Damašek - Syrský prezident Bašár Asad posílá konvoje s chemickými zbraněmi do Iráku a poskytuje je libanonskému hnutí Hizballáh, aby je uchránil před likvidací. Zpravodajské stanici CNN to řekl syrský brigádní generál Záhir Sakat, který letos z armády zběhl. Opozice na tuto možnost upozornila už v minulosti, Hizballáh ale popřel, že přebírá syrský chemický arzenál.
V Sýrii jsou od úterý inspektoři Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří mají prověřit sklady a výrobny chemických zbraní a připravit jejich likvidaci. Asad řekl, že s nimi jeho vláda bude spolupracovat.
Sakat prohlásil, že povstalci viděli 28 nákladních aut s chemickými zbraněmi, jak odjíždějí do pohraniční libanonské vesnice Jabús, kde byly předány Hizballáhu. Padesát velkých mercedesů a nákladních aut, střežených početnými vojáky, pak opozice viděla mířit k hranici s Irákem. Sakat tvrdil, že opoziční bojovníci na tyto konvoje neútočí, protože nechtějí, aby se chemikálie dostaly do okolního prostředí.
Generál z armády utekl v březnu. Teď říká, že syrský prezident Asad se bude snažit zachovat z chemického arzenálu co nejvíc. "Kde jsou výzkumná střediska a sklady, je všeobecně známo. Asad je odepíše a je jisté, že o nich lhát nebude. Zásob se ale nevzdá," tvrdil.
Dohodnutý plán předpokládá, že syrský chemický arzenál bude pod dohledem OPCW zlikvidován nebo ze Sýrie vyvezen do poloviny příštího roku. Podle odhadů jde o 1000 tun chemických látek. Opatření je důsledkem nasazení chemických zbraní při útoku v srpnu, kdy podle Spojených států zemřely u Damašku stovky lidí. Likvidaci zaštiťuje rezoluce OSN a pokud ji Damašek nebude plnit, riskuje tím sankce, které by mohly zahrnovat i použití síly. USA jsou přesvědčeny, že útok z 21. srpna spáchala armáda, Rusko jej však připisuje opozici.
Sakat prohlásil, že Damašek postupně použil tři druhy chemických látek. Nejdříve ty, které neusmrcují, pak miny obsahující látky, jež způsobují zranění a jimž byly vystaveni i civilisté. Až nakonec prý sáhl po sarinu a nervovém plynu VX, jež k cíli dopravily střely a rakety.
"Já jsem dostal rozkaz použít zbraně té druhé kategorie a věděl jsem, že režim nakonec sáhne i ke smrtícím zbraním a použije je proti civilistům. Proto jsem zběhl," řekl Sakat, který byl velitelem chemické jednotky 5. divize syrské armády.
Jakou roli hrají v konfliktu organizace Hamás a Hizballáh?
Obě organizace se do syrského konfliktu nijak výrazně nezapojují. Týká se to především hnutí Hamás. Jedním z důvodů je ten, že Hamás je islamistická organizace, která ač dříve pomáhala syrskému režimu v boji proti izraelskému státu, dnes myšlenkově stojí na druhé straně konfliktu. Hamás původně vznikl z egyptského Muslimského bratrstva a jako sunnitská organizace tedy stojí na straně syrských povstalců. Jeho přímá aktivita v konfliktu však není nijak prokázaná.
Hizballáh stál rovněž mnoho let po boku syrského státu, především z důvodu společného antagonismu k Izraeli. Jeho zájmy v současném syrském konfliktu je však odlišný, napsal server syrskarevoluce.cz. Představitel Hasan Nasralláh několikrát veřejně vyjádřil podporu syrskému režimu. Jelikož je hnutí významně financováno ze strany íránského státu, jeho akce a postoje jsou totožné s akcemi samotného Íránu. Ten by měl významně podporovat režim prezidenta al-Asada finančně i materiálně. Podle některých informací se Írán podílí rovněž na tréninku vojáků a zasílá do Sýrie vlastní bojové jednotky.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
před 1 hodinou
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
před 1 hodinou
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
před 2 hodinami
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
před 3 hodinami
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
před 4 hodinami
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
před 5 hodinami
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
před 5 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
před 6 hodinami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 7 hodinami
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 8 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 9 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 9 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 11 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
České pivovarnictví zasáhla smutná zpráva. Ve věku nedožitých 67 let zemřel po těžké nemoci Josef Vávra, vrchní sládek, generální ředitel a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard, který stál spolu se Stanislavem Bernardem u zrodu úspěšné firmy a byl autorem jejích receptur. Firma o tom informovala na webu.
Zdroj: Jan Hrabě