Bejrút - Senzace soutěže Arabové mají talent, třiadvacetiletá Američanka Jennifer Groutová získala v sobotním finále druhé místo. Dívku, která arabsky rozumí jen málo, ale přesto dokázala nadchnout svým podáním tradičních arabských písní, překonala jen syrská taneční skupina SIMA.
Přitom zprvu prý blondýnka, která studovala klasickou hudbu a operu, působila na jevišti nepatřičně. Často nerozuměla pokynům porotců ani jejich hodnocení. Zvolila repertoár egyptské legendární zpěvačky Umm Kulsúm, která je natolik uctívaná, že mnozí arabští zpěváci nemají odvahu předvádět její repertoár.
„Když zpívám, jsem v jiném světě. V tomto smyslu jsem neměla obavy," vypráví Grout. Její podání klasické skladby Baed Anak (Daleko od tebe) se stalo hitem. „Jakmile jsem dozpívala, byli všichni v šoku. Když to soudci hodnotili, nerozuměla jsem," řekla Američanka. A nebyla sama. Ani diváci nechápali, jak může cizinka, která skoro nemluví arabsky, tak dobře zpívat jejich písně.
Zájem o orientální hudbu v ní vzbudil za studií v Montrealu před třemi lety zpěv libanonské divy Fairuzy. „Nic podobného jsem do té doby neslyšela," řekla Grout. K východu se definitivně obrátila, když si poslechla zpěv Umm Kulsúm. „Je to překrásná hudba, její hlas mne oslovil. Je tak hluboká a dotkne se vás až do duše," sdělila Američanka. Začala se učit arabsky a také hře na místní tradiční loutnu. Odjela do Maroka, kde zpívala hudbu Berberů a vystupovala v Marrákeši.
Je to vůbec Američanka, zlobí se kritici
Přestože se objevily kritické hlasy odsuzující, že se Američanka účastní soutěže pro Araby, spousta arabských přispěvatelů na Facebooku a dalších sociálních sítích po sobotním finále litovala, že Groutová soutěž nevyhrála. Diskutéři z arabských zemí vyzdvihovali její talent a přáli jí štěstí a úspěchy do budoucna.
"Nenacházím rozdíl mezi vámi a dalšími legendárními arabskými zpěváky. Jste úžasná a já si přeji, abyste se stala slavnou po celém světě," napsal jeden z fanoušků Omar Dabbagh z Iráku.
Nejostřejší kritici naopak napadli Grout angličtinu a vyjádřili pochyby, jestli je vůbec Američanka, píše server operaplus.cz. Tomu se mladá žena směje: „Vyrůstala jsem v Bostonu, rodiče mluvili s vermontským přízvukem. Chtěla jsem se naučit ten bostonský, protože jsem myslela, že se to nosí."V sobotním finále soutěže Arabové mají talent, kam se dostalo 12 nejlepších účinkujících, ji předčila jen syrská skupina SIMA, jejíchž šest členů předvedlo moderní tance.
Související
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
libanon , USA (Spojené státy americké) , Muslimové
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
před 56 minutami
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
před 1 hodinou
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
před 1 hodinou
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
před 2 hodinami
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
před 3 hodinami
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
před 4 hodinami
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
před 4 hodinami
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
před 5 hodinami
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
před 6 hodinami
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
před 7 hodinami
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
před 8 hodinami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 9 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
Jmenování Modžtaby Chameneího novým nejvyšším vůdcem Íránu vyvolalo v zemi hluboké emoce, které se pohybují na škále od organizovaného nadšení v ulicích až po mrazivý odpor v soukromí íránských domovů. Zatímco režimní příznivci oslavují zachování kontinuity, pro velkou část populace představuje tento krok začátek éry, která může být ještě temnější než ta předchozí.
Zdroj: Libor Novák