O Babišovi se zase mluví v zahraničí. Co o něm řekli v turecké televizi?

Český premiér Andrej Babiš opětovně získal pozornost v zahraničí. Turecká televize TRT World v pořadu The Newsmakers mu věnovala 14 minutý úsek, ve kterém s dvěma odborníky diskutovala o tom, co znamenají protesty proti němu, co Babiš symbolizuje a zdali je nějaká možnost jeho sesazení z funkce premiéra.

Turecká televize do studia pozvala Víta Novotného ze Střediska evropských studií Wilfrieda Martense a francouzského analytika Martin Michelota z pražského Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Tureckou televizi zajímalo, zdali demonstrace čtvrt milionu lidí proti Babišovi na Letné a hrozba odchodu sociální demokracie z vlády povede k pádu premiéra.

Novotný divákům turecké televize vysvětlil, že demonstrace na Letné proti Babišovi představuje významný bod v české politice, protože se jednalo o největší demonstraci od Sametové revoluce z roku 1989. Rozdílem je, že zatímco před tím se demonstrovalo proti celému politickému systému, nyní se protestuje proti partikulární vládě, respektive člověku. 

Martens uvedl, že demonstrace je třeba vnímat v širším kontextu obecné nespojenosti Čechů s politikou, jejich přesvědčení, že vláda zákona nefunguje tak, jak by měla a že nezávislost právního systému je ohrožena. Babiš je tedy spíše symptom než průvodce problémů, kterým ČR čelí, avšak díky svému velmi agresivnímu stylu a podezření ze střetu zájmů se stal symbolem všeho špatného, co se děje v zemi.

Nicméně, ačkoliv proti Babišovi existuje silný odpor, oba analytici upozorňují, že se nedá očekávat, že by byl donucen vzdát se funkce. Martens poukazuje na to, že má uzavřen jistý „pakt o neútočení“ s prezidentem Milošem Zemanem, který jej podrží a nevyvolá předčasné volby pokud nebude mít jistotu, že si v nich Babiš polepší.

Novotný upozornil na roztříštěnost opozice, díky čemuž vůči Babišovi není dostatečně silná alternativa. S tím souhlasí i francouzský expert, podle něhož se opozice cítí pohodlně ve své pozici a nemá zájem vystoupit a pokusit o změnu. Namísto toho čeká, až důvěra v Babiše a jeho politická legitimita poklesne a pak možná zaútočí.

Český analytik též poukázal na skutečnost, že Babiš má silnou podporu mezi částí obyvatel. Důchodci a lidé s nižšími příjmy mají pocit, že jim Babiš přilepšil. Mnozí též mají za to, že ačkoliv Babiš uskutečnil některé korupční činy, totéž dělali i politici předním a možná na na mnohem větší škále. Babiš je „o tom aspoň upřímný“.

Martens však upozorňuje, že proti předchozím politikům nebyl takový tlak ze strany Bruselu, který vyšetřuje Babišovo možné zneužití evropských dotací. Podle auditu Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů a neoprávně si přisvojil evropské dotace. Babiš to odmítá.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš demonstrace proti Babišovi (Praha, Letná 23. 6. 2019) Turecko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 33 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy