Otevřely se dveře dalšímu krvavému konfliktu? Americký diplomat apeluje k akci

NÁZOR – Instinkt, který velí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ukončit angažmá USA v „nekonečných válkách“ na Blízkém východě, je rozumný, konstatuje Willaim J. Burns v komentáři pro server Washington Post. Bývalý diplomat a náměstek amerického ministra zahraničí ovšem varuje, že Trump plameny tamních válek spíše rozdmýchává, než hasí.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Jemen, ilustrační foto
doporučujeme

Válka, kterou lze ukončit

Význam syrské operace, při které přišel o život vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí je podle Burnse oslabován nesouladem širší strategie. „Impulzivním rozhodnutím o stažení vojáků ze severovýchodní Sýrie – nekoordinovaným se spojenci a partnery, nehledě na vlastní velitele a diplomaty – Trump otevřel dveře dalšímu konfliktu,“ píše vysloužilý diplomat. Tvrdí, že došlo k posílení zájmů Damašku, Teheránu, Moskvy a Ankary a prohloubení problémů místních sunnitů, ze kterých těží IS.

Odstoupení od dohody o íránském jaderném programu zase Trump tento program odbrzdil a vystupňoval napětí v regionu, kritizuje bývalý náměstek. Výsledkem podle něj je vyslání dalších 3 tisíc amerických vojáků do Perského zálivu, kteří mají čelit víceméně samoúčelným provokacím.  

Existuje ale jedna válka, kterou Trump stále může ukončit,“ pokračuje Burns. Označuje za ni konflikt v Jemenu, který je pro mnoho Američanů sice vzdálený, ale má ohromné humanitární a strategické dopady.

OSN označuje situaci v Jemenu za největší humanitární krizi světa, připomíná ex-diplomat. Podotýká, že o domov přišly 3 milionu Jemenců, téměř čtvrt milionu lidí bylo zabito a 15 milionům dalších hrozí hladomor, navíc konflikt přispěl k největší epidemii cholery v moderních dějinách a stav se zhoršuje každým dnem.

Podobně vážné jsou strategické důsledky, upozorňuje Burns. Konstatuje, že jemenská vláda uznaná OSN se nachází v exilu a metropoli San’á ovládají Húsiové podporovaní Íránem, přičemž na východě země sílí odnože IS a al-Káidy a mohou zde zřídit základnu k plánování útoků na Západě.

Konflikt také škodí americké zahraniční politice, jelikož USA prodávají Saúdské Arábii bomby a rakety, které mají na svědomí dvě třetiny civilních obětí, a další americké zbraně padly do rukou Rijádem podporovaných milicí a jejich protivníků, uvádí někdejší náměstek. Dodává, Že Spojené státy cvičí saúdské piloty, servisují jejich letouny, s královstvím sdílejí zpravodajské informace a radí s výběrem cílů.

Přiživování katastrofální situace v Jemenu nikterak nepomáhá Washingtonu ani Rijádu, deklaruje Burns. Za dobrou zprávu považuje to, že zrají podmínky pro diplomatický posun tohoto konfliktu.

Je třeba chopit se příležitosti

Spojené arabské emiráty, nejschopnější saúdskoarabský partner, si uvědomily, že poškození jejich zájmů a pověsti za to zkrátka nestojí,“ pokračuje vysloužilý diplomat. Dodává, že v červenci začalo stahování vojáků Spojených arabských emirátů z Jemenu a realitu začíná vnímat i Rijád.

Saúdové utratili za válku přes 100 miliard dolarů, navíc plně ukázali své vojenské schopnosti a zranitelnost predátorskému Íránu, podotýká Burns. Doplňuje, že Rijád také čelí rostoucímu tlaku amerického Kongresu, a to vše dává Saúdská Arábii signál, aby se uchýlila k diplomacii.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Minulý měsíc tak začala zákulisní jednání Saúdů s Húsii, přičemž USA mohou a měly by využít své páky a rozhovorům pomoci, nabádá bývalý diplomat. Tvrdí, že tak mohou učinit třemi způsoby.

Zaprvé lze tlačit na Rijád, aby prodloužil pozastavení náletů a přistoupil na celkové příměří, které by ověřilo nedávný slib Húsiů přestat útočit na saúdskoarabské cíle, doporučuje Burns. Myslí si, že spolu s tím by měl být Rijád tlačen k otevření letiště v San’á pro lékařské evakuační lety a uvolnění blokády dovozu paliva do země, což je zásadní pro humanitární pomoc.

Zadruhé by Spojené státy měly plně podpořit nové rozhovory pod patronátem OSN, které uznají realitu, že Húsiové se nestáhnou zpět na sever země a mezinárodně uznaná jemenská vláda se nemže jen tak vrátit z Rijádu do San’á, míní bývalý náměstek. Dodává, že je třeba řešit i legitimní obavy amerických partnerů v oblasti a do rozhovorů přímo zapojit Írán, jelikož ten nese na násilí v Jemenu velký podíl a zároveň může mít potenciální zájem na oživení diplomacie a ukázce své schopnosti podkopávat ji.

Zatřetí by měl americký Kongres podmínit další prodej zbraní a vojenskou podporu Saúdské Arábii dodržováním příměří a ochotou k diplomatickým jednáním z její strany, apeluje Burns. Připouští, že partnerství s Rijádem je pro Washington z dlouhodobého hlediska důležité, nejprve je nutné dostat Saúdy z Jemenu.

Jemen zůstane nějaký čas chudou, rozdělenou a nestabilní zemí. Ale můžeme pomoci odstranit jednu vrstvu nestability v regionu, který jimi překypuje, snížit nepopsatelné lidské utrpení, zmenšit americké vojenské angažmá a připravit prostor pro komplikovanou diplomacii, která přijde,“ píše Burns.

Žádné vítězné přehlídky ani summity, které jsou typické pro Trumpovu diplomacii, se v případě Jemenu konat nebudou, ale ukončení tamní války je správné a rozumné z pohledu USA i regionu, deklaruje vysloužilý diplomat. Tvrdí, že Washington by se měl této příležitosti chopit.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus se rozšířil do další země

10.04.2020 08:27 Jemen dnes ohlásil svůj první případ pacienta s koronavirem. Nemocný je v největší jemenské…

V Turecku rekordně přibylo mrtvých s covid-19

09.04.2020 19:21 V Turecku se za poslední den zvýšila bilance obětí koronaviru nejvíce od začátku epidemie, zemřelo…

Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

09.04.2020 14:15 Aktualizováno Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním…

Islámský stát pokládá covid-19 za boží zásah proti křižákům, píše Politico

09.04.2020 10:03 Zatímco svět se uzavřel a zaměřil na počítání ztrát způsobených šířením koronaviru, teroristická…

Související:

Právě se děje

Další zprávy