"Jednoho dne vás uvězníme!" V táborech rostou noví džihádisté, varuje expertka

NÁZOR - Je načase, aby se mezinárodní společenství vypořádalo s nepříjemnými důsledky migrace zahraničních bojovníků z celého světa do Islámského státu (IS), apeluje Elena Pokalovová, bezpečnostní analytička, která působí na washingtonské National Defense University. V komentáři pro server National Interest vysvětluje, že jde o děti, které uvázly v prostoru, kde se nacházel samozvaný chalífát, a nyní se potřebují dostat domů.

Dřív než bude pozdě

Pokud umožníme, aby tyto děti zůstaly v detenčních táborech, riskujeme, že z nich vyroste další generace bojovníků IS, obává se odbornice. Urguje jejich repatriaci dříve, než bude pozdě.

Proti repatriaci dětí bojovníků IS existuje velký odpor, přiznává Pokalovová. Poukazuje, že k takovému kroku se odhodlala jen část zemí, například Francie, Německo či Norsko, zatímco jiné zůstávají zdrženlivé.   

Britské ministryně vnitra Priti Patelová v listopadu zablokovala záchrannou operaci, která měla ze Sýrie přivést na šedesát nezletilců, připomíná analytička. Dodává, že ve stejné době soud v USA rozhodl, že ve Spojených státech narozená Hoda Muthanaová, která se přidala k IS, již není americkou občankou, čímž v praxi zabránil návratu jí samotné i jejího dvouletého syna.

"Tyto děti byly vychovány k odlišným hodnotám a normám než naše děti. Nesmíme být v tomto hloupí. Viděly ty nejkrutější věci na světě," cituje akademička nejmenovaného belgického politika, jehož slova dobře ukazují často zmiňované bezpečnostní obavy, kterými se ospravedlňuje neochota repatriovat potomky bojovníků IS.

Ponechání těchto dětí jejich osudu v Sýrii a Iráku ale podle Pokalovové není cestou k větší bezpečnosti, protože IS ponechává stovky vykořeněných a zapomenutých dětí, aby z nich učinil své budoucí bojovníky.

Bagdádího vize

IS již ukázal, že se neštítí využívat děti ve svých odporných plánech, připomíná expertka. Odkazuje na skupiny Lvíčata chalífátu, která připravovala děti k boji, včetně fontových operací a sebevražedných útoků.

V době vrcholu samozvaného chalífátu byly tyto děti neustále vystavovány násilí a musely se účastnit veřejných poprav stětím a kamenováním, upozorňuje analytička. Dodává, že také účinkovaly v mrazivých propagandistických videích IS, vůdci skupiny využívali "džihádisty juniory" k šíření svého poselství - v jednom případě sliboval ve videu smrt bezvěrcům pouze čtyřletý britský chlapec.

Komentář v originálním zně ní si můžete přečíst zde.

"Využívání dětí touto teroristickou skupinou se neomezuje na území chalífátu," pokračuje Pokalovová. Podotýká, že v Evropě IS úspěšně nasadil děti jako teroristy - v německém Hanoveru například patnáctiletá příznivkyně IS v únoru 2016 pobodala policistu, přičemž pokyny k útoku zjevně obdržela přes internet.

V jiném případě, který se odehrál v německém Ludwigshafenu se teprve dvanáctiletý Němec iráckého původu pokusil v prosinci 2016 odpálit bombu na vánočním trhu, uvádí akademička. Vysvětluje, že IS mu pokyny poslal skrze aplikaci Telegram.

"Bylo by naivní očekávat, že pokud budou děti IS ponechány vyrůstat v detenčních táborech, nebudou kráčet v těchto stopách," varuje Pokalovová. Nastiňuje, že v syrském táboře al-Húl zůstává přes 11 tisíc zahraničních žen a dětí, zatímco mnoho dalších se nachází v podobných zařízeních na severu země. Většina z nich potřebuje lékařskou a psychologickou péči, dodává odbornice.

V táborech jako al-Húl se dětem dostává sotva dostatečné výživy, natož potřebné péče, která by řešila jejich traumata a posttraumatický stresový syndrom, konstatuje analytička. Varuje, že místo toho jsou vystaveny další indoktrinaci, protože v některých táborech se zadržovaným ženám podařilo obnovit vládu strachu, která napodobuje režim v chalífátu, což znamená, že děti v detenci ohrožuje radikalizace pod vedením tvrdého jádra žen IS.  

"Dá-li Bůh, jednoho dne se z toho dostanete. Ten den budete vy takto uvězněni. Dá-li Bůh. Jednoho dne si projdete tím, čím si procházíme my. Dá-li Bůh. Jednoho dne vás uvězníme. Nemyslete si, že (Islámský) stát je minulostí," cituje Pokalovová jedno z dětí nafilmované v táboře al-Húl. Deklaruje, že čím dříve budou děti vyvedeny z prostředí detenčních táborů, tím dříve bude přerušen kruh radikalizace.

Vůdce IS Abů Bakr Bagdádí viděl v dětech další generaci chalífátu, upozorňuje expertka. Konstatuje, že pokud se nemá tato vize naplnit, vlády po celém světě musí dostat dětí IS domů a investovat do jejich budoucnosti.   

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) tábor al-Húl Sýrie

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy