Izraelský parlament učinil první krok na cestě k novým volbám. Kvůli volebnímu patu dnes poslanci předběžně schválili rozpuštění zákonodárného sněmu. Celá záležitost ale musí projít ještě finálním hlasováním, které by se mohlo uskutečnit ve středu, kdy premiérovi Benjaminu Netanjahuovi vyprší termín pro sestavení vlády, napsala agentura Reuters. Netanjahu následně prohlásil, že bude pokračovat ve svém úsilí a ještě se pokusí kabinet zformovat.
"Udělám vše, co je v mých silách, abych sestavil pravicovou vládu a zabránil novým volbám, které budou stát miliardy šekelů," prohlásil Netanjahu o následujících 48 hodinách, které ho dělí od vypršení lhůty pro vytvoření vlády.
Volby se v Izraeli konaly 9. dubna. Netanjahu, který byl poté pověřen sestavením kabinetu, má zatím spojence, s nimiž jeho Likud ve 120členném parlamentu dá dohromady 60 křesel. Vůdce sekulární strany Izrael je náš domov Avigdor Lieberman, jehož strana získala pět mandátů, je ochoten do kabinetu jít pouze na základě dohody o branné povinnosti i pro členy ultraortodoxní komunity.
"Tento návrh zákona (o branné povinnosti) se stal symbolem a my se svých symbolů nevzdáme," uvedl Lieberman na tiskové konferenci. Jak dodal, jestliže jeho podmínky nebudou splněny, měly by se konat nové volby.
Netanjahu ve svém večerním prohlášení Liebermana opětovně vyzval, aby ještě zvážil vstup do jeho koaliční vlády. Obvinil ho rovněž, že může za nynější "zablokování" koaličních rozhovorů. "Není pro to důvod a není důvod další rok a půl paralyzovat zemi. Existují skvělá řešení a když bude vůle, může být vše vyřešeno do dvou minut," citoval premiéra list The Times of Israel.
Likud získal v dubnu v parlamentu 35 křesel. Do vládní koalice s ním chtějí vstoupit dvě ultraortodoxní strany, jež mají dohromady 16 mandátů a které odmítají podporu chystanému brannému zákonu. Dalším členem vlády má být středopravicová strana Kulanu, která má čtyři poslance, a také Pravicový svaz s pěti mandáty.
Zákon o branné povinnosti pro členy ultraortodoxní komunity, která má pro povinnou vojenskou službu výjimku, Lieberman navrhl už v době, kdy byl ministrem obrany.
Související
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
včera
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
25. srpna 2026 21:58
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
25. srpna 2026 20:49
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
25. srpna 2026 20:09
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
25. srpna 2026 19:36
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
25. srpna 2026 18:17
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
25. srpna 2026 17:01
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
Peking se ostře ohradil proti novému balíku hospodářských sankcí, kterými se Spojené státy americké snaží izolovat Írán a jeho obchodní partnery. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americká opatření za nelegální jednostranné kroky a varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů. Bleskový nárůst napětí přichází poté, co Washington vyhlásil rozsáhlou finanční ofenzívu zaměřenou na úplné odstřižení íránského režimu od globálních příjmů.
Zdroj: Libor Novák