových hrobů v provinciích Ninive, Kirkúk, Saláhaddín a Anbár, tedy v oblastech na severu a západě Iráku, které v roce 2014 bojovníci z IS ovládli.
Podle inspektorů se ale ještě nemusí jednat o konečné číslo. Přesné číslo lidí pohřbených v těchto hrobech se zatím určit nepodařilo - OSN ale ve své zprávě uvádí, že v nejmenším odkrytém hrobě v Mosulu bylo pohřbeno sedm lidí, v tom největším jižně od města nejspíš několik tisíc.
"Masové hroby zdokumentované v naší zprávě jsou důkazem hrůzné ztráty lidských životů, hlubokého utrpení a strašlivé krutosti," uvedl zmocněnec OSN v Iráku Ján Kubiš.
"V těch hrobech se nacházejí ostatky těch, kteří byli bez milosti zabiti kvůli tomu, že se nepodřídili moci, a zvrácené ideologii IS, včetně příslušníků etnických a náboženských menšin. Jejich rodiny mají právo vědět, co se jejich milovaným přihodilo," dodal.
V roce 2014 se příslušníkům sunnitské radikální skupiny IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád loni v prosinci ohlásil, že Islámský stát byl definitivně poražen.
Související
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Irák , Islámský stát (IS) , OSN
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 1 hodinou
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 3 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 4 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 5 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
Nikomu asi není třeba vysvětlovat, čím synem je princ Harry. Je to už téměř třicet let, co ještě jako nezletilý přišel o jednoho z rodičů. Princeznu Dianu si její mladší syn uchovává ve vzpomínkách. A také v receptech, jak vyšlo najevo.
Zdroj: Lucie Podzimková