OSN plánuje kontrolu tankeru u Jemenu, z opuštěného plavidla hrozí únik ropy

Jemenští povstalci dali OSN dlouho očekávané povolení k návštěvě a kontrole opuštěného tankeru u jemenského pobřeží. Podle odborníků hrozí, že z plavidla unikne velké množství ropy do Rudého moře. Tým OSN by měl k tankeru dorazit koncem ledna či začátkem února, napsala dnes agentura Reuters s odvolánín na mluvčího OSN.

Tanker FSO Safer starý 46 let kotví u jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují Húsíové. Plavidlo neprošlo prakticky žádnou údržbou od vypuknutí války před pěti lety mezi Húsíi podporovanými Íránem na straně jedné a jemenskou vládou s podporou koalice v čele se Saúdskou Arábií na straně druhé. Na tankeru je přes milion barelů ropy a podle OSN by její případný únik mohl být až čtyřikrát větší než v případě havárie Exxonu Valdez v roce 1989, kdy do vod u Aljašky vyteklo 100.000 tun ropy.

A environmental disaster is still waiting to happen at the coast of #Yemen from the FSO SAFER, a rusty oil tankerReminder by @ACAPSproject who collaborated with @RiskawareUK doing a modelling in case of fire or explosion on board the ship. https://t.co/quzraAW4nT pic.twitter.com/S7DrQpULJq

— Wim Zwijnenburg (@wammezz) November 19, 2020

Ropa z tankeru FSO Safer by podle OSN mohla ohrozit nejen mořskou faunu a flóru, ale mohla by mít dopad také na život místních lidí a přerušit dodávky humanitární pomoci, upozornila zpravodajská stanice BBC. Válka v Jemenu si přitom vyžádala již 100.000 životů a způsobila humanitární problémy, které OSN hodnotí jako nejhorší současnou krizi na světě. Generální tajemník OSN António Guterres nedávno varoval, že v Jemenu bezprostředně hrozí propuknutí největšího hladomoru na světě za uplynulá desetiletí.

Jemenští Húsíové povolili OSN přístup k tankeru již v červenci, dřívější dohoda ale nebyla realizována. Současné pozvání má formu oficiálního dopisu od húsíjského ministra zahraničí. "Jde o důležitý krok vpřed v této kriticky důležité věci," sdělil mluvčí OSN Stéphane Dujarric. OSN nyní plánuje zhodnotit stav plavidla a zajistit jeho lehkou údržbu.

Související

Tanker, ilustrační foto

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí OSN

Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy, jemuž hrozí každou chvíli rozlomení. S odkazem na vyjádření nejmenovaného zdroje z organizace o tom informovala agentura AFP. Podle mezinárodních expertů představuje tanker riziko bezprecedentního znečištění v Rudém moři.

Více souvisejících

tanker FSO Safer Jemen OSN tankery

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy