VIDEO: Asad demoluje Sýrii, HRW pohrozila Mezinárodním trestním soudem

Damašek - Syrská vláda údajně záměrně a neoprávněně ničí tisíce domů, které se nacházejí ve čtvrtích sympatizujících s opozicí. Ve své nové zprávě to uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Ze satelitních záběrů prý vyplývá, že v letech 2012 a 2013 došlo za pomoci výbušnin a buldozerů k rozsáhlým demolicím budov nacházejících se v Damašku a Hamá.

Zpráva HRW nazvaná Razed to the Ground (Srovnány se zemí) popisuje celkem sedm případů rozsáhlých demolicí, které se měly uskutečnit mezi červencem 2012 a červencem 2013. 

Organizace zdokumentovala zničení nejméně 145 hektarů obytné plochy, což je rozloha asi 200 fotbalových hřišť. V důsledku těchto demolicí přišly o své domovy tisíce rodin. "Vymazat z mapy celé čtvrti není legitimní taktikou vedení války," řekl podle serveru BBC Ole Solvang z HRW. "Tyto nezákonné demolice jsou poslední položkou na dlouhém seznamu zločinů spáchaným syrskou vládou," dodal s tím, že bouráním domů Damašek kolektivně trestá komunity, které jsou podezírány z podpory povstalců.

HRW vládu syrského prezidenta Bašára Asada vyzvala, aby demolice okamžitě zastavila, přestala porušovat mezinárodní právo, oběti odškodnila a poskytla jim náhradní bydlení. Rovněž se obrátila na Radu bezpečnosti OSN s tím, že ta by o celé věci měla informovat Mezinárodní trestní soud.

My nejsme teroristi, to vy

Delegace syrské vlády a opozice se při dnešním jednání v Ženevě navzájem obvinily z terorismu páchaném v syrské válce. Rozhovory dnes pokračovaly šestým dnem a v pátek by mělo toto první kolo skončit dohodou o datu příštího setkání.

Ve středu se delegace shodly na tom, že budou jednat na základě závěrů dohodnutých na předchozí ženevské konferenci v roce 2012. Dnes zase držely společně minutu ticha za oběti téměř tříletého syrského konfliktu. Dle odhadů v téměř tříleté válce přišlo o život přes 100.000 lidí.

Zástupci vlády tvrdí, že hlavním bodem jednání má být boj proti terorismu, opozice zase prosazuje jednání o přechodné vládě. Dnes se podle opozičních zdrojů údajně hovořilo o násilí a boji proti terorismu. "Režim chce hovořit o terorismu. Sudy výbušnin (používané armádou), to je terorismus. Vyhladovění obyvatelstva k smrti, mučení a věznění, to je také terorismus. Největší terorista v Sýrii je (prezident) Bašár Asad," řekl AFP zdroj z delegace opozice.

Vládní zástupci přišli s požadavkem na "zastavení financování, vyzbrojování a výcviku teroristů", jak vláda označuje opoziční bojovníky.

Kdo v současnosti reprezentuje syrskou opozici?

Otázka syrské opozice je v Sýrii velice problematická. Nedlouho po propuknutí syrské krize vznikla (konkrétně 23.10.2011) na území Turecka jednotná syrská opozice sdružená pod názvem Syrská národní rada (SNC). Toto těleso mělo efektivně reprezentovat zájmy syrského lidu a opozice v zahraničí. Postupně se však rada ukázala jako nejednotná a neschopná obsáhnout názory všech frakcí vně i uvnitř Sýrie. Z toho důvodu byli představitelé syrské opozice opakovaně vyzýváni, aby vytvořili nový orgán, který by mohl tuto úlohu zastoupit.

V počátku listopadu 2012 se v katarském hlavním městě Dauhá konala konference všech syrských opozičních složek, která si dala za cíl vytvoření takového tělesa. 12. listopadu poté oficiálně vzniklo uskupení, které nese název Syrský národní kongres. Organizace na rozdíl od dřívější SNC zahrnuje všechny frakce syrské společnosti, komunikuje se skupinami uvnitř státu a do budoucna se bude snažit o koordinaci akcí Syrské svobodné armády. Ta dosud fungovala de facto samostatně bez výraznějšího vlivu ostatních opozičních složek, informuje syraskarevoluce.cz.

Kongres by měl tedy sjednocovat syrskou opozici na politické i vojenské úrovni. Současně by měl přispět k tranzici syrského státu a v budoucnu by se měl podílet na zformování nového politického vedení země. Organizace začala ihned po svém zformování usilovat o mezinárodní podporu a západní státy vyjádřily tělesu svoji důvěru.

Mnohé islamistické skupiny vidí budoucnost Sýrie ve vytvoření islamistického státu založeného na zákonech šarí´i. V současnosti se někteří radikální islamisté účastní bojů na straně FSA a v boji proti syrskému režimu vidí svatou povinnost každého muslima. Pokud by se tedy k moci dostala tato skupina, není vytvoření státu založeném na islámských hodnotách nereálné. Je velice pravděpodobné, že by se opakoval egyptský příklad, kdy si občané ve vizi změny a nastolení lepší budoucnosti zvolili za své politické zástupce představitele Muslimského bratrstva. To dlouhodobě zastává prosazování islamistických hodnot ve společnosti i v politice.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Pokud Kurdové uspořádají volby, zaútočíme na Sýrii

Turecko bez váhání provede ofenzívu v severní Sýrii, pokud kurdské skupiny, které Ankara obviňuje z napojení na zakázané kurdské militanty, budou pokračovat v plánech na uspořádání komunálních voleb v regionu. Uvedl to ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle zprávy agentury AP.

Více souvisejících

Sýrie Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 2 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 3 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 4 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 5 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 8 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy