Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením Tálibánu?

Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem v Kábulu zatkli členové vládnoucího Tálibánu nebo je na rehabilitaci poslaly jejich rodiny, začíná 45denní nucená drogová abstinence, napsala o situaci kábulských narkomanů agentura AFP.

Ilustrační foto

O skrýši pod mostem Púl Suchta, pod nímž do řeky proudí kábulský odpad, vědí všichni. Kábulané závislí na drogách tam stranou pohledů žijí i umírají. Policie Tálibánu to ale trpět nehodlá a jejích razií přibývá. Tentokrát tam dorazili dva tálibové ozbrojení automaty, aby zatřásli neforemnými postavami zhroucenými mezi hromadami polštářů, pokrývek a pytlů písku, mezi nimiž se válí injekční stříkačky nebo trubičky na šňupání drog.

Po varovných výstřelech tálibové toxikomany nacpou bez jakéhokoli třídění do sanitek, které s nimi zamíří na rehabilitační oddělení Avicennovy nemocnice na bývalé vojenské základně. Doktor Ahmad Zohír Sultání tam může přijmout až 1000 klientů, avšak je to, jako by chtěl vysušit moře kávovou lžičkou. "Drogy jsou tady hrozný problém, jsou tady skoro čtyři miliony narkomanů," řekl.

Podle mezinárodního vyšetřování holduje drogám kolem deseti procent Afghánců, což je největší poměr k počtu obyvatel na světě. "Toto je politika islámského emirátu. Chtějí město zbavit všeho, co ho hyzdí. Dokud tady budeme mít místo, budou je (toxikomany) sem vozit. Dnes máme obsazeno téměř všech našich 1000 lůžek. Pracujeme zdarma, nikdo z nás nedostal čtyři měsíce plat. Doufáme, že se to změní," řekl Sultání.

Rehabilitační pobyt trvá 45 dní a je to hlavně totální abstinence. Muži dny tráví v postelích, ve společných pokojích nebo na chodbách a taky na dvoře, kde se hřejí na podzimním slunci. Máme trochu metadonu pro závislé na opiu, ale nic pro lidi na pervitinu, vysvětluje Sultání.

Ráno do registrační kanceláře přichází šestatřicetiletý Emal. Těžce za sebou táhne nohy a dobrovolník, což je podobně jako ostatní bývalý klient, zakládá kartu. Jméno, jméno otce, ženatý nebo ne, zaměstnaný, závislý na jaké droze, hospitalizovaný v minulosti - tak znějí základní otázky. A Emal odpovídá, že je ženatý, má tři děti, je bez práce, závislý na pervitinu a v nemocnici už byl třikrát, teď počtvrté. Minulý pobyt ukončil před deseti dny.

Na židli dosedl dvaadvacetiletý Bilál Ahmad, ustrašený jako toulavá kočka. I on bere pervitin a byl tady už před rokem nebo rokem a půl. "Jsem rád, že jsem tu zas," říká, ale jeho pohled prozrazuje pravý opak. "Když dá bůh, budeme se moci za 45 dní vrátit domů," dodává.

Následuje pečlivá prohlídka - po drogách se pátrá všude, v záhybech šatů i v botách. "Otevři pusu, víc, vyplázni jazyk," znějí pokyny.

Příchozí jsou pak po šesti odvedeni do sprch, kde dostanou khaki košile, široké kalhoty a mýdlo, nikoli však ručník. Když vyjdou ven, vezmou je do svých hbitých rukou holiči a oholí jim vlasy. Vousy ponechají.

Celé to v nich zanechá dojem, že zapadli do rodiny. Ale je to bratrství poznamenané strachem, mají pokleslá ramena a váhavý krok. Odvedou je do budovy s pokojem pro pět lidí. Ošetřovatelé změří tlak, puls a teplotu.

Sousední noclehárna slouží pro 30 mužů. Jsou rozdílného věku, leží na pokrývkách, jeden hraje dětskou písničku na bambusovou flétnu, druhý ukazuje rukou na ústa a dává tak najevo, že má hlad.

Klinika má zásoby zhruba na rok a poskytuje tři jídla denně, tvrdí Sultání ve skladu s policemi plnými rýže a konzerv. "Jsme tady ve čtvrti se špatnou pověstí. Když Kábul padl 15. srpna do rukou Tálibánu, přišly sem stovky lidí a chtěly nás vykrást. Spolu s pacienty jsme se ale ubránili a odrazili jsme je," popsal situaci lékař.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Hygienička Svrčinová má covid, měla pozitivní test

29.11.2021 09:32 Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

V neděli přibylo nejvíce nakažených v tento den od začátku pandemie

29.11.2021 07:48 V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Na jihu Íránu udeřila dvě zemětřesení, nejméně jeden člověk zemřel

14.11.2021 15:23 Aktualizováno Provincii Hormozgán na jihu Íránu dnes zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle íránské státní televize…

IS se přihlásil k odpovědnosti za útok na policejní kasárna v Pákistánu

14.11.2021 08:58 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k odpovědnosti za útok na policejní…

Katar neplánuje normalizaci vztahů se Sýrií

12.11.2021 20:00 Katar se nechystá normalizovat vztahy se Sýrií. Jeho ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar…

ROZHOVOR: Mise mi ukázaly, co dokážou ženy vydržet, říká zdravotnice…

11.11.2021 00:01 Porodní asistentka Adéla Pártlová absolvovala dvě mise humanitární organizace Lékařů bez hranic. V…

Související:

Právě se děje

reklama