NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní a zbraňových systémů, poukazuje politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest. Pokládá proto otázku, proč si ani Izrael nemohl koupit americké stíhací letouny F-22 Raptor.
Americké zbraně v izraelských rukou
Pravděpodobně nejzřetelnějším příkladem americko-izraelské spolupráce ve vojenské oblasti je přitom izraelská verze jiného původně amerického bojového letounu, Lockheed Martin F-35 Lightning II, upozorňuje Larson. Dodává, že Izrael může jako jediný stá světa tento stroj modifikovat tak, aby lépe vyhovoval jeho potřebám pro blízkovýchodní podmínky.
Kromě letecké platformy F-35 provozuje Izrael i velký počet dalších amerických letounů, poukazuje politolog. Odkazuje na informace zbrojovky Lockheed Martin, že Izrael získal od poloviny 90. let – kdy začal vykupovat přebytečné letouny amerických vzdušných sil – na tři stovky strojů F-16, čímž se stal druhým největším provozovatelem těchto letadel na světě, hned po americkém letectvu.
„Vezmeme-li v potaz tak úzkou vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy (a Izraelem) jak v technologii, tak při společných cvičeních, proč (Izraelci) nemohou dosáhnout na tolik ceněnou platformu F-22, zřejmě nejhůře radarem zachytitelné letadlo, které kdy vzniklo?“ ptá se odborník.
Nejnepozorovatelnější pták na obloze
Stroje Lockheed Martin F-22 Raptor provozují výhradně vzdušné síly Spojených států, nastiňuje politolog. Dodává, že jde zřejmě nejpokročilejší pilotovaný bojový letoun, přičemž je hůře odhalitelný než F-35 Lightning II, který je dodáván mnoha americkým spojencům v Evropě, Asii a na Blízkém východě, především pak Japonsku a Izraeli.
Stroj F-22 byl původně určen k boji s arzenálem vzdušných sil Sovětského svazu, vysvětluje Larson. Doplňuje, že proto letoun využívá poslední poznatky technologie stealth, aby snížil možnost detekce ze strany nepřátelských radarů.
Stejně tak je F-22 osazen motory s vektorováním tahu, což mu dává vysoké manévrovací schopnosti, konstatuje expert. Připomíná, že stroj disponuje také vícenásobně jištěnou avionikou a dokáže zobrazovat informace z palubních i externích senzorů na jediném displeji pro vedení bojové činnosti.
Export strojů F-22 zakázal tzv. Obeyho dodatek, vysvětluje politolog. Poukazuje, že americký kongresman David Obey se v 90. letech obával, že některé z citlivých a tajných technologií vyvíjených v programu F-22 mohou být odhaleny a okopírovány nepřáteli Spojených států, pokud by byl letoun uvolněn pro vývoz.
Obey se bál především o unikátní stealth vlastnosti letounu, podotýká Larson. Vysvětluje, že kongresman předložil svůj dodatek v roce 1998 k zákonu o prostředcích amerického ministerstva obrany.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.„Žádné z prostředků, které vyčleňuje tento zákon, nesmějí být použity ke schválení licence či prodeje pokročilého taktického stíhače F-22 jakékoliv zahraniční vládě,“ cituje politolog plné znění stručného dodatku.
Zpět v Sovětském svazu
Během vývoje letounu F-22 americké vzdušné síly původně předpokládaly, že si koupí enormní počet – 750 – těchto stíhaček, připomíná Larson. Dodává, že dnes mají ale pouhých 187 kusů.
Namísto Obeyho dodatku totiž celý program zkomplikovala absence skutečné hrozby, proti které by mohl být letoun F-22 nasazen, upozorňuje odborník. Vyzdvihuje fakt, že F-22 byl navržen tak, aby čelil pokročilým bojovým letounům někdejšího Sovětského svazu.
„S rozpadem Sovětského svazu a momentální unipolaritou Spojených států zde zkrátka nebylo třeba tak pokročilého stíhače,“ uzavírá Larson.
Související
Stíhačky sestřelily nad Kanadou další neidentifikovaný objekt. Další se objevil v Číně
Americké stíhačky míří do Polska. NATO dál reaguje na ruskou hrozbu
F-22 Raptor , USA (Spojené státy americké) , Izrael , Izraelská armáda , Americká armáda (U.S. AIR FORCE)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 48 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek