Zemřel izraelský agent Ejtan, unesl "architekta holokaustu" Eichmanna

Legendární agent izraelské tajné služby Mossad, Rafi Ejtan, který se v roce 1960 podílel na únosu nacisty Adolfa Eichmanna z Argentiny, dnes zemřel ve věku 92 let. Muž, kterého izraelský premiér Benjamin Netanjahu nazval "hrdinou izraelských tajných služeb", skonal v nemocnici v Tel Avivu, kde byl v poslední době ošetřován, oznámila agentura DPA.

Operace k dopadení "architekta holokaustu" Eichmanna a jeho tajného únosu z Argentiny do Izraele v roce 1960 byla jedním z největších úspěchů Mossadu.

Rafi Eitan, the man who led the operation to bring in Nazi war criminal Adolf Eichmann has died. May this legend's memory be a blessing. ?? pic.twitter.com/UfwU4mbAfH

— The Mossad (@TheMossadIL) 23. března 2019

Po zdařilé akci komanda v čele s Ejtanem byl Eichmann v Izraeli odsouzen k trestu smrti za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny a v květnu 1962 oběšen.

Ejtan po aféře kolem izraelského špiona Jonathana Pollarda, která se v 80. letech stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod ve vztazích mezi Izraelem a USA, odstoupil z vedení jedné izraelské zpravodajské agentury. Později vstoupil do politiky a v letech 2006 až 2009 zastával úřad ministra pro důchody.

Související

Více souvisejících

Rafi Ejtan (agent) Adolf Eichmann Izrael úmrtí

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy