Není šaría jako šaría. Ve kterých státech platí islámské právo a co znamená?

Návrat Tálibánu k moci v Afghánistánu hrozí možným uplatňování velmi striktní verze islámského práva šaría, které zavedl Tálibán během své první vlády v zemi v letech 1996-2001. Trest smrt byl tehdy uplatňován za vraždu, kamenování za cizoložství a utětí končetiny za krádež.

Vláda tehdy také vyzvala ženy, aby podle islámských zvyků začaly chodit na veřejnosti pouze zahalené, zakázala jim chodit do zaměstnání a nechala uzavřít dívčí školy. Ženy, jejichž oděv byl shledán neslušným, byly na veřejnosti bity a přinuceny vrátit se domů.

Zakázáno bylo pořádat zábavy, navštěvovat kina, sledovat televizi a video, tancovat a poslouchat jinou hudbu než náboženskou, tedy provozovat všechny činnosti, které Tálibán považoval za dekadentní. V rozhlase pak směly být vysílány pouze informace a náboženské programy. Nesmělo se ani fotografovat, hrát šachy či karty, pouštět draky, chovat holuby či pořádat kohoutí zápasy.

Šaría zpočátku znamenala cestu, původně k vodnímu zdroji, později správnou cestu hodnou následování, čili soubor norem obsahující komplexní návod k tomu, jak být dobrým muslimem. Klasický islám chápe šaríu jako jednotu koránu, tradic a právní vědy. Je to soubor pravidel, zákazů či postihů, může řešit i finanční transakce či právní záležitosti jako je rodinné právo.

Šaría je zdrojem legislativy v mnoha muslimských státech, její interpretace je ale rozdílná.

Saúdská Arábie - Právní systém této absolutní monarchie je založen na přísném výkladu islámského práva šaría. Trest smrti je možné dostat za vraždu, krádež, homosexualitu či znásilnění, ale také za odpadlictví od víry nebo čarodějnictví. Nejčastějším trestným činem, za který Saúdská Arábie odsouzené popravuje, je pašování drog. Ačkoli bylo ženám v zemi umožněno řídit auto, pro ženy zde platí jedny z nejpřísnějších pravidel na světě. V zemi zůstává stále zachován například systém poručnictví, který zaručuje nejbližšímu mužskému příbuzném, že může spolurozhodovat třeba o tom, zda bude žena cestovat do ciziny nebo studovat.

Súdán - Během třicetileté vlády Umara Bašíra (1989-2019) se zde uplatňovala striktní verze islámského práva včetně amputace ruky za krádež, bičování za alkoholismus či kamenování za cizoložství, ve skutečnosti ale není znám případ amputace či kamenování. V září 2020 nová vláda užívání islámského práva zrušila.

Brunej - V roce 2013 přijal tento malý a bohatý sultanát, který leží na ostrově Borneo, jako první stát v jihovýchodní Asii islámské právo, které zaváděl postupně do roku 2019. Uplatňoval tresty jako ukamenování a bičování za pohlavní styk mezi homosexuály, ukamenování za nevěru a amputaci ruky nebo nohy za krádež. V roce 2019 ale Brunej oznámila, že nebude uplatňovat trest smrti za homosexuální styk či nevěru.

Aceh - Jediná indonéská provincie, která uplatňuje šaríu. Zavedení islámského práva bylo součástí mírové dohody mezi vládou a separatisty v roce 2006. Aceh kriminalizuje vztahy stejného pohlaví, náboženská policie se zde zaměřuje i na muslimky bez šátků nebo ty, které nosí příliš těsné oblečení, lidi popíjející alkohol či ty, kdo se oddávají hazardu.

Pákistán - Šaría v zemi platí, podle odborníků je ale málokdy aplikována. Například homosexuálům hrozí trest smrti, na rozdíl od sousedního Íránu nebo Saudské Arábie však pákistánská justice za homosexualitu nikoho neodsoudila.

Írán - Právní systém země se odvíjí od přísného výkladu islámského práva šaría, trest smrti zde hrozí za vraždu, znásilnění, ozbrojené přepadení, obchod s drogami i za nevěru.

Nigérie - Šaría byla v zemi zavedena v roce 2000 ve 12 státech na severu země, což vyvolalo srážky mezi křesťany a muslimy. Islámské tribunály v severních státech fungují paralelně vedle státních soudů. Šaríatské soudy již vynesly několik trestů smrti za cizoložství, vraždu či homosexualitu, žádný ale nebyl dosud vykonán. Muslimští radikálové z Boko Haram, kteří působí 12 let na severovýchodě Nigérie, vyhlásili v roce 2014 "chalífát" v oblastech, které kontrolují.

"Islámský stát" - Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. IS byl znám svou přísnou interpretací islámu a islámského práva šaría, smrtí trestal krádež, pití alkoholu, cizoložství či homosexualitu.

Související

Více souvisejících

islám Muslimové

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy