Tel Aviv - V Izraeli ve věku 85 let zemřel bývalý premiér Ariel Šaron. Po těžké mrtvici byl osm let v kómatu. Jeho stav se tento týden prudce zhoršil. Podle izraelských sdělovacích prostředků státní pohřeb připraví úřad nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua.
Šaron byl 11. předsedou vlády a jednou z nejvýraznějších postav izraelské politiky. V únoru by mu bylo 86 let. Zemřel dnes v telavivské nemocnici Tel Hašomer.
Jeho tělo bude do pohřbu vystaveno v budově parlamentu. Šaron by měl být pohřben na svém venkovském sídle v Negevské poušti vedle své ženy Lily, která zemřela roku 2000. Do posledních chvil u jeho lůžka byli synové Gilad a Omri. "Odešel. Odešel v okamžik, který si vybral," řekl dnes Gilad.
Netanjahu vyjádřil "hluboký smutek" nad Šaronovou smrtí a označil ho za "velkého bojovníka a vůdce". Řekl také, že Šaron "zůstane navždy zapsán v srdci národa".
Prezident Šimon Peres, který je o pět let starší než Šaron, o něm hovořil jako o "blízkém příteli". Byl pro něj nejenom "odvážný voják a státník, ale také jeden z největších obhájců Izraele".
Ministryně spravedlnosti Cipi Livniová na něj vzpomenula jako na "na farmáře, vojáka a premiéra, který se stal otcem velkého národa". "Nejvíc ze všeho to byl ale muž, kterého jsem měla ráda. V jeho objemném těle byl židovský duch, který si dělal starosti o Židy všude na světě," sdělila.
Vůdce opozice Isaak Herzog řekl, že Šaron uměl "změnit svůj názor a rozpoznat správnou cestu pro Izrael". Byl to prý "pravý sionista, na něhož se bude vzpomínat jako na odvážného vůdce.
Ministr obrany Moše Jaalon se domnívá, že "Šaron byl především výjimečný vojenský velitel, který svůj život zasvětil Izraeli".
Stav bývalého premiéra se 1. ledna prudce zhoršil a lékaři oznámili, že mu selhávají všechny orgány včetně ledvin. Šaron utrpěl začátkem roku 2006 velmi těžkou mrtvici, po níž už nenabyl vědomí. Mluvčí nemocnice Šlomo Noj dnes před novináři oznámil Šaronův skon.
"Klinika Šeba s žalem oznamuje odchod pana Ariela Šarona, který před hodinou zemřel. Jeho srdce dnes zesláblo a on v klidu odešel od rodiny, která byla vždy s láskou po jeho boku," řekl Noj. Jeho stav v době hospitalizace označil "za stav minimálního vědomí", při němž nekomunikoval.
Palestinci na Šarona vzpomínají jako na zločince. Mluvčí palestinské protiizraelského Hamasu Samí abú Zuhrí řekl, že teď, "po odchodu tohoto tyrana Hamas ještě více věří ve své vítězství". "Náš národ dnes pociťuje velké štěstí s odchodem toho zločince, jehož ruce byly potřísněny krví našich lidí a našich vůdců tady i v exilu," řekl abú Zuhrí.
Ani zástupce Fatahu, tedy organizace, která s Izraelem na rozdíl od Hamasu vede mírové rozhovory, se netajil radostí. Džibríl Radžúb řekl agentuře AFP, že Šaron "byl zločinec, který nese odpovědnost za smrt (bývalého palestinského vůdce Jásira) Arafata. Doufali jsme, že ho bude soudit Mezinárodní trestní soud jako válečného zločince," prohlásil.
Kamkoli přijde, vše se změní...
Ariel Šaron pocházel z rodiny litevských Židů - jeho rodiče se seznámili na univerzitě v Tbilisi. Před bolševiky utekli do tehdejší britské Palestiny. Tam se jim roku 1928 narodil syn Ariel.
"Arik" Šaron patřil ještě ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948. Tak dlouhou kariéru má z izraelských politiků za sebou jen o pět let starší expremiér Šimon Peres. Podle pozorovatelů byl Šaron dominantní postavou izraelsko-palestinského konfliktu a hlavním hybatelem v jeho dění. "Kamkoli přijde, vše se změní," glosoval to v minulosti izraelský politolog Šmuel Sandler.
Šaron prožil ve vojenském sukně téměř 30 let (již od 17 let byl členem polovojenské organizace Hagana), za tu dobu se účastnil všech válek na Blízkém východě. V Izraeli byl oslavován zejména za úspěchy v šestidenní válce v červnu 1967 a v jomkipurské válce v říjnu 1973.
A dalších více než 30 let prožil v politice, kde způsobil nemalé kontroverze. V roce 1982 nařídil jako ministr obrany invazi do Libanonu, z funkce byl ale v únoru 1983 donucen odejít, protože vyšetřovací komise masakru v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla (libanonské křesťanské milice zde v září 1982 - za nečinnosti izraelské armády - zabily údajně na 1000 Palestinců) jej učinila nepřímo zodpovědným za tento masakr. Pro mnoho Arabů byl od té doby "bejrútským řezníkem".
Nečekané změny názorů
Celá desetiletí odmítal mírové dohody s arabskými státy, později změnil názor: výměnou za ukončení terorismu souhlasil se vznikem palestinského státu (dříve považoval za palestinský stát Jordánsko) a v souvislosti s obsazenými územími použil slovo okupace. S Arafatem ale jednat odmítal, ačkoli oznámil, že Izrael jej nemá v plánu zabít.
Názor změnil též na kolonizaci palestinských území, kterou léta zastával. Ještě začátkem 90. let byl kupříkladu nazýván "imigrantským carem" za to, že se mu podařilo dostat do Izraele mnoho set tisíc občanů SSSR. Prosadil ale jednostranné stažení izraelských osad z pásma Gazy, čímž v roce 2005 po 38 letech skončila izraelská okupace pásma.
Překvapivý návrat zažil Šaron, kterému vaz nezlomilo ani několik skandálů, v roce 2001, kdy se - několik měsíců po vypuknutí druhé palestinské intifády (povstání) - stal 11. izraelským premiérem. V dalších letech tvrdě postupoval proti palestinskému terorismu a prosadil výstavbu sporného plotu mezi západním břehem Jordánu a Izraelem.
Posledním šokem na izraelské politické scéně bylo Šaronovo rozhodnutí v listopadu 2005 opustit po 32 letech pravicovou stranu Likud, jejímž byl od září 1999 předsedou. Založil novou centristickou formaci Kadima (Vpřed), ke které se připojila řada dalších výrazných politiků. S touto formací měl podle průzkumů velkou šanci vyhrát březnové předčasné parlamentní volby. To mu však překazily jeho zdravotní problémy.
Šaron utrpěl začátkem roku 2006 velmi těžkou mrtvici, po níž už nenabyl vědomí. Byl udržován v kómatu a lékaři o něm hovořili jako bojovníkovi, který zápasí o svůj život.
Související
"Ty vole" Rusnok do Izraele na pohřeb letěl. Proč ne do JAR?
VIDEO: Pohřeb Šarona (†85). Státníci vzdali hold, Izrael varoval "šílence z Gazy"
Ariel Šaron , úmrtí , Izrael
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají
před 1 hodinou
Zemřel producent a politik Petr Hannig
před 1 hodinou
OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně
před 1 hodinou
Hřib chce vést Piráty do voleb. Bude se radit s ekonomy a odborníky
před 2 hodinami
Panama reaguje na Trumpa. Prezident posílá jasný vzkaz do Bílého domu
před 3 hodinami
Útočníka ze školy v Rudolfově poslal soud do ústavu. Je podezřelý z pokusu o vraždu
před 4 hodinami
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
před 4 hodinami
Policisté s dlouhými zbraněmi zasahovali v areálu ČZU. Hledaný muž se jim přihlásil
před 5 hodinami
Nebezpečné počasí na východě Česka. Tvoří se ledovka, varoval ČHMÚ
před 5 hodinami
První noc s Trumpem změnila mnohé. USA odstupují od klíčových smluv, cílí se i na děti migrantů
před 6 hodinami
Trump začal sestavovat vládu. Rubia jako šéfa diplomacie posvětili i demokraté
Aktualizováno před 7 hodinami
"Putin ničí Rusko." Trump po návratu do Bílého domu vyslal vzkaz do Kremlu
před 8 hodinami
Trump napravuje domnělé křivdy. Útočníci na Kapitol míří zpátky na svobodu
před 8 hodinami
Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí
před 10 hodinami
Elon Musk při jásání nad Trumpem opakovaně zdvihl pravici, což vypadalo jako Heil Hitler
před 10 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
Aktualizováno včera
Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv
včera
Smích Clintonové a Bidena během Trumpova projevu vystřídala zasmušilost. Musk promluvil o „rozcestí civilizace“
včera
"Od tohoto okamžiku je úpadek Ameriky u konce." EZ pro vás připravily přepis Trumpova inauguračního proslovu
včera
Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat
Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.
Zdroj: Libor Novák