Tel Aviv - Izraelský ministr obrany Ehud Barak v neděli řekl, že Izrael přestane útočit na cíle v Gaze, pokud Hamas, který pásmo ovládá, přestane ostřelovat jih Izraele. Informuje o tom agentura AFP.
"Pokud zastaví palbu, uděláme totéž," řekl Barak pro izraelský rozhlas. Reagoval tím na zprávy o tom, že politické křídlo radikálního palestinského hnutí chce dosáhnout klidu zbraní."Nemůžeme tolerovat útoky na Izrael a budeme jednat podle toho, co se stane na místě," dodal Barak.Barakovo prohlášení je prvním náznakem, že izraelská vláda uvažuje o příměří od čtvrtka, kdy protitanková střela vypálená z pásma Gazy zasáhla izraelský školní autobus. Vážně zraněn byl dospívající mladík. To vyvolalo masivní ostřelování Gazy izraelskou armádou.Hamas v neděli oznámil, že je ochoten ukončit boje. "Palestinské frakce nemají zájem na eskalaci," prohlásil mluvčí Hamasu Sami Abú Zuhrí. "Pokud izraelská agrese přestane, bude jen přirozené, že se navrátí klid."Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli varoval, že Izrael může ještě zintenzivnit útoky na Gazu, pokud Hamas nepřestane odpalovat na jih Izraele rakety. "Pokud zločinné útoky proti izraelské armádě a civilistům budou pokračovat, Izrael odpoví s ještě větší silou," řekl Netanjahu pro veřejnoprávní rádio.Noc na neděli byla v celku klidná. Palestinci ale vypálili z pásma Gazy na jih Izraele tři granáty v neděli brzy ráno. Nikdo nebyl zraněn, oznámila izraelská armáda. Ozbrojenci vypálili od čtvrtka z Gazy nejméně 120 raket a granátů, dodaly izraelské ozbrojené složky.Útoky Izraele na Gazu si vyžádaly až dvě desítky mrtvých.
Související
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 1 hodinou
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 2 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 4 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
Během nedávného summitu Severoatlantické aliance v turecké Ankaře musely americké bezpečnostní složky narychlo řešit závažnou hrozbu namířenou proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Američtí představitelé obdrželi varování, že íránské složky disponují detailními informacemi o prezidentově ubytování v luxusním hotelovém řetězci i o trasách jeho kolony. Podle zdrojů CNN z prostředí amerických služeb navíc existovalo riziko, že by se útočníci mohl pokusit sestřelit prezidentský speciál Air Force One pomocí ramenního protiletadlového kompletu v blízkosti letiště.
Zdroj: Libor Novák