Otevřely se dveře dalšímu krvavému konfliktu? Americký diplomat apeluje k akci

NÁZOR – Instinkt, který velí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ukončit angažmá USA v „nekonečných válkách“ na Blízkém východě, je rozumný, konstatuje Willaim J. Burns v komentáři pro server Washington Post. Bývalý diplomat a náměstek amerického ministra zahraničí ovšem varuje, že Trump plameny tamních válek spíše rozdmýchává, než hasí.

Jemen, ilustrační foto

Válka, kterou lze ukončit

Význam syrské operace, při které přišel o život vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí je podle Burnse oslabován nesouladem širší strategie. „Impulzivním rozhodnutím o stažení vojáků ze severovýchodní Sýrie – nekoordinovaným se spojenci a partnery, nehledě na vlastní velitele a diplomaty – Trump otevřel dveře dalšímu konfliktu,“ píše vysloužilý diplomat. Tvrdí, že došlo k posílení zájmů Damašku, Teheránu, Moskvy a Ankary a prohloubení problémů místních sunnitů, ze kterých těží IS.

Odstoupení od dohody o íránském jaderném programu zase Trump tento program odbrzdil a vystupňoval napětí v regionu, kritizuje bývalý náměstek. Výsledkem podle něj je vyslání dalších 3 tisíc amerických vojáků do Perského zálivu, kteří mají čelit víceméně samoúčelným provokacím.  

Existuje ale jedna válka, kterou Trump stále může ukončit,“ pokračuje Burns. Označuje za ni konflikt v Jemenu, který je pro mnoho Američanů sice vzdálený, ale má ohromné humanitární a strategické dopady.

OSN označuje situaci v Jemenu za největší humanitární krizi světa, připomíná ex-diplomat. Podotýká, že o domov přišly 3 milionu Jemenců, téměř čtvrt milionu lidí bylo zabito a 15 milionům dalších hrozí hladomor, navíc konflikt přispěl k největší epidemii cholery v moderních dějinách a stav se zhoršuje každým dnem.

Podobně vážné jsou strategické důsledky, upozorňuje Burns. Konstatuje, že jemenská vláda uznaná OSN se nachází v exilu a metropoli San’á ovládají Húsiové podporovaní Íránem, přičemž na východě země sílí odnože IS a al-Káidy a mohou zde zřídit základnu k plánování útoků na Západě.

Konflikt také škodí americké zahraniční politice, jelikož USA prodávají Saúdské Arábii bomby a rakety, které mají na svědomí dvě třetiny civilních obětí, a další americké zbraně padly do rukou Rijádem podporovaných milicí a jejich protivníků, uvádí někdejší náměstek. Dodává, Že Spojené státy cvičí saúdské piloty, servisují jejich letouny, s královstvím sdílejí zpravodajské informace a radí s výběrem cílů.

Přiživování katastrofální situace v Jemenu nikterak nepomáhá Washingtonu ani Rijádu, deklaruje Burns. Za dobrou zprávu považuje to, že zrají podmínky pro diplomatický posun tohoto konfliktu.

Je třeba chopit se příležitosti

Spojené arabské emiráty, nejschopnější saúdskoarabský partner, si uvědomily, že poškození jejich zájmů a pověsti za to zkrátka nestojí,“ pokračuje vysloužilý diplomat. Dodává, že v červenci začalo stahování vojáků Spojených arabských emirátů z Jemenu a realitu začíná vnímat i Rijád.

Saúdové utratili za válku přes 100 miliard dolarů, navíc plně ukázali své vojenské schopnosti a zranitelnost predátorskému Íránu, podotýká Burns. Doplňuje, že Rijád také čelí rostoucímu tlaku amerického Kongresu, a to vše dává Saúdská Arábii signál, aby se uchýlila k diplomacii.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Minulý měsíc tak začala zákulisní jednání Saúdů s Húsii, přičemž USA mohou a měly by využít své páky a rozhovorům pomoci, nabádá bývalý diplomat. Tvrdí, že tak mohou učinit třemi způsoby.

Zaprvé lze tlačit na Rijád, aby prodloužil pozastavení náletů a přistoupil na celkové příměří, které by ověřilo nedávný slib Húsiů přestat útočit na saúdskoarabské cíle, doporučuje Burns. Myslí si, že spolu s tím by měl být Rijád tlačen k otevření letiště v San’á pro lékařské evakuační lety a uvolnění blokády dovozu paliva do země, což je zásadní pro humanitární pomoc.

Zadruhé by Spojené státy měly plně podpořit nové rozhovory pod patronátem OSN, které uznají realitu, že Húsiové se nestáhnou zpět na sever země a mezinárodně uznaná jemenská vláda se nemže jen tak vrátit z Rijádu do San’á, míní bývalý náměstek. Dodává, že je třeba řešit i legitimní obavy amerických partnerů v oblasti a do rozhovorů přímo zapojit Írán, jelikož ten nese na násilí v Jemenu velký podíl a zároveň může mít potenciální zájem na oživení diplomacie a ukázce své schopnosti podkopávat ji.

Zatřetí by měl americký Kongres podmínit další prodej zbraní a vojenskou podporu Saúdské Arábii dodržováním příměří a ochotou k diplomatickým jednáním z její strany, apeluje Burns. Připouští, že partnerství s Rijádem je pro Washington z dlouhodobého hlediska důležité, nejprve je nutné dostat Saúdy z Jemenu.

Jemen zůstane nějaký čas chudou, rozdělenou a nestabilní zemí. Ale můžeme pomoci odstranit jednu vrstvu nestability v regionu, který jimi překypuje, snížit nepopsatelné lidské utrpení, zmenšit americké vojenské angažmá a připravit prostor pro komplikovanou diplomacii, která přijde,“ píše Burns.

Žádné vítězné přehlídky ani summity, které jsou typické pro Trumpovu diplomacii, se v případě Jemenu konat nebudou, ale ukončení tamní války je správné a rozumné z pohledu USA i regionu, deklaruje vysloužilý diplomat. Tvrdí, že Washington by se měl této příležitosti chopit.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Související:

Právě se děje

reklama