Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují první kontakty

Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší sankce zavedené současnou administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Řekl to dnes vládní mluvčí, podle nějž už některé firmy navázaly první kontakty.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

USA obnovily sankce proti Íránu, když v roce 2018 jednostranně odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Írán po jejím podepsání získal zrušení mezinárodních sankcí výměnou za to, že svůj jaderný program zpomalí. Obnovené americké sankce ochromily prodej íránské ropy a znemožňují mu bankovní transakce, takže mnoho zahraničních podniků z Íránu odešlo, napsala agentura Reuters. Washington dal na černou listinu ty společnosti, které sankce nedodržují.

"V minulých dnech přibývá kontaktů týkajících se otevření sídel a obnovy přítomnosti zahraničních podniků. Některé zvažují svá zastoupení znovu otevřít, jiné nikdy zcela neodešly. Ty budou mít určitě víc příležitostí začít fungovat," sdělil mluvčí.

Biden slíbil, že se vrátí k dohodě z roku 2015, která byla vyjednaná za předchozí americké administrativy, v níž on byl viceprezidentem. Podle něj se ale musí k dohodě vrátit také Írán. Teherán některé její body začal porušovat, na což upozorňují inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Podle Reuters panuje mezi oběma stranami velká nedůvěra, kterou nebude snadné rychle překonat. USA a Írán budou podle diplomatů požadovat nové záruky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama