Útok na tankery? Emiráty a Saúdská Arábie chtějí ochranu strategické trasy

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie vyzvaly svět ke společné ochraně důležité námořní trasy pro přepravu ropy. Obě země tak reagovaly na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu. Ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján dnes řekl, že útoky nesou zřetelné íránské otisky. Citovala ho televize Al-Arabíja, podle níž měl ministr na mysli dřívější, květnovou sabotáž tankerů. Agentura Reuters upozornila, že tuto informaci týkající se obvinění Íránu Al-Arabíja bez vysvětlení později stáhla.

Spojené státy obvinily Írán z útoků hned ve čtvrtek a na vinu Íránců poukázala mimo jiné také Británie; Teherán tato obvinění odmítá.

Terčem se staly norský a japonský tanker s nákladem nafty a metanolu. Na obou plavidlech bylo 44 námořníků, které se podařilo evakuovat.

Podle USA byly použity přísavné miny, které tankery poškodily, ale nepotopily. Američané své tvrzení podpořili videem, na němž je vidět posádku malého člunu, která z trupu jedné z napadených lodí údajně odstraňuje nevybuchlou nálož. Podle USA jde o člun íránských revolučních gard.

American officials released images they said show that Iran was involved in an attack on an oil tanker near the entrance to the Persian Gulf on Thursday https://t.co/bFIFSuXiGw pic.twitter.com/iveaDaP3zd

— Bloomberg (@business) 14. června 2019

Incident vyvolal obavy o bezpečnost jedné z nejdůležitějších námořních tras pro obchodní lodě s ropou.

Nahaján dnes podle agentury emirátů WAM řekl, že svět by se měl při ochraně námořních obchodních cest spojit. Vyslovil se také pro uvolnění napětí v oblasti. "Je to složitý region, v němž se nachází velké množství zdrojů, ať plyn, nebo ropa, jež jsou pro zbytek světa nezbytné. Přejeme si, aby jejich dodávky byly plynulé a aby byla zajištěna světová ekonomická stabilita," řekl ministr.

Jeho slova o zjevných íránských otiscích na útocích na tankery z 12. května se objevila nejprve na twitterovém účtu stanice Al-Arabíja, ale později z něj byla z nevysvětlených důvodů stažena, upozornil Reuters.

Ministr Nahaján se dnes v Nikósii vyjádřil k sabotáži, při níž byly u břehů SAE poškozeny čtyři tankery 12. května. Zopakoval názor, který SAE vyslovily už dříve, totiž, že šlo zřejmě o státem připravený útok. "Nejmenovali jsme žádný stát, ale doufáme, že s partnery můžeme dalšímu vyhrocení zabránit," řekl.

Pro rychlou reakci na ohrožení energetických dodávek se dnes vyslovila také Saúdská Arábie. Její ministerstvo energetiky na twitteru oznámilo, že je třeba zajistit energetické dodávky, stabilitu trhu a důvěru zákazníků. "Je zapotřebí rychlá a rozhodná reakce," uvádí se v tweetu.

Agentura AFP oznámila, že norský tanker Front Altair je z místa čtvrtečního incidentu tažen remorkérem Aquila a vyplul už z íránských vod. Podle íránské agentury ISNA směřuje do oblasti Fudžajra, což je jeden z emirátů Spojených arabských emirátů. Na místě, kde byl tanker zasažen a hořel, nejsou podle agentury žádné známky znečištění. Íránské lodě pomohly evakuovat z tankeru jeho 23člennou posádku do íránského přístavu Bandar-Abbás. Dnes večer by měli námořníci letecky dorazit do Dubaje.

Druhou napadenou lodí je japonský tanker Kokuka Courageous, který vezl metanol. Jeho majitel oznámil, že tanker míří do SAE a že zatím není jasné, zda do Fudžajry nebo do blízkého Chaur Fakkánu, což je přístav v emirátu Šardžá. Podle majitele není náklad nijak poškozen a 21členné posádce pomohlo americké námořnictvo.

Související

Ilustrační foto

Íránská loď se dostala do problémů, pomohl jí torpédoborec USA

Posádka amerického torpédoborce pomohla v Ománském zálivu íránské lodi, která se dostala do potíží. V prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, to oznámila mezinárodní námořní koalice působící v tamních vodách. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy a mezi oběma zeměmi panuje značné napětí kvůli obnoveným americkým sankcím proti Teheránu.
Ilustrační foto

Loď s drogami zabavili i Britové, na palubě jich bylo přes 130 kilogramů

Loď britského vojenského námořnictva pomohla zabavit zásilku metamfetaminu v hodnotě přes 3,3 milionu liber (přes 98 milionů Kč). Drogy převáželi pašeráci v Ománském zálivu. Loď HMS Defender z Portsmouthu na jihu Anglie podezřelé plavidlo objevila během průzkumné plavby v oblasti, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Ománský záliv Írán spojené arabské emiráty Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 53 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy