Není šaría jako šaría. Ve kterých státech platí islámské právo a co znamená?

Návrat Tálibánu k moci v Afghánistánu hrozí možným uplatňování velmi striktní verze islámského práva šaría, které zavedl Tálibán během své první vlády v zemi v letech 1996-2001. Trest smrt byl tehdy uplatňován za vraždu, kamenování za cizoložství a utětí končetiny za krádež.

Vláda tehdy také vyzvala ženy, aby podle islámských zvyků začaly chodit na veřejnosti pouze zahalené, zakázala jim chodit do zaměstnání a nechala uzavřít dívčí školy. Ženy, jejichž oděv byl shledán neslušným, byly na veřejnosti bity a přinuceny vrátit se domů.

Zakázáno bylo pořádat zábavy, navštěvovat kina, sledovat televizi a video, tancovat a poslouchat jinou hudbu než náboženskou, tedy provozovat všechny činnosti, které Tálibán považoval za dekadentní. V rozhlase pak směly být vysílány pouze informace a náboženské programy. Nesmělo se ani fotografovat, hrát šachy či karty, pouštět draky, chovat holuby či pořádat kohoutí zápasy.

Šaría zpočátku znamenala cestu, původně k vodnímu zdroji, později správnou cestu hodnou následování, čili soubor norem obsahující komplexní návod k tomu, jak být dobrým muslimem. Klasický islám chápe šaríu jako jednotu koránu, tradic a právní vědy. Je to soubor pravidel, zákazů či postihů, může řešit i finanční transakce či právní záležitosti jako je rodinné právo.

Šaría je zdrojem legislativy v mnoha muslimských státech, její interpretace je ale rozdílná.

Saúdská Arábie - Právní systém této absolutní monarchie je založen na přísném výkladu islámského práva šaría. Trest smrti je možné dostat za vraždu, krádež, homosexualitu či znásilnění, ale také za odpadlictví od víry nebo čarodějnictví. Nejčastějším trestným činem, za který Saúdská Arábie odsouzené popravuje, je pašování drog. Ačkoli bylo ženám v zemi umožněno řídit auto, pro ženy zde platí jedny z nejpřísnějších pravidel na světě. V zemi zůstává stále zachován například systém poručnictví, který zaručuje nejbližšímu mužskému příbuzném, že může spolurozhodovat třeba o tom, zda bude žena cestovat do ciziny nebo studovat.

Súdán - Během třicetileté vlády Umara Bašíra (1989-2019) se zde uplatňovala striktní verze islámského práva včetně amputace ruky za krádež, bičování za alkoholismus či kamenování za cizoložství, ve skutečnosti ale není znám případ amputace či kamenování. V září 2020 nová vláda užívání islámského práva zrušila.

Brunej - V roce 2013 přijal tento malý a bohatý sultanát, který leží na ostrově Borneo, jako první stát v jihovýchodní Asii islámské právo, které zaváděl postupně do roku 2019. Uplatňoval tresty jako ukamenování a bičování za pohlavní styk mezi homosexuály, ukamenování za nevěru a amputaci ruky nebo nohy za krádež. V roce 2019 ale Brunej oznámila, že nebude uplatňovat trest smrti za homosexuální styk či nevěru.

Aceh - Jediná indonéská provincie, která uplatňuje šaríu. Zavedení islámského práva bylo součástí mírové dohody mezi vládou a separatisty v roce 2006. Aceh kriminalizuje vztahy stejného pohlaví, náboženská policie se zde zaměřuje i na muslimky bez šátků nebo ty, které nosí příliš těsné oblečení, lidi popíjející alkohol či ty, kdo se oddávají hazardu.

Pákistán - Šaría v zemi platí, podle odborníků je ale málokdy aplikována. Například homosexuálům hrozí trest smrti, na rozdíl od sousedního Íránu nebo Saudské Arábie však pákistánská justice za homosexualitu nikoho neodsoudila.

Írán - Právní systém země se odvíjí od přísného výkladu islámského práva šaría, trest smrti zde hrozí za vraždu, znásilnění, ozbrojené přepadení, obchod s drogami i za nevěru.

Nigérie - Šaría byla v zemi zavedena v roce 2000 ve 12 státech na severu země, což vyvolalo srážky mezi křesťany a muslimy. Islámské tribunály v severních státech fungují paralelně vedle státních soudů. Šaríatské soudy již vynesly několik trestů smrti za cizoložství, vraždu či homosexualitu, žádný ale nebyl dosud vykonán. Muslimští radikálové z Boko Haram, kteří působí 12 let na severovýchodě Nigérie, vyhlásili v roce 2014 "chalífát" v oblastech, které kontrolují.

"Islámský stát" - Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. IS byl znám svou přísnou interpretací islámu a islámského práva šaría, smrtí trestal krádež, pití alkoholu, cizoložství či homosexualitu.

Související

Více souvisejících

islám Muslimové

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

před 53 minutami

před 2 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

před 5 hodinami

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

před 9 hodinami

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

před 9 hodinami

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 13 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy