Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra termokamery, které mají měřit lidem teplotu. Pokud budou mít cestující vysokou horečku, nebudou vpuštěni do metra a budou převezeni do nemocnice.

Informoval o tom server Ahval s odvoláním na starostu Istanbulu Ekrema Imamoglua.

Imamoglu upřesnil, že termokamery jsou zatím na stanicích Yenikapi, Üsküdar a Kirazli, které jsou přestupními uzly i pro další druhy veřejné dopravy. Starosta největšího tureckého města dodal, že termokamery radnice postupně instaluje i v dalších stanicích metra.

Istanbul, v němž žije téměř 16 milionů lidí, dosud eviduje asi 60 procent ze všech případů nákazy koronavirem v Turecku. Těch je v celé zemi téměř 21.000, nemoci covid-19 dosud podlehlo v Turecku podle pátečních údajů ministerstva zdravotnictví 425 lidí, z toho polovina v Istanbulu.

V pátek přibylo za 24 hodin v Turecku sedm desítek obětí a na 2800 nakažených. Za den udělaly místní úřady na 16.160 testů, od začátku epidemie jich provedly na 140.700. První případ se v této zemi s 83 miliony obyvatel potvrdil 11. března.

Turecká vláda si v předchozích týdnech vysloužila kritiku od opozice i sdružení místních zdravotníků za nedostatečná opatření proti šíření koronaviru, zejména za to, že nezavedla plošné omezení volného pohybu.

Vláda minulý měsíc sice uzavřela školy, kavárny či divadla, zrušila sportovní akce, volný pohyb ale omezila jen pro osoby starší 65 let, což podle sociálních sítí vyvolalo v některých případech neuctivé chování vůči starším lidem na ulici. Ode dneška zakázala vláda vycházení i lidem mladším 20 let, i jim povolila vycházet pouze v nutných případech.

Ode dneška také mají Turci na veřejných místech, kde se pohybuje větší množství lidí, nosit roušky. Ty dnes například v Ankaře a Istanbulu začaly rozdávat místní úřady. Lidé by také měli venku jeden od druhého udržovat odstup nejméně "tři kroky". Za porušení pravidel hrozí pokuty.

IMM started distributing masks to public transport passengers in #Istanbul at the early hours of this morning. 100,000 masks will be distributed free of charge to everyone using public transport. For your own safety, please wear masks in public spaces. #IstanbulFightsBack pic.twitter.com/Kx9svrOcdt

— Istanbul Metropolitan Municipality (@municipalityist) April 4, 2020

Už v předchozích týdnech uvalily turecké úřady karanténu na některé obce, ode dneška uzavřela vláda 31 provincií včetně těch, kde leží města Istanbul, Ankara či Izmir. Na vjezdech do měst byla zřízena kontrolní stanoviště policie, která do nich pouští jen na speciální povolení. Volný vstup mají například zdravotníci či zásobování.

Istanbulská radnice dnes také oznámila, že jednu z nemocnic v centru města pojmenuje po lékaři a profesorovi místní univerzity Cemilu Taşçiogluovi, který se koronavirem také nakazil a zemřel.

Související

Lidé na istanbulské ulici Istiklal, ilustrační fotografie.

V Turecku začal soud s údajnými pachateli útoku v Istanbulu

V Turecku dnes začal soud s údajnými pachateli loňského smrtícího bombového útoku v centru Istanbulu. Obviněno z podílu na něm je celkem 36 lidí. Prokuratura má za to, že za útok jsou zodpovědné syrské kurdské milice YPG a Strana kurdských pracujících PKK. Obě organizace to však odmítají. 

Více souvisejících

Istanbul Turecko Ekrem Imamoglu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy