Afgháncům hrozí smrt hladem. Rodiny ze zoufalství provdávají děti za peníze

Nezaměstnaný, zadlužený Afghánec Fazal říká, že kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi se musel rozhodnout, zda provdá své dvě mladé dcery, nebo bude riskovat smrt rodiny hladem.

Minulý měsíc dostal 3000 dolarů, když jeho 13letá a 15letá dcera vstoupily do manželství s muži ve věku více než dvojnásobném, než jsou ony samy. Pokud peníze dojdou, nezbyde prý Fazalovi nic jiného, než provdat i sedmiletou dceru, píše agentura Reuters.

"Neměl jsem jinou možnost, jak sehnat jídlo pro rodinu a splatit dluhy. Co jiného jsem mohl dělat?" řekl agentuře Reuters Fazal z afghánské metropole Kábulu. "Moc doufám, že nebudu muset provdat i svou nejmladší dceru," dodal muž, který dříve pracoval jako dělník v cihelně.

Počet dětských sňatků roste spolu s chudobou od 15. srpna, kdy se vlády v Afghánistánu zmocnilo islamistické hnutí Tálibán. Dětský fond UNICEF uvedl, že má důvěryhodné zprávy o zoufalých rodičích, kteří slibují za peníze pro budoucí sňatky i dívenky staré pouhých 20 dní.

"Když slyším tyto příběhy, láme mi to srdce... To nejsou sňatky, to je znásilňování dětí," říká významná afghánská bojovnice za ženská práva Vasdžima Froghová. I ona se každodenně setkává s případy provdání ani ne desetiletých holčiček, i když podle ní není jasné, zda jsou tyto dívky nuceny k sexu před dosažením puberty.

Organizace OSN varují, že kvůli suchu a zhroucení ekonomiky po nástupu Tálibánu může v Afghánistánu vzniknout největší humanitární krize na světě. Zima se blíží a milionům Afghánců hrozí, že budou hladovět. Do poloviny příštího roku by 97 procent afghánských domácností mohlo žít pod hranicí chudoby.

Po náhlém návratu islamistického Tálibánu k moci byla pozastavena většina mezinárodní pomoci Afghánistánu a zmrazena jeho aktiva v zahraničí. Ceny potravin raketově vzrostly a miliony lidí jsou bez práce nebo nedostaly výplaty.

Rodiny podle Froghové provdávají své dcery, aby nemusely živit tolik hladových krků a aby dostaly peněžní částky, které se obvykle pohybují mezi 500 a 2000 dolary. Mladé dívky jsou nuceny do sňatků i proto, aby rodiny urovnaly své dluhy. Froghová uvedla, že jedna z rodin takto dala majiteli domu svou devítiletou dceru, když neměla na nájem.

V severozápadním Afghánistánu nechal jistý muž svých pět dětí v mešitě, protože je nedokázal uživit. Tři dívky, všechny podle všeho mladší 13 let, byly ještě téhož dne provdány.

Dětský fond UNICEF uvedl, že zahájil program finanční pomoci, aby snížil riziko hladu a dětských sňatků, a spojuje se s náboženskými vůdci, aby zastavil obřady, při nichž jsou provdávány nezletilé dívky. Islámské právo šaría, kterým se Tálibán řídí, nestanovuje pro sňatky minimální věk. Před nástupem Tálibánu byl nejnižší věk pro sňatek 16 let, ale rozšířeny byly svatby i dětí podstatně mladších.

Dělník z cihelny Fazal říká, že jeho problémy začaly, když hospodářská krize zastavila stavební práce. Podobně jako kolegové dostával Fazal zaplaceno předem - 1000 dolarů za šest měsíců práce. Když poptávka po cihlách klesla, jeho šéf chtěl peníze zpátky. Fazal je ale mezitím téměř všechny utratil za léčbu své nemocné manželky.

Podle nejnovějších údajů se 28 procent dívek v Afghánistánu vdává před dosažením 18 let a čtyři procenta dřív, než je jim 15 roků. Froghová a další afghánská bojovnice za ženská práva Džamila Afgháníová jsou přesvědčeny, že v případě pokračování stávající krize se bude v nezletilém věku vdávat až polovina Afghánek. Dívkám, které jsou provdány mladé, více hrozí domácí násilí, zneužívání, znásilňování a komplikace v těhotenství.

Lidskoprávní experti upozorňují, že uzavření dívčích středních škol po nástupu Tálibánu rovněž nutí rodiče vdávat své dcery. "Dětské sňatky podporují dva hlavní faktory - bída a nedostatečný přístup ke vzdělávání," uvádí Heather Barrová z organizace Human Rights Watch, která s afghánskými ženami pracuje více než šest. Tálibán, který za své první vlády v Afghánistánu v letech 1996 až 2001 vzdělávání dívek zcela zakazoval, slibuje, že výuku postupně obnoví. Není ale jasné, za jakých podmínek.

Související

Ilustrační fotografie.

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu

Australská policie dnes obvinila prvního válečného veterána z toho, že se při nasazení v Afghánistánu dopustil vraždy. Informuje o tom agentura AP. Jde o následek vyšetřování, které před třemi lety dospělo k závěru, že 19 příslušníků australských speciálních sil může být trestně stíháno kvůli nezákonnému postupu za války v Afghánistánu.

Více souvisejících

Afghanistán

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 35 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinci tvrdí, že se Rusové stáhli z Nové Kachovky na jihu země

Ruské síly se zcela stáhly z obce Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes ve svém pravidelném večerním hlášení generální štáb ukrajinské armády. Rusové podle štábu před odchodem rabovali v domech místních obyvatel. U města leží přehrada Kachovské vodní elektrárny, na níž by podle dřívějšího varování Kyjeva mohla ruská armáda chystat útok.

Aktualizováno před 38 minutami

před 39 minutami

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

Aktualizováno před 51 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

před 56 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let

Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

před 2 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes na návštěvě Jižní Koreje jednala o spolupráci obou zemí v automobilovém průmyslu či o moderních technologiích. V Soulu se sešla s premiérem Han Dok-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Informovala o tom Česká televize (ČT). 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kongres USA

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz

Šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů, republikánka Cathy Rodgersová řekla, že sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. 

před 2 hodinami

Vlaky

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadily odpadky.

před 3 hodinami

Oumuamua

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

UEFA vyšetřuje Barcelonu kvůli možné korupci, hrozí jí i vyloučení z Ligy mistrů

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) začala vyšetřovat Barcelonu v souvislosti s kauzou možného ovlivňování rozhodčích. Katalánskému klubu, který čelí obvinění z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů, hrozí i vyloučení z Ligy mistrů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy