Irák na pokraji války: Islamisté obsazují města a táhnou na Bagdád

Kirkúk - Jednotky iráckých Kurdů získaly pod svou plnou kontrolu město Kirkúk na severu země. Stalo se tak poté, co z oblasti prchla vládní vojska. Centrální vláda tak ztratila moc nad dalším velkým městem. Extremisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se v průběhu týdne již zmocnili Mosulu a Tikrítu. Informuje server BBC.

"Celý Kirkúk padl do rukou pešmergů (kurdských partyzánů). Žádné jednotky irácké armády v Kirkúku již nejsou," uvedl mluvčí kurdských rebelů Džabbar Jawar.

Kurdské milice pešmargů se daly do pohybu v reakci na úspěchy sunnitských islámských extremistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě napojené na teroristickou síť Al-Káida. Její bojovníci obsadili města Mosul a Tikrít, což v blízkovýchodním regionu vzedmulo vlnu paniky.

Islámský stát v Iráku a Levantě mezitím vydal prohlášení, že jeho bojovníci hodlají v nejbližších dnech zaútočit na metropoli Bagdád. Ta je vzdálená jen 150 kilometrů od Tikrítu. Situaci jim usnadňují množící se dezerce v irácké armádě, upozorňuje server trust.org.

Dnes již ISIL ovládá také město Dúluja, z něhož je od Bagdádu dělí pouhých 90 kilometrů. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že ozbrojenci prošli ulicemi města a nesetkali se s odporem, po vládních silách prý nebylo ani vidu.

Oddíly pešmergů dnes přijel povzbudit ministr vlády iráckého autonomního Kurdistánu Džaafar Mustafá. Při útoku na jeho konvoj přišel o život jeden z milicionářů, Mustafá vyvázl nezraněn. Iráčtí Kurdové žijí ve třech severovýchodních provinciích Dahúk, Irbíl a Sulajmáníja. Status Kirkúku je dlouhodobým sporem Kurdů s Bagdádem, protože Kurdové chtějí i tuto oblast získat. Původně v ní žilo mnoho Kurdů, které ale minulý režim přinutil vystěhovat se a naopak do oblasti bohaté na ropu přesídlil Araby.

Premiér, který dlouhodobě čelí kritice ze strany sunnitů, požádal ve středu všechny skupiny obyvatel o podporu vládních jednotek v boji proti islamistům.

Mluvčí ISIL dnes také pohrozil, že se skupina zmocní i jihoiráckých měst Karbala a Nadžáf, jejichž svatyně patří k nejposvátnějším místům šíitského islámu.

Počet Kurdů na světě resp. na území tzv. Kurdistánu nelze přesně stanovit, odhady mluví o 28 000 000 až 36 000 000. Nejvíce z nich žije v Turecku (11 000 000 až 21 000 000 – tady se odhady liší skutečně hodně, Kurdové udávají počet 18 000 000 tureckých Kurdů, nejčastější odhad je 12 – 14 mil. tureckých Kurdů). Většinou vyznávají sunnitský islám, menšinově šiítský, v Kurdistánu přežívají kromě jiných i křesťanské diaspory.

Kurdové jsou největším národem na světě, který nemá svůj vlastní stát. Záblesk naděje na vlastní státní uspořádání Kurdům svitl mezi léty 1917 a 1920 a v Sevréské smlouvě, kdy se zcela měnila mapa osmanské říše a Orientu, ale jiskřička naděje ihned zhasla v neochotě Turecka, dále v  rozdělení mezi mandátní území (pod kontrolou Francie a Velké Británie) a následném vyhlašování státnosti Iráku a Sýrie, informuje blizkyvychod.eu.

Související

Více souvisejících

Irák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

před 2 hodinami

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

před 7 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 11 hodinami

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 12 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 14 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 14 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 16 hodinami

Aktualizováno před 22 hodinami

včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy