Kdo zodpovídá za mír v Sýrii? Erdogan jmenoval tři země

Turecko, Rusko a Írán musí převzít větší díl odpovědnosti za nastolení míru v Sýrii. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před dnešními rozhovory o Sýrii s ruským protějškem Vladimirem Putinem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Ve společném prohlášení po schůzce političtí vůdci vyjádřili znepokojení nad dalším zhoršením humanitární situace v severozápadní syrské provincii Idlib a jejím okolí a shodli se na podniknutí konkrétních kroků s cílem omezit porušování dohod.

Tři prezidenti se v turecké metropoli sešli mimo jiné ve snaze zajistit klid zbraní na severozápadě Sýrie, kde od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Z oblasti jsou přesto hlášeny útoky syrských vládních sil, což hrozí prohloubením chaosu v regionu a vyvoláním nové migrační vlny do Turecka.

"Nacházíme se v době, kdy musíme převzít více odpovědnosti za mír v Sýrii, kdy musíme nést více břemene," řekl Erdogan a dodal, že všichni tři prezidenti se shodují na tom, že k ukončení krize v Sýrii je nutné politické řešení.

Pro Turecko zůstává hlavním cílem vytvoření "mírového koridoru" po návrat uprchlíků na severu Sýrie. Turecký prezident po setkání s Putinem a Rúháním dále poznamenal, že byly odstraněny překážky pro vytvoření syrského ústavního výboru, má připravit novou syrskou ústavu.

Íránský prezident Rúhání prohlásil, že diplomacie, a nikoli vojenský přístup, je řešením, které může ukončit syrskou krizi. "Musíme zajistit půdu pro návrat bezpečí do Sýrie... Diplomacie, a nikoli konfrontace, může zajistit mír v Sýrii... K nastolení tohoto míru je nezbytné okamžité stažení amerických vojáků," prohlásil íránský prezident.

Šéf Kremlu po jednáních v Ankaře vyjádřil naději, že summit přinese "konečné" urovnání syrské krize. Všechny tři země však musí podniknout další kroky k vymýcení "teroristické hrozby" v Sýrii, zdůraznil Putin. Zároveň ujistil, že Rusko je připraveno podpořit syrskou armádu při cílených akcích proti teroristům v Sýrii.

Erdogan i Putin zopakovali potřebu vyhnat ozbrojené skupiny ze severozápadní Sýrie. Putin podle agentury Interfax ocenil roli Íránu v řešení syrské krize.

Míru v Sýrii lze dosáhnout pouze politickým a diplomatickým úsilím, řekl Putin podle agentury Reuters na společné tiskové konferenci s prezidenty Turecka a Íránu. Také ruský prezident potvrdil, že panovala plná shoda na složení syrského ústavního výboru.

Zatímco Rusko a Írán podporují v boji proti vzbouřencům režim syrského prezidenta Bašára Asada, Turecko, Spojené státy a řada evropských zemí jsou na straně různých povstaleckých skupin. Na severovýchodě Sýrie od tohoto měsíce nově působí společné hlídky složené z amerických a tureckých vojáků. Vytvořily tak bezpečnostní zónu, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Sýrie Turecko Rusko Írán

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno 18. dubna 2026 21:54

18. dubna 2026 20:17

Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků

Už jen jednoho člena zbývá představit a sestava tanečníků, kteří se představí v letošní řadě StarDance, bude kompletní. Stále ale ještě nebude známé složení jednotlivých párů. Televizní diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy