Arabové budou zuřit? Izraelský ministr schválil výstavbu pro Židy v Hebronu

Izraelský ministr obrany Naftali Bennett schválil plán na výstavbu pro židovské osadníky v Hebronu na palestinském Západním břehu Jordánu. Výstavba má umožnit zdvojnásobení židovské enklávy v tomto městě, kdy nyní žije kromě asi 230.000 Arabů zhruba 800 Židů. Palestinci rozhodnutí kritizovali s tím, že to může vyvolat nepokoje.

Bennettovo rozhodnutí znamená pouze začátek plánovacího procesu, který může narazit na mnoho překážek, píše izraelský list Haarec.

Bennett v neděli pověřil úřad odpovídající za Západní břeh Jordánu, aby informoval hebronskou městskou správu o plánu postavit pro Židy byty na místě nepoužívaného tržitě. Jde o pozemek na ulici Šuhada, která vede k hojně navštěvované hrobce proroků.

Hebron je rozdělen na dvě správní části - jedna, v níž je asi 200.000 Arabů, spadá pod palestinské úřady v Ramalláhu, druhá má přes 30.000 obyvatel, k nimž patří také několik set Židů a spravují ji izraelské úřady podle izraelského občanského práva. V této části působí izraelská armáda, je zde mnoho kontrolních stanovišť a Palestinci narážejí často na omezování pohybu.

Území, o němž rozhodl Bennett, je bývalé rušné tržiště, nyní prázdné 25 let. Ministr řekl, že práva na pozemky zůstanou zachována.

Mluvčí osadníků sdělil, že na to židovská komunita čekala mnoho let a že místo je židovským vlastnictvím od roku 1807. Kdysi rušné místo bylo na čas zavřeno po maskaru, při němž osadník Baruch Goldstein v roce 1994 zabil v Hrobce proroků 29 Palestinců. Hrobku navštěvují muslimové stejně jako židé, protože věří, že jsou tam pohřbeni starozákonní proroci - pro židy patriarchové - uctívané oběma komunitami.

Generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát toto rozhodnutí označil za konkrétní důsledek změny amerického postoje k osadám - USA už je nepovažují za nelegální. Hebronský starosta Tajsír abú Snajna se domnívá, že jde o nebezpečné rozhodnutí, které může vyprovokovat regionální nepokoje. Dodal, že radnice bude postupovat podle instrukcí palestinské samosprávy a bude chránit palestinskou zem i majetek.

Podle izraelské organizace Hnutí za okamžitý mír pozemky patří hebronské správě. Haarec napsal, že do vzniku Izraele patřil pozemek, na němž bylo tržiště, Židům. Za jordánské správy, kdy si území pronajala od Jordánska hebronská správa, nebyl prodán. Po šestidenní válce v roce 1967 místo přešlo pod správu izraelského ministerstva spravedlnosti a po masakru v roce 1994 odtud byli obyvatelé vystěhováni.

O možnosti zobytnit místo pro Židy hovořil loni tehdejší ministr obrany Avigdor Lieberman. Právní poradce ministerstva Itaj Ofir tehdy sdělil, že jelikož jsou obchody 25 let prázdné, mohou být zdemolovány a na místě může vzniknout výstavba. Nynější objekty jsou podle něj nebezpečné a je třeba je obnovit.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 2 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy