Damašek/Washington - Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim dnes prohlásil, že pokud se západní státy rozhodnou k útoku na Sýrii, bude se Damašek bránit. A dodal, že země má k dispozici obranu, která svět překvapí. O tom, jakou podobu bude mít útok, který může přijít v nejbližších dnech, se hojně spekuluje. Převládá názor, že budou nasazeny rakety.
Odveta má být podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfové trestem za použití těchto zbraní, nikoli nezbytně snahou změnit poměr sil na bojišti v Sýrii. A to by byl podle analytika vědeckého centra Brookings Institution ve Washingtonu Michaela Dorana omyl. Americký útok podle něj nemůže být ve stylu jednou udeřit a dost, ale měla by to být akce naplánovaná ke svržení syrského prezidenta Bašára Asada. Doran upozornil, že Washington se ocitl na prahu vojenské operace, pro niž není ve Spojených státech podpora veřejnosti ani poslanců. "Jsme do toho znovu zataženi a můžeme se ocitnout v problému typu Vietnam, pokud nebudeme mít vítězný plán," řekl stanici CNN.
USA mají nyní v blízkosti Sýrie čtyři torpédoborce, ale to nic neznamená. USA udržují přítomnost svých lodí ve Středozemním moři trvale, takže na dočasné zvýšení počtu plavidel lze pohlížet i jako na neškodné řinčení zbraní, ne jako na taktickou přípravu k útoku. V Rudém moři pak je letadlová loď Harry S. Truman a v Arabském moři letadlová loď Nimitz. Americké vojenské lodě jsou schopné zaútočit na Sýrii i z mnohem větší vzdálenosti od syrských břehů, než jsou nyní.
V úvahu nepřipadají podle Engela ani letecké údery na sklady chemických zbraní vedené z USA, které se neobejdou bez zázemí a záchranného a pátracího týmu. Syrské letectvo je mnohem silnější než bylo libyjské v době, kdy do libyjského konfliktu vstoupilo před dvěma lety NATO. Nasazení konvenčních bombardérů by znamenalo riziko, že je syrská protiletadlová obrana sestřelí. Té se dokážou vyhnou jedině bombardéry B-2, které by musely vzlétnout zřejmě ze základny v Missouri.
Americký útok proti Sýrii bude mít tedy asi podobu útoku řízenými střelami z lodí ve Středozemním moři. Existuje ještě možnost použít bezpilotní letadla, avšak ty mají nyní USA poměrně daleko: v Jemenu, Pákistánu a na východě Afriky. Stále tedy zůstává nejpravděpodobnější útok řízenými střelami Tomahawk s plochou dráhou letu.
Agentura Reuters tvrdí, že zástupci Západu informovali syrskou opozici na společné schůzce o tom, že během několika dní dojde k útoku na vládní cíle v Sýrii, a syrští rebelové zase předali spojencům seznam terčů.
Britský premiér David Cameron zároveň svolal poslance, kteří by ve čtvrtek měli se dříve vrátit z letních prázdnin a zabývat se krizí v Sýrii. Británie kromě toho chystá krizový plán. Izraelský tisk pak uvádí, že zástupci izraelských tajných služeb se v současné době nachází ve Spojených státech a účastní se plánování operace.
K tomu, aby intervenci schválila Rada bezpečnosti, by museli inspektoři OSN zajistit v Sýrii jednoznačné důkazy chemického útoku, jak upozorňuje Romancov. Opakovat se tak může scénář, jaký se použil v Libyi, píše rozhlas.cz.
„Pokud by se jednalo o mezinárodní rámec, tak by to podle mého názoru znamenalo jedině to, že by se Spojené státy, Británie, Francie, případně někteří další aktéři uchýlili k dikci toho, co bylo použito v Libyi. To znamená, že zásah by byl odůvodněn ochranou civilního obyvatelstva před genocidními praktikami," dodává politický geograf Michal Romancov.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Syrská krize , USA (Spojené státy americké) , válka
Aktuálně se děje
před 28 minutami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 1 hodinou
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 2 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 3 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 5 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 9 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.
Zdroj: Libor Novák