Počet obětí koronaviru v Izraeli dnes vystoupil na 117, nakažených země zaznamenala již 11.868. S odvoláním na dnešní sdělení izraelského ministerstva zdravotnictví o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel.
Oproti pondělnímu večeru počet potvrzených případů nákazy stoupl o téměř 300. Ve vážném stavu je podle ministerstva zdravotnictví 181 lidí, z nichž 136 je napojeno na ventilátory. Stav dalších 168 lidí je středně vážný. Drtivá většina nakažených ale má jen mírné příznaky a 2000 lidí se již zotavilo. V pondělí koronavirem způsobenému onemocnění covid-19 v Izraeli podlehlo 11 lidí, v noci na dnešek zemřel další člověk. V uplynulých 24 hodinách bylo podle úřadů v Izraeli provedeno 9459 testů.
V noci na dnešek izraelští ministři také schválili omezení pohybu do konce židovských svátků. Do čtvrtečního rána bude platit zákaz cestování mezi městy a uzavřeny budou pekárny.
Vysoký představitel ministerstva zdravotnictví Moše bar Siman-Tov v neděli vyzval Izraelce, aby neporušovali nařízení o bezpečných rozestupech a karanténní opatření s tím, že by počet nakažených mohl prudce narůstat. "Rozumím tomu, že je těžké dlouho zůstávat doma a veřejnost dokazuje, že je schopna dodržovat opatření a chránit rodiny všech," uvedl v prohlášení.
Izraelské zdravotnictví očekává, že v nadcházejících deseti dnech bude přibývat mrtvých. Patrně ale spíše než o nově nakažené půjde o lidi, kteří jsou již hospitalizovaní a napojení na ventilátory delší dobu, uvedla izraelská televize s odvoláním na modely ministerstva zdravotnictví.
V naprosté většině případů v Izraeli se oběťmi koronaviru staly starší osoby, které měly i další chronická onemocnění, píše The Times of Israel s odvoláním na nemocniční zdroje. Koronavirus se začal v zemi rychle šířit v domovech pro seniory, což vyvolalo obavy o zdraví a bezpečí starších občanů v takových zařízeních.
Odborníci však nyní poukazují na poměrně pomalý nárůst počtu lidí, kteří jsou napojeni na ventilátory, a relativně nízký nárůst v počtu nakažených s tím, že to může být důvodem k opatrnému optimismu.
Počet obětí koronaviru v Íránu vystoupil na 4683, za uplynulých 24 hodin onemocnění covid-19 podlehlo 98 lidí. S odvoláním na dnešní sdělení íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.
Islámská republika je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Dosud se podle tamního ministerstva zdravotnictví nákaza potvrdila u 74.877 lidí, za uplynulých 24 hodin přibylo 1547 potvrzených případů. Na jednotkách intenzivní péče je podle webu Teheran Times 3691 lidí, zatímco 48.129 lidí se podle íránských úřadů zotavilo.
Islámská republika v sobotu otevřela některé podniky a úřady, íránský prezident Hasan Rúhání však obyvatele vyzval, aby nadále důsledně dodržovali opatření, která mají zabránit šíření viru. Zdravotnické úřady si již dříve opakovaně stěžovaly, že Íránci vládní nařízení ignorují, což by mohlo vést ke druhé vlně epidemie v zemi.
Související
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
před 2 hodinami
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
před 4 hodinami
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
před 4 hodinami
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
před 5 hodinami
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
před 6 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
před 7 hodinami
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
před 7 hodinami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 8 hodinami
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 8 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 9 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 10 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 11 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 11 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 13 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
Korunu, žezlo i jablko slavnostně vyzvednou klíčníci z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v pondělí 14. září. Následně si je budou moct prohlédnout školní třídy. Pro veřejnost bude výstava otevřena od soboty 19. do pondělí 28. září. Exhibice měla původně začít o den dříve. Klenoty letos doplní také korunovační roucho z roku 1653 a další vzácné artefakty. Vstup bude opět zdarma.
Zdroj: Jan Hrabě