Útok na tankery? Emiráty a Saúdská Arábie chtějí ochranu strategické trasy

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie vyzvaly svět ke společné ochraně důležité námořní trasy pro přepravu ropy. Obě země tak reagovaly na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu. Ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján dnes řekl, že útoky nesou zřetelné íránské otisky. Citovala ho televize Al-Arabíja, podle níž měl ministr na mysli dřívější, květnovou sabotáž tankerů. Agentura Reuters upozornila, že tuto informaci týkající se obvinění Íránu Al-Arabíja bez vysvětlení později stáhla.

Spojené státy obvinily Írán z útoků hned ve čtvrtek a na vinu Íránců poukázala mimo jiné také Británie; Teherán tato obvinění odmítá.

Terčem se staly norský a japonský tanker s nákladem nafty a metanolu. Na obou plavidlech bylo 44 námořníků, které se podařilo evakuovat.

Podle USA byly použity přísavné miny, které tankery poškodily, ale nepotopily. Američané své tvrzení podpořili videem, na němž je vidět posádku malého člunu, která z trupu jedné z napadených lodí údajně odstraňuje nevybuchlou nálož. Podle USA jde o člun íránských revolučních gard.

American officials released images they said show that Iran was involved in an attack on an oil tanker near the entrance to the Persian Gulf on Thursday https://t.co/bFIFSuXiGw pic.twitter.com/iveaDaP3zd

— Bloomberg (@business) 14. června 2019

Incident vyvolal obavy o bezpečnost jedné z nejdůležitějších námořních tras pro obchodní lodě s ropou.

Nahaján dnes podle agentury emirátů WAM řekl, že svět by se měl při ochraně námořních obchodních cest spojit. Vyslovil se také pro uvolnění napětí v oblasti. "Je to složitý region, v němž se nachází velké množství zdrojů, ať plyn, nebo ropa, jež jsou pro zbytek světa nezbytné. Přejeme si, aby jejich dodávky byly plynulé a aby byla zajištěna světová ekonomická stabilita," řekl ministr.

Jeho slova o zjevných íránských otiscích na útocích na tankery z 12. května se objevila nejprve na twitterovém účtu stanice Al-Arabíja, ale později z něj byla z nevysvětlených důvodů stažena, upozornil Reuters.

Ministr Nahaján se dnes v Nikósii vyjádřil k sabotáži, při níž byly u břehů SAE poškozeny čtyři tankery 12. května. Zopakoval názor, který SAE vyslovily už dříve, totiž, že šlo zřejmě o státem připravený útok. "Nejmenovali jsme žádný stát, ale doufáme, že s partnery můžeme dalšímu vyhrocení zabránit," řekl.

Pro rychlou reakci na ohrožení energetických dodávek se dnes vyslovila také Saúdská Arábie. Její ministerstvo energetiky na twitteru oznámilo, že je třeba zajistit energetické dodávky, stabilitu trhu a důvěru zákazníků. "Je zapotřebí rychlá a rozhodná reakce," uvádí se v tweetu.

Agentura AFP oznámila, že norský tanker Front Altair je z místa čtvrtečního incidentu tažen remorkérem Aquila a vyplul už z íránských vod. Podle íránské agentury ISNA směřuje do oblasti Fudžajra, což je jeden z emirátů Spojených arabských emirátů. Na místě, kde byl tanker zasažen a hořel, nejsou podle agentury žádné známky znečištění. Íránské lodě pomohly evakuovat z tankeru jeho 23člennou posádku do íránského přístavu Bandar-Abbás. Dnes večer by měli námořníci letecky dorazit do Dubaje.

Druhou napadenou lodí je japonský tanker Kokuka Courageous, který vezl metanol. Jeho majitel oznámil, že tanker míří do SAE a že zatím není jasné, zda do Fudžajry nebo do blízkého Chaur Fakkánu, což je přístav v emirátu Šardžá. Podle majitele není náklad nijak poškozen a 21členné posádce pomohlo americké námořnictvo.

Související

Ilustrační foto

Íránská loď se dostala do problémů, pomohl jí torpédoborec USA

Posádka amerického torpédoborce pomohla v Ománském zálivu íránské lodi, která se dostala do potíží. V prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, to oznámila mezinárodní námořní koalice působící v tamních vodách. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy a mezi oběma zeměmi panuje značné napětí kvůli obnoveným americkým sankcím proti Teheránu.
Ilustrační foto

Loď s drogami zabavili i Britové, na palubě jich bylo přes 130 kilogramů

Loď britského vojenského námořnictva pomohla zabavit zásilku metamfetaminu v hodnotě přes 3,3 milionu liber (přes 98 milionů Kč). Drogy převáželi pašeráci v Ománském zálivu. Loď HMS Defender z Portsmouthu na jihu Anglie podezřelé plavidlo objevila během průzkumné plavby v oblasti, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Ománský záliv Írán spojené arabské emiráty Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy