Írán a Kuba spolupracují na vakcíně proti koronaviru, Chameneí vypustil zavádějící tweet

Írán, jehož nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v pátek zakázal místní vládě dovážet vakcíny proti covidu-19 z Británie a USA, bude testovat očkovací látku vyvinutou kubánskými vědci. Havana podle agentury Reuters oznámila, že s Teheránem podepsala dohodu o spolupráci.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Irán, který je na Blízkém východě nejpostiženějším státem v této pandemii, přitom podle agentury Reuters testuje od minulého měsíce i vlastní vakcínu proti koronaviru.

Kuba provádí klinické studie několika svých očkovacích látek proti této nemoci a v Íránu bude pokračovat v testování vakcíny nazvané Soberana 02, u níž ukončila druhou fázi zkoušek.

Chameneí v pátek prohlásil, že jeho země nebude dovážet americké a britské vakcíny, protože je považuje za "nedůvěryhodné". "Dovoz vakcín vyvinutých v USA či Británii se zakazuje. Jsou zcela nedůvěryhodné. Není nepravděpodobné, že chtějí kontaminovat jiné národy," napsal Chameneí i na svém twitterovém účtu v angličtině.

"Po našich zkušenostech s francouzskými krevními konzervami kontaminovanými (virem) HIV nepovažujeme za důvěryhodné ani francouzské vakcíny," dodal íránský vůdce s odkazem na skandál ve Francii z 80. let minulého století. Neprověřené krevní konzervy, jež mohly být kontaminované virem HIV, vyvezla tehdy Francie i do ciziny. Ve Francii bylo tehdy při transfúzích podle odhadů nakaženo virem HIV 1200 až 4000 lidí.

Chameneího výroky provozovatel twitteru odstranil s tím, že porušují pravidla této sociální sítě, protože jsou zavádějící informací týkající se pandemie.

Kubánští vědci vyvinuli v minulosti řadu vlastních vakcín, mimo jiné proti meningitidě, rakovině plic či hepatitidě typu B. Výzkum vede Finlayův institut vakcín v Havaně, pojmenovaný po kubánském epidemiologovi, který koncem 19. století objevil přenašeče žluté zimnice.

Proti covidu-19 testují na Kubě čtyři vakcíny (Soberana 01, Soberana 02, Mambisa a Abdala), žádná z nich ale zatím není schválena pro očkování. S tím nicméně kubánská vláda plánuje začít v první třetině letošního roku. Kubánská vakcína by byla první vakcínou proti covidu-19 vyvinutou v Latinské Americe.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama