Írán stěhuje jadernou továrnu do podzemního bunkru

Vídeň - Írán začal stěhovat odstředivky na obohacování uranu a další zařízení svého jaderného programu do podzemního bunkru. Píše se to v nové zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii, o které v pátek informuje agentura Reuters.

Zpráva uvádí, že bunkr je poblíž posvátného města Kóm.MAAE, hlídací pes jaderných zemí píše: "Sledujeme se zvyšujícím se znepokojením práce v Íránu, jejichž důsledkem mohou být jaderné hlavice pro rakety.""Zaznamenali jsme, že Írán začal instalovat stroje pro obohacování uranu a další zařízení do podzemního bunkru u města Kóm," cituje Reuters ze zprávy, která je označena za "důvěrnou".Kóm je centrem šíitského islámu. Pro vyznavače tohoto proudu islámu je tím, čím je pro katolíky Vatikán.Reuters o zprávě MAAE informuje dva dny poté, co francouzský prezident varoval Írán před vývojem jaderných zbraní a raket. Nicolas Sarkozy upozornil, že odpovědí na takový postup by mohl být preventivní útok na islámskou zemi.Sarkozy v projevu k francouzským velvyslancům v Paříži ve středu prohlásil: "Jaderné a balistické cíle jedné země (Íránu) představují rostoucí hrozbu, která může vyvolat preventivní útok jiné země."Francouzský prezident "jinou zemi" nejmenoval, ale Íránu v minulosti hrozil preventivním útokem Izrael. Podporu takového útoku připustila americká vláda.Pokud Íránci jadernou továrnu přestěhují do podzemí, sníží to šance zničit ji bombardováním.Íránská vláda počátkem týdne oznámila, že končí rozhovory o obohacování svého uranu v zahraničí. Tento postup podle expertů mohl snížit hrozbu, že Írán získá uran použitelný v jaderných hlavicích.Rada bezpečnosti na Írán za jeho obohacování jádra několikrát uvalila sankce. Do země je například zakázáno vyvézt vyspělou techniku, kterou je možné při tomto procesu použít.Írán až do loňského roku obohacoval uran na 3,5 procenta, loni začal vyrábět uran na 20 procent. Pro jadernou munici je nutné uran obohatit nejméně na 80 procent.Nynější íránské vedení tvrdí, že cílem jaderného programu je výhradně výroba elektrické energie. Západní státy však mají za to, že islámská země usiluje o výrobu atomových zbraní.Íránské rakety a jaderný program muslimské země vyvolávají na Západě obavy. Američané se chystají v Evropě rozmístit protiraketový štít, který je určen právě proti střelám z Íránu.Vláda prezidenta George Bushe chtěla, aby součástí protiraketového štítu proti Íránu byl radar v českých Brdech a protirakety na jihu Polska. Bushův nástupce v Bílém domě však tento plán zrušil.Namísto něj se Barack Obama v Evropě chystá rozmístit protiraketový systém na lodích, které budou plout ve Středomoří. Doplní je radar na východě Turecka. Po roce 2015 by tento systém měly posílit protirakety odpalované z mobilních zařízení na pevnině, patrně na Balkáně.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci by rádi urychlili výběr místa pro hlubinné úložiště jaderného odpadu

Poslanci z kontrolního výboru žádají ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN), aby připravil novelu atomového zákona, která zvýší poplatky pro producenty jaderného odpadu na takzvaný jaderný účet. Důvodem jsou vyšší náklady Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) spojené s přípravou a výstavbou hlubinného úložiště jaderného odpadu.
ministerstvo průmyslu

Obce z lokalit pro jaderné úložiště se chtějí stavbě dál bránit

Obce a spolky z možných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu se dál chtějí proti stavbě bránit. Využít plánují všechny dostupné legální možnosti, od informačních aktivit, až po případné právní kroky. Na dnešní on-line tiskové konferenci Platformy proti hlubinnému úložišti to uvedli zástupci obcí tří ze čtyř uvažovaných lokalit - Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku.

Více souvisejících

jaderné palivo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy