Izrael chystá rychlé naočkování pětiny populace, objednal vakcínu od Pfizer a BioNTech

Izrael očekává, že do konce prosince obdrží čtyři miliony dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech, jejíž použití už schválila Británie. Izrael chce začít rychle s očkováním proti covidu-19 a připravuje zdravotnické instituce na situaci, kdy se bude denně očkovat až 80.000 lidí. V zemi začal znovu stoupat denní počet potvrzených nákaz koronavirem, ve čtvrtek jich Izrael ohlásil 1568.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Při zamýšlené rychlosti by podle izraelských sdělovacích prostředků mohla být v zemi naočkována do ledna až pětina obyvatel. Čtyři miliony dávek vakcíny umožní naočkovat dva miliony lidí.

Server The Times of Israel napsal, že první zásilky by mohly dorazit už příští týden. Televize Channel 13 tvrdí, že izraelští odborníci nyní zvažují možnost, že se začne očkovat, jakmile užití látky schválí místní regulační orgán, a nebude se čekat na schválení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ten se má k jednání na toto téma sejít ve středu a mohl by vakcínu pro USA schválit příští týden, uvádí izraelský server.

Šezy Levy z ministerstva zdravotnictví ve čtvrtek pohrozil další uzávěrou kvůli zastavení růstu nakažených. Úřady zvažují vyhlásit uzávěru o svátku chanuka, který je osmidenní a začne 10. prosince.

Ve čtvrtek ohlášených 1568 nových případů nákazy je nejvyšší denní údaj od 15. října, kdy v Izraeli platila rozsáhlá uzávěra. S covidem-19 v zemi zemřelo 2891 lidí a od začátku epidemie se nakazilo přes 341.000 lidí.

Levy připomenul, že na začátku listopadu už se denní přírůstek pohyboval jenom kolem 600 případů, nyní je víc než dvojnásobný. Podle Levyho virus šíří lidé vracející se ze zemí s vysokým počtem případů, kteří nedodržují striktně izolaci. "Musím poukázat na velký počet nákaz mezi lidmi vracejícími se z Turecka. Máme v úmyslu zpřísnit podmínky izolace pro lidi přijíždějící z 'červených' zemí, jinak čísla dál porostou," řekl Levy. Lidé mají po návratu z rizikových zemí nastoupit dvoutýdenní karanténu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politika USA podle Tálibánu a Íránu prodlužuje afghánskou válku

27.01.2021 14:02 Spojené státy svou politikou přispívají k prodlužování války v Afghánistánu. Shodli se na tom při…

Očkování proti koronaviru podpoří i Tálibán

27.01.2021 10:55 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán slíbilo, že podpoří kampaň očkování proti nemoci covid-19 v…

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama