Irák na pokraji války: Islamisté obsazují města a táhnou na Bagdád

Kirkúk - Jednotky iráckých Kurdů získaly pod svou plnou kontrolu město Kirkúk na severu země. Stalo se tak poté, co z oblasti prchla vládní vojska. Centrální vláda tak ztratila moc nad dalším velkým městem. Extremisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se v průběhu týdne již zmocnili Mosulu a Tikrítu. Informuje server BBC.

"Celý Kirkúk padl do rukou pešmergů (kurdských partyzánů). Žádné jednotky irácké armády v Kirkúku již nejsou," uvedl mluvčí kurdských rebelů Džabbar Jawar.

Kurdské milice pešmargů se daly do pohybu v reakci na úspěchy sunnitských islámských extremistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě napojené na teroristickou síť Al-Káida. Její bojovníci obsadili města Mosul a Tikrít, což v blízkovýchodním regionu vzedmulo vlnu paniky.

Islámský stát v Iráku a Levantě mezitím vydal prohlášení, že jeho bojovníci hodlají v nejbližších dnech zaútočit na metropoli Bagdád. Ta je vzdálená jen 150 kilometrů od Tikrítu. Situaci jim usnadňují množící se dezerce v irácké armádě, upozorňuje server trust.org.

Dnes již ISIL ovládá také město Dúluja, z něhož je od Bagdádu dělí pouhých 90 kilometrů. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že ozbrojenci prošli ulicemi města a nesetkali se s odporem, po vládních silách prý nebylo ani vidu.

Oddíly pešmergů dnes přijel povzbudit ministr vlády iráckého autonomního Kurdistánu Džaafar Mustafá. Při útoku na jeho konvoj přišel o život jeden z milicionářů, Mustafá vyvázl nezraněn. Iráčtí Kurdové žijí ve třech severovýchodních provinciích Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja. Status Kirkúku je dlouhodobým sporem Kurdů s Bagdádem, protože Kurdové chtějí i tuto oblast získat. Původně v ní žilo mnoho Kurdů, které ale minulý režim přinutil vystěhovat se a naopak do oblasti bohaté na ropu přesídlil Araby.

Premiér, který dlouhodobě čelí kritice ze strany sunnitů, požádal ve středu všechny skupiny obyvatel o podporu vládních jednotek v boji proti islamistům.

Mluvčí ISIL dnes také pohrozil, že se skupina zmocní i jihoiráckých měst Karbala a Nadžáf, jejichž svatyně patří k nejposvátnějším místům šíitského islámu.

Počet Kurdů na světě resp. na území tzv. Kurdistánu nelze přesně stanovit, odhady mluví o 28 000 000 až 36 000 000. Nejvíce z nich žije v Turecku (11 000 000 až 21 000 000 – tady se odhady liší skutečně hodně, Kurdové udávají počet 18 000 000 tureckých Kurdů, nejčastější odhad je 12 – 14 mil. tureckých Kurdů). Většinou vyznávají sunnitský islám, menšinově šiítský, v Kurdistánu přežívají kromě jiných i křesťanské diaspory.

Kurdové jsou největším národem na světě, který nemá svůj vlastní stát. Záblesk naděje na vlastní státní uspořádání Kurdům svitl mezi léty 1917 a 1920 a v Sevréské smlouvě, kdy se zcela měnila mapa osmanské říše a Orientu, ale jiskřička naděje ihned zhasla v neochotě Turecka, dále v  rozdělení mezi mandátní území (pod kontrolou Francie a Velké Británie) a následném vyhlašování státnosti Iráku a Sýrie, informuje blizkyvychod.eu.

Související

Více souvisejících

Irák

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Vchod do hrobky faraona Thutmose II. byl původně objeven koncem roku 2022, ale vědci se nejprve domnívali, že hrobka patřila královské manželce.

V Egyptě objevili hrobku faraona po více než sto letech

Egyptští archeologové oznámili mimořádný objev – hrobku faraona Thutmose II. Tento nález je považován za jeden z nejvýznamnějších za poslední století, jelikož jde o první královskou hrobku od roku 1922, kdy Howard Carter objevil slavnou hrobku Tutanchamona.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala nastínil, co musí Evropa udělat, aby ji ostatní brali vážně

Je potřeba položit na stůl peníze a zbraně a pak nás bude svět brát vážně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání evropských lídrů o bezpečnosti a situaci na Ukrajině. Fiala se také vyjádřil k výpadu amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

před 7 hodinami

včera

Volby v Německu, ilustrační foto

Co skrývá Matrjoška? Němci jsou před volbami na pozoru ohledně vlivů z Ruska

Bezpečnostní analytici varují před systematickou snahou Moskvy ovlivnit veřejné mínění v Německu prostřednictvím falešných zpráv a manipulativního obsahu na sociálních sítích. Dezinformační operace, zachycené krátce před nedělním hlasováním, se zaměřují na diskreditaci demokratických institucí a vyvolávání nedůvěry vůči vládě i médiím.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny března. Meteorologové popsali, jak se bude oteplovat

Česko momentálně svírá mrazivé počasí, nejchladnější za celou probíhající zimu. Zároveň se ale každým dnem blíží nástup jara. Meteorologové z ČHMÚ již vidí až do poloviny března. Jaký je výhled pro nadcházející dny a týdny? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy