Zoufalství v Sýrii: Uprchlíci se živí psy a kočkami, z žen jsou prostitutky

Damašek - Obyvatelé armádou obléhaného palestinského uprchlického tábora Jarmúk na předměstí syrské metropole Damašku trpí hlady a jsou tak zoufalí, že mnoho z nich se živí toulavými psy a kočkami. Ženy si zase snaží získat jídlo prostitucí.

"Díval jsem se na kočku na ulici a přemýšlel o tom, že ji zabiju," svěřil se AFP jeden z místních obyvatel jménem Alí, který býval vysokoškolským studentem.

"Mnoho lidí již zabilo a snědlo kočky, psy a dokonce i osla. Jeden muž zabil psa, ale nemohl na jeho těle najít vůbec žádné maso, kterým by se mohl najíst, protože i psi hladoví," dodal mladý Palestinec s tím, že "co bylo před pár měsíci nepředstavitelné, je nyní normální."

Jarmúk býval kdysi domovem největší komunity palestinských uprchlíků v Sýrii, z tábora se ale postupně stala rušná obchodní a rezidenční čtvrť, kde žili jak Syřané, tak Palestinci. Na začátku syrského konfliktu velký počet místních obyvatel z oblasti uprchl. Ze 160.000 až 180.000 lidí tak zbylo pouhých 20.000 běženců. 

O sedm měsíců později v Jarmúku docházejí téměř veškeré zásoby jídla a léků. Potraviny prudce zdražily, například za kilogram rýže se teď platí až 100 dolarů (přes 2000 Kč). "Situace je tak zoufalá, že ženy prodávají za pouhý hrníček rýže či bulguru svá těla mužům, kteří si schovali jídlo ještě před obléháním," popsal Palestinec Alí.

Podle povstalecké organizace SOHR, která sídlí v Londýně a která sleduje dodržování lidských práv v Sýrii, zemřelo kvůli nedostatku jídla či zdravotní péče již 78 lidí včetně 25 žen a tří dětí. Do tábora se za několik posledních měsíců dostaly jen dva humanitární konvoje OSN s několika desítkami potravinových balíčků, což ale naprosto nedostačuje. 

V Ženevě se v posledních dnech mluvilo zejména o humanitární pomoci pro obléhané město Homs, o osudu tábora Jarmúk se zatím nemluvilo. 

Mír v Sýrii může nastat jen za tří podmínek

Syrský režim se v probíhajícím konfliktu nyní cítí silnější než kdy předtím. Jeho síly jsou v ofenzívě a vzhledem k bojům mezi jednotlivými frakcemi opozice, která ani nebyla schopna na konferenci dorazit celá a jako jedna delegace, se dá říci, že čas je na Asadově straně.

Souhlas s likvidací arzenálu chemických zbraní kombinovaný s opožďováním realizace tohoto závazku a bojem syrského režimu proti teroristickým skupinám na svém území navíc způsobuje, že Asad je dnes fakticky imunní vůči nátlaku Západu. Ten si víc než syrskou politickou transformaci přeje eliminaci hrozby chemických zbraní a ozbrojených skupin napojených na al-Káidu, píše web CT24.

Ať tak či onak, mír může v Sýrii nastat jen po splnění tří podmínek. Tou první je zapojení a zájem všech bojujících stran na mírových jednáních. Nepřizvání Íránu na současná jednání na nátlak USA a syrské opozice je proto chybou. Druhou nezbytnou podmínkou je fyzická likvidace či vyhnání zahraničních džihádistů ze syrského území. Ti totiž nebojují za Sýrii ani její obyvatelstvo, ale mají vlastní agendu.

Poslední podmínkou je zastavení materiální a finanční podpory oběma stranám konfliktu. Jen nedostatek vojenského materiálu a peněz totiž může obě strany skutečně přivést k jednacímu stolu.

Nynější konference je prvním oficiálním setkáním režimu a zástupců bojující opozice. Už to samo o sobě je velký krok vpřed na dlouhé cestě.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Více souvisejících

Sýrie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 2 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 2 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 4 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 4 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 7 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy