VIDEO: Pohřeb Šarona (†85). Státníci vzdali hold, Izrael varoval "šílence z Gazy"

Jeruzalém - Izraelci i významní zahraniční představitelé více než dvaceti zemí dnes vzdali hold bývalému izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi, který zemřel po osmi letech v kómatu v sobotu ve věku 85 let. Pietní akt nejprve proběhl před budovou parlamentu v Jeruzalémě. Rakev s tělem zesnulého politika následně vojáci přepravili na ranč Šaronovy rodiny v Negevské poušti na jihozápadě Izraele, kde byla za zpěvu modliteb uložena do země.

Jako první promluvil na ranní smuteční ceremonii prezident Šimon Peres, který ocenil Šaronovy zásluhy a odvahu. Následně hovořil i americký viceprezident Joe Biden či bývalý britský premiér Tony Blair. Česko na obřadu zastupoval premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek.

"Ariel Šaron bránil a chránil naši zemi jako lev," prohlásil Peres s tím, že zesnulý premiér byl "živoucí vojenskou legendou", která vždy snila o míru v Izraeli. "Izrael ho miloval a on miloval izraelské děti a jejich zemi," dodal prezident.

Po pietním aktu před budovou parlamentu armádní konvoj dopravil rakev na ranč Šaronovy rodiny v jihozápadním Izraeli. Po cestě se ještě zastavili na pahorku Latrun nedaleko Jeruzaléma, kde se uskutečnil krátký vojenský obřad. Právě na tomto místě byl Šaron během války o nezávislost v roce 1948 vážně zraněn.

Na ranči nedaleko města Sderot se shromáždily stovky lidí, kteří se chtěli ještě naposledy se zesnulým premiérem rozloučit. Vojáci rakev za zpěvu modliteb uložili do připraveného hrobu, politik byl pohřben vedle své manželky Lily, která zemřela v roce 2000. 

Izrael varoval Palestince

Izraelci během Šaronova pohřbu významně zpřísnili bezpečnostní opatření v zemi a varovali Palestince před jakýmkoli narušením obřadu, například raketovým útokem. Ranč v Negevské poušti, místo Šaronova posledního spočinutí, leží jen deset kilometrů od pásma Gazy a v minulosti se již několikrát stal terčem útoku.

Izraelské bezpečnostní složky údajně palestinským úřadům v Gaze zaslaly vzkaz, aby se držely zpátky. "Dalo se jim jasně najevo, že by nebylo dobré nyní testovat izraelskou trpělivost," citovala agentura Reuters nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Dvě rakety nicméně byly již ráno z Gazy vypáleny. Podle armádních zdrojů ale do Izraele nedopadly. Jak uvedla izraelská média, je možné, že si Palestinci jen testovali své zbraně. V pohotovosti je izraelský protiraketový systém Iron Dome, kterým Izraelci chrání své území proti palestinským raketám. 

Kvůli obavám, že by mohli extremisté obřad narušit, dohlíží na bezpečnost více než 800 mužů zákona a dalších dobrovolníků. "Doufám, že žádný šílenec v Gaze si neřekne: Jsou tam všichni, tak s nimi skoncuji," citoval list The Jerusalem Post nejmenovaný zdroj blízký Šaronově rodině. 

Ariel Šaron byl 11. předsedou izraelské vlády. Působil dlouho v politice, ale i v armádě. Zasloužil se o významná vojenská vítězství za válek v roce 1967 a1973. Kritikové ho obviňují z podílu na masakru křesťanských milic v palestinských táborech při invazi do Libanonu v roce 1982. Naopak mu i Palestinci přičítají k dobru stažení izraelských osadníků z pásma Gazy v roce 2005. Šaron působil v pravicové straně Likud a pak založil centristickou Kadimu.

Bojoval v každém konfliktu, který Izrael za jeho života vedl. Své autobiografii dal název Válečník a nejčastější přezdívka, kterou mu dávali jiní, byla "buldozer". Nikdy nebyl "globální myslitel" ani konferenční turista. Věřil v ozbrojený boj, který vykazuje praktické výsledky – a takový vedl většinu života.

"Musíte rozumět jedné věci. Viděl jsem už všechno. Potkal jsem krále, královny, prezidenty, byl jsem ve světě. Viděl jsem umírat nejlepšího kamaráda. Dvakrát jsem byl těžce raněn. A věřte, že rozumím důležitosti míru. Je ovšem jedna věc, ve které nikdy neustoupím. A to je bezpečnost Izraelců," řekl Šaron deníku Guardian.

Jeho metoda mnohé odpuzovala: měl ve zvyku nejprve změnit fakta v poli, a teprve pak o nich jednat politicky, píše server iHned.cz.

"Můžete ho milovat. Můžete ho nenávidět. Ale donutí vás respektovat, kým je. Nikdo ho nemůže vinit z toho, že by neřekl jasně, zač bojuje," vystihl Šaronovu povahu pro stanici MSN Thomas Smerling, ředitel washingtonského Fóra pro izraelskou politiku.

Dopis od Boha

Dopis od milujícího Boha Otce pro tebe!
Reklama

Chytré hodinky s GPS

Spousta funkcí v kovovém těle se skvělým designem. Vodotěsné a s GPS. Nová kolekce 2025!
Reklama

Související

Petr Pavel

Pavel vítá příměří v Gaze. S výzvou se obrací na obě strany konfliktu

Prezident Petr Pavel označil příměří mezi Izraelem a Hamásem, které v neděli se zpožděním začalo, za významný milník k posílení stability v regionu. Dohoda mezi oběma stranami dnes vstoupila v platnost se zpožděním. Hamás podle izraelské strany nedodal včas jména prvních rukojmích, kteří mají být propuštěni. 
Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Válka v Gaze se konečně zastavila. Hamás dodal jména rukojmích

Se zpožděním začalo příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás, které si podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua neplnilo povinnosti vyplývající z dohody. Klid zbraní nastal v 11:15 místního času, když palestinská strana konečně dodala jména prvních rukojmích, kteří mají být propuštěni. 

Více souvisejících

Izrael Ariel Šaron

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

před 1 hodinou

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

Trump může učinit Ameriku velkou, ale samotnou. Namísto sjednocení zvolil další polarizaci

Donald Trump během inauguračního proslovu nezklamal. Místo sjednocujícího projevu okamžitě vyhlásil nouzový stav na hranici s Mexikem a svou rétorikou ještě prohloubil již tak polarizovanou americkou společnost.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy