Kirkúk - Jednotky iráckých Kurdů získaly pod svou plnou kontrolu město Kirkúk na severu země. Stalo se tak poté, co z oblasti prchla vládní vojska. Centrální vláda tak ztratila moc nad dalším velkým městem. Extremisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se v průběhu týdne již zmocnili Mosulu a Tikrítu. Informuje server BBC.
"Celý Kirkúk padl do rukou pešmergů (kurdských partyzánů). Žádné jednotky irácké armády v Kirkúku již nejsou," uvedl mluvčí kurdských rebelů Džabbar Jawar.
Kurdské milice pešmargů se daly do pohybu v reakci na úspěchy sunnitských islámských extremistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě napojené na teroristickou síť Al-Káida. Její bojovníci obsadili města Mosul a Tikrít, což v blízkovýchodním regionu vzedmulo vlnu paniky.
Islámský stát v Iráku a Levantě mezitím vydal prohlášení, že jeho bojovníci hodlají v nejbližších dnech zaútočit na metropoli Bagdád. Ta je vzdálená jen 150 kilometrů od Tikrítu. Situaci jim usnadňují množící se dezerce v irácké armádě, upozorňuje server trust.org.
Dnes již ISIL ovládá také město Dúluja, z něhož je od Bagdádu dělí pouhých 90 kilometrů. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že ozbrojenci prošli ulicemi města a nesetkali se s odporem, po vládních silách prý nebylo ani vidu.
Oddíly pešmergů dnes přijel povzbudit ministr vlády iráckého autonomního Kurdistánu Džaafar Mustafá. Při útoku na jeho konvoj přišel o život jeden z milicionářů, Mustafá vyvázl nezraněn. Iráčtí Kurdové žijí ve třech severovýchodních provinciích Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja. Status Kirkúku je dlouhodobým sporem Kurdů s Bagdádem, protože Kurdové chtějí i tuto oblast získat. Původně v ní žilo mnoho Kurdů, které ale minulý režim přinutil vystěhovat se a naopak do oblasti bohaté na ropu přesídlil Araby.
Premiér, který dlouhodobě čelí kritice ze strany sunnitů, požádal ve středu všechny skupiny obyvatel o podporu vládních jednotek v boji proti islamistům.
Mluvčí ISIL dnes také pohrozil, že se skupina zmocní i jihoiráckých měst Karbala a Nadžáf, jejichž svatyně patří k nejposvátnějším místům šíitského islámu.
Počet Kurdů na světě resp. na území tzv. Kurdistánu nelze přesně stanovit, odhady mluví o 28 000 000 až 36 000 000. Nejvíce z nich žije v Turecku (11 000 000 až 21 000 000 – tady se odhady liší skutečně hodně, Kurdové udávají počet 18 000 000 tureckých Kurdů, nejčastější odhad je 12 – 14 mil. tureckých Kurdů). Většinou vyznávají sunnitský islám, menšinově šiítský, v Kurdistánu přežívají kromě jiných i křesťanské diaspory.
Kurdové jsou největším národem na světě, který nemá svůj vlastní stát. Záblesk naděje na vlastní státní uspořádání Kurdům svitl mezi léty 1917 a 1920 a v Sevréské smlouvě, kdy se zcela měnila mapa osmanské říše a Orientu, ale jiskřička naděje ihned zhasla v neochotě Turecka, dále v rozdělení mezi mandátní území (pod kontrolou Francie a Velké Británie) a následném vyhlašování státnosti Iráku a Sýrie, informuje blizkyvychod.eu.
Související
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
Pokud se válka rozšíří, bude to katastrofa. Hrozí masový exodus do Evropy, varuje Irák
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 51 minutami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 2 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 3 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 3 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 4 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 4 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 5 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 5 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 7 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.
Zdroj: Libor Novák