Krvavá bitva o Aden: Arabská koalice zaútočila, bojuje se i u prezidentského paláce

Saúdskoarabská koalice dnes v Jemenu zaútočila na město Aden ovládané jihojemenskými separatisty. Jen několik hodin poté, co obě strany uzavřely příměří, vyzvala separatisty k opuštění města a pohrozila dalšími útoky.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž koaliční ofenziva dále narušuje dosavadní spojenectví obou stran motivované bojem proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země.

Separatisté v sobotu ovládli prezidentský palác a celý Aden, který je sídlem mezinárodně uznávané vlády. Jejich ofenzivu média interpretovala jako konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti húsíjským povstalcům. Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě.

"Mluvčí Jižní přechodné rady (STC) potvrdil, že se (STC) připojí k příměří vyhlášenému vedením koalice v čele se Saúdskou Arábií," uvedli nejprve podle Reuters separatisté označující se zmíněnou zkratkou.

Rijád spolu s vyhlášením klidu zbraní, který vstoupil v platnost dnes o půlnoci SELČ, vyzval všechny strany, aby se stáhly z pozic získaných v posledních dnech. Zároveň pohrozil, že každého, kdo příměří poruší, vojensky potrestá.

#Yemen #اليمنLatest Military Situation on #Aden #عدنSouthern forces captured Aden city from Hadi's forces.Now Saudis invited the Hadi's forces and Southerners to hold an urgent meeting in #Saudi Arabia.HD: https://t.co/0dOXItiIgQ pic.twitter.com/FDrq679Ibp

— IWN (@A7_Mirza) August 11, 2019

Koalice následně oznámila, že zaútočila na oblast, která představuje "přímé ohrožení" pro vládu mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Místo nijak neupřesnila, nicméně podle zdrojů agentury Reuters byly terčem útoku jednotky separatistů v okolí prezidentského paláce v Adenu. Prezident Hádí se nyní nachází v Rijádu. "Toto je pouze první operace, po níž budou následovat další...STC má stále šanci se stáhnout," uvedla saúdskoarabská koalice.

Jak poznamenala agentura Reuters, ani několik hodin po tomto oznámení to nicméně nevypadalo, že by oddíly separatistů měly v úmyslu obsazená vládní zařízení opustit. Nejmenovaní jemenští představitelé, které citovala agentura AP, uvedli, že se separatističtí bojovníci sice stáhli z některých ulic, nicméně dobyté vojenské pozice si stále drželi a zůstávali rovněž i před prezidentským palácem.

Podle OSN zemřelo od čtvrtka při potyčkách mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu až 40 lidí a dalších 260 jich utrpělo zranění. Agentura AP hovořila až o 70 obětech. "Je srdcervoucí, že během (muslimského svátku) íd al-adhá rodiny oplakávají své mrtvé namísto toho, aby společně v míru slavili," uvedla koordinátorka humanitárních projektů OSN Lise Grandeová. "Nyní se hlavně snažíme rozmístit v oblasti lékařské týmy, které by zachraňovaly zraněné," dodala.

Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním "občanské války v občanské válce" na jihu země, uvedla agentura AFP. Separatisté, které podporují Spojené arabské emiráty, mají o budoucnosti Jemenu odlišné představy než Hádího vláda. Dosud ale byli klíčovým členem koalice bojující od roku 2015 proti povstalcům z řad Húsíů.

Boje uvěznily obyvatele Adenu v jejich domech, kde mají často velmi omezené dodávky vody. Podle místních obyvatel střety v noci na dnešek částečně ustaly. Další člen arabské koalice, Spojené arabské emiráty, které ozbrojily a vycvičily tisíce separatistů, vyzvaly ke klidu. Rijád oznámil, že uspořádá krizovou schůzku, která by měla řešit současnou situaci v zemi. Hádího vláda již vyzvala představitele SAE, aby separatisty z jihu přestali podporovat.

Související

Brazislký Avibras ASTROS-II SS-30 ve službách Saudi Arabia Army.

Saúdská Arábie odrazila útok jemenských povstalců, střely mířily na ministerstvo obrany

Saúdská Arábie dnes oznámila, že její protiraketová obrana zlikvidovala balistické střely a drony naložené výbušninami, které z Jemenu vyslali šíitští povstalci známí jako Húsíové. Informovala o tom agentura AP. Húsíové později uvedli, že útočili na centrálu saúdskoarabského ministerstva obrany a saúdskoarabskou základnu. Podle agentury Reuters ale Rijád dosud nepotvrdil, že cílem útoku bylo ministerstvo či letecká základna.

Více souvisejících

Saudi Arabia Army Jemen Saúdská Arábie Mansúr Hádí (prezident Jemenu)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy