V Iráku eskaluje napětí. Pošlete nám děla, žádá Bagdád Američany

Bagdád - Irák nemá pro boj s islamisty dostatek zbraní. Od Spojených států požaduje nejen automatické pušky, ale také děla. A pro vznikající elitní protiteroristickou jednotku chce profesionální výcvik. Irácký premiér Núrí Málikí v rozhovoru pro list The Washington Post řekl, že Američanům již předal seznam zbraní, které pro úspěšný boj potřebuje. Podle Američanů by mohla první zásilka dorazit do Bagdádu již brzy.

Irácký vůdce Washingtonu seznam předložil poté, co o něm ještě v úterý telefonicky hovořil s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. "Zbraně máme k dispozici a jsme je schopni dodat rychle," potvrdil pro list nejmenovaný americký diplomat.

Irák především ve své západní provincii Anbár čelí silnému tlaku extremistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která chce v oblasti vyhlásit přísné islámské právo. Tato odnož teroristické sítě Al-Káida nedávno obsadila město Fallúdža a částečné dobyla i Ramádí. Jak Málikí nicméně uvedl, nelituje, že se s americkou administrativou nedomluvil na tom, že by ještě nějací vojáci v zemi zůstali i po stažení americké armády v roce 2011.

"Od stažení amerických vojáků máme přátelské vztahy. Tyto pevné bilaterální vztahy ale neznamenají, že tady potřebujeme příslušníky americké armády," dodal irácký předseda vlády.

Spojené státy již na začátku ledna oznámily, že letos poskytnou Iráku až 60 malých průzkumných bezpilotních letounů Scan Eagle a Raven. Irák by si chtěl zakoupit i bitevní vrtulníky Apache. Toto přání ale narazilo v americkém Kongresu. Zákonodárci totiž požadují záruky, že irácké bezpečnostní složky helikoptéry nebudou používat i ke zničení politických oponentů zejména z řad sunnitské komunity.

V Iráku vládne nový Saddám 

Válka v Iráku rozhodně neskončila a situace v zemi ani zdaleka není stabilizovaná. Naopak, irácká společnost, politické elity i bezpečnostní složky jsou čím dál hlouběji rozděleny na náboženských a etnických základech. K tomu přispěla i občanská válka a rozsáhlé etnicko-sektářské násilí, které vypuklo po roce 2003 a během nějž už o život přišlo zhruba 100–200 tisíc lidí. Irácká infrastruktura se rozpadá a úroveň vzdělávání či zdravotnictví dramaticky klesá. Na případě Iráku se navíc jasně ukázalo, že odstraněním totalitního státu se situace sama o sobě nevyřeší – pokud nedojde k vytvoření funkčních institucí, výsledkem je korupční prostředí ještě rozsáhlejší než v případě předchozího režimu.

Premiér al-Málikí do svých rukou soustředil stále více moci – kromě vlády přímo kontroluje i ministerstva vnitra a obrany, ovládá části zpravodajského aparátu a úřad národní bezpečnosti. Veřejným tajemstvím je i to, že stojí za obávanými šíitskými komandy smrti odpovědnými za únosy lidí. Proto a z mnoha dalších důvodů (neústavní či protiústavní praktiky jeho spolupracovníků atd.) ho někteří Iráčané začínají označovat za nového Saddáma, uvedl server natoaktual.cz.

Specialitou mnoha iráckých politiků je také to, že se snaží trávit co možná nejvíce času mimo Irák. Když se k tomu připočítá sektářské politikaření, činí to z iráckého parlamentu v podstatě nefunkční instituci. Stejně nefunkční je i justice, která je prostoupena politickými tlaky.

Jako rozbuška k opětovnému vypuknutí občanské války tak může v Iráku sloužit celá řada událostí – od vojenského převratu přes zavraždění nějakého klíčového vůdce až po rostoucí autoritářství iráckého premiéra. Scénářů, které by mohly ohrozit budoucnost Iráku, je tedy několik. Konflikt na sebe může vzít podobu větších třenic v rámci různých šíitských uskupení či válčení o kontrolu nad státem mezi jednotlivými složkami iráckých ozbrojených sil. Závažná hrozba pochází také ze vzplanutí arabsko-kurdského konfliktu ohledně sporných území v oblasti iráckého Kurdistánu bohatých na ropu. Všechny scénáře mají jedno společné: povedou k obnovení spirály násilností mezi jednotlivými náboženskými a etnickými skupinami.

Související

Více souvisejících

Irák USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 4 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 4 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 6 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 6 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 8 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy