Ariel Šaron umírá: Osm let v kómatu, selhávají mu orgány

Jeruzalém - Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron, který už osm let leží v kómatu po těžkém záchvatu mrtvice, se ocitl kvůli selhávání několika životně důležitých orgánů v kritickém stavu. Podle izraelského vojenského rozhlasu to dnes sdělil jeho ošetřující lékař v nemocnici Šeba u Tel Avivu. Dobře obeznámený zdroj z nemocnice předtím listu Haarec řekl, že pokud by se měl Šaronův stav zhoršovat, jeho úmrtí je jen otázkou dnů.

"V posledních dvou dnech jsme zaznamenali postupné selhávání několika důležitých tělesných orgánů Ariela Šarona, které jsou nezbytné pro jeho přežití," sdělil dnes na tiskové konferenci lékař Zeev Rothstein z nemocnice Šeba. Není na dialýze, jak se spekulovalo, ale zdravotníci mu podávají antibiotika vzhledem k rozsáhlé infekci. "Nemáme z toho dobrý pocit," podotkl.

U postele 85letého Šarona jsou už jeho dva synové, což potvrzuje předpoklady, že rodina se chystá na nejhorší.

Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých politických nebo vojenských funkcí. Byl znám jako jestřáb a pilíř izraelské pravice, který ale dokázal své postoje a názory radikálně změnit. Naposledy se tak stalo v létě 2005, kdy prosadil jednostranné stažení izraelských vojáků a odchod osadníků z palestinského pásma Gazy.

„Izrael v budoucnu nebude kontrolovat všechna místa, která ovládá dnes. Osady přemístíme proto, abychom vytvořili bezpečnou hranici, díky které se uvolní vztahy mezi Izraelem a Palestinci," řekl před deseti lety poté, co prosadil vyklizení židovských osad z dříve okupovaného pásma Gazy.

Na podzim 2005 se Šaron dramaticky rozešel s pravicovým blokem Likud, aby založil centristickou stranu Vpřed v naději na pokrok v jednáních s Palestinci. V lednu 2006 ho ale postihla vážná mozková příhoda.

Definování pojmu "kóma" není snadná záležitost. Při převozu pacienta do nemocnice lékaři záchranné služby zjišťují závažnost jeho stavu pomocí mezinárodně uznávané stupnice Glasgow Coma Scale (GCS), vyvinuté v roce 1974.

Stupnice GCS určuje skóre, vysledované podle rozsahu reakcí pacienta (pohybové reakce, otvírání očí, schopnost odpovídat, atd.). Čím nižší je určeno toto skóre, tím horší bude pravděpodobně rozsah dlouhodobých následků.

Podle doby setrvání v kómatu a doby setrvání v tzv. posttraumatickém šoku, se tak určuje stupeň lehkého, středně těžkého, těžkého a velmi těžkého poranění mozku.

Většina mozkových zranění naštěstí patří do lehké kategorie, velmi těžká zranění už mají za následek i několikadenní či týdenní setrvání ve stavu bezvědomí, následky a rehabilitace jsou pak těžší a dlouhodobější. Další stavy, které mohou nastat:

Perzistentní vegetativní stav nastává, když kóma trvá déle než měsíc, může trvat až další měsíce i roky, pacient nejeví žádné známky vědomí a dýchá pomocí přístrojů. Po uplynutí jednoho roku jsou už jeho šance na uzdravení minimální.

Stav minimálního vědomí je stav, do kterého se pacient může dostat při pomalém probírání se z vegetativního stavu. Jeví známky vědomí, mrká, pohybuje končetinami, reaguje na podněty, probouzí se a usíná. Mozek však zdaleka nefunguje ve všech centrech a obvykle je těžké posoudit, co a nakolik si pacient uvědomuje z okolního dění.

Locked-in syndrom je vzácný stav, kdy je pacient plně při vědomí, ale celkově ochrnut, kromě svalů ovládajících pohyb očí, díky kterým je možná jeho komunikace s okolím. Normálně funkční je i paměť a myšlenkové pochody.

Chytré hodinky s GPS

Spousta funkcí v kovovém těle se skvělým designem. Vodotěsné a s GPS. Nová kolekce 2025!
Reklama

Zdravé spaní

Překonejte spánkovou deprivaci. Užijte si zdravější a šťastnější spánek.
Reklama

Související

Ariel Šaron zemřel

VIDEO: Pohřeb Šarona (†85). Státníci vzdali hold, Izrael varoval "šílence z Gazy"

Jeruzalém - Izraelci i významní zahraniční představitelé více než dvaceti zemí dnes vzdali hold bývalému izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi, který zemřel po osmi letech v kómatu v sobotu ve věku 85 let. Pietní akt nejprve proběhl před budovou parlamentu v Jeruzalémě. Rakev s tělem zesnulého politika následně vojáci přepravili na ranč Šaronovy rodiny v Negevské poušti na jihozápadě Izraele, kde byla za zpěvu modliteb uložena do země.

Více souvisejících

Ariel Šaron Izrael

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Trump

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

před 1 hodinou

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

před 1 hodinou

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy