Moskva - Syrští povstalci by mohli podniknout chemický útok na Izrael z území ovládaného vládními vojsky. O možnosti podobné provokace hovoří s odvoláním na více zdrojů ruský server rt.com. Možné ohrožení židovského státu syrskými chemickými zbraněmi připouští i poradkyně amerického prezidenta pro národní bezpečnost Susaz Riceová.
Rusko a USA se nicméně rozcházejí v hodnocení zdroje hrozby. Riceová zdůrazňuje, že nasazení chemických zbraní syrským režimem proti vlastním lidem ohrožuje i Spojené státy a jejich nejbližšího spojence v oblasti, Izrael. Dle ruských zdrojů naopak hrozí provokace ze strany opozičních rebelů.
Izrael doposud k občanské válce v Sýrii zaujímá zdrženlivé stanovisko. Zároveň deklaroval, že je připraven rázně odpovědět na "každý vystřelený náboj" ze syrské strany. Židovský stát rovněž nehodlá připustit, aby sofistikované zbraně a chemické arzenály padly do rukou radikálních islamistických skupin. Za tímto účelem již podnikl několik vzdušných úderů na konvoje přepravující zbraně na syrském území.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Syrská krize , Izrael , Sýrie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 3 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 4 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 5 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 7 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 8 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 9 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 10 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 12 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.
Zdroj: Lucie Podzimková