Palestinci by měli mít stejná práva jako Izraelci, vzkazuje organizace

Izrael by měl Palestincům žijícím na okupovaném Západním břehu Jordánu přiznat stejná práva jako mají izraelští občané. Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla organizace na ochranu práv Human Rights Watch (HRW). Připomněla zároveň, že izraelská okupace Západního břehu Jordánu trvá už 52 let a její konec je v nedohlednu.

Mezinárodní právo sice okupační mocnosti povoluje dočasně omezit některé občanské svobody z bezpečnostních důvodů, současná přísná omezení, kterým Palestinci čelí, jsou ale podle HRW po půl století neospravedlnitelná.

Zpráva HRW se opírá a o 29 rozhovorů převážně s Palestinci, kteří byli zatčeni, a s jejich právními zástupci. Zpráva se také zabývá žalobami izraelských vojenských soudů, jejich rozsudky a detailně rozebírá osm příkladů aktivistů, novinářů a dalších Palestinců, kteří byli v uplynulých pěti letech na základě izraelských vojenských nařízení zatčeni. Materiál nese název: "Narozeni bez občanských práv: Izraelská drakonická vojenská nařízení užívaná k represi Palestinců na Západním břehu Jordánu".

Dokument se zabývá izraelskými vojenskými nařízeními, které kriminalizují nenásilné politické aktivity, jako jsou například protesty, publikování politických textů a členství v skupinách, které jsou "nepřátelské vůči Izraeli". Podle HRW Izrael nařízení využívá k zatýkání členů palestinských politických uskupení, aktivistů či Palestinců, kteří veřejně kritizují okupaci. Izrael rovněž na základě zmíněných nařízení zakazuje politické a další nevládní organizace či omezuje palestinská média, uvedla organizace.

"Vzhledem k dlouhodobé izraelské kontrole nad Palestinci by Izrael měl minimálně Palestincům dát stejná práva jako vlastním občanům, bez ohledu na aktuální politické uspořádání," míní šéfka HRW pro Blízký východ a severní Afriku Sarah Leah Whitsonová.

"Izraelské vojenské právo platící na Západním břehu Jordánu 52 let upírá Palestincům základní svobody jako například: vyvěšovat vlajky, pokojně protestovat proti okupaci, stát se členy významných politických hnutí a publikovat politické materiály," dodala. "Tato nařízení dávají (izraelské) armádě volnou ruku k stíhání kohokoliv, kdo se politicky organizuje, promluví kriticky, či dokonce podává zprávy způsobem, který se armádě nelíbí," pokračovala.

HRW uvádí, že mezi 1. červencem 2014 a 30. červnem 2019 izraelská armáda stíhala 358 Palestinců obviněných z "podněcování", 1704 Palestinců za "členství a aktivitu v zakázaných uskupeních" a 4590 Palestinců za "vstup do uzavřené vojenské zóny", což je podle HRW označení, které izraelská armáda často používá pro místa prostestů.

HRW dále napsala, že Palestinci, kteří se bez povolení armády zúčastní shromáždění vnímaného jako politické a s účastí více než deseti lidí, mohou být odsouzeni až k deseti rokům za mřížemi. Stejná sazba podle HRW hrozí také Palestincům žijícím v okupované oblasti, kteří "vyvěsí (palestinské) vlajky či politické symboly" bez povolení armády.

"Krátkodobá omezení občanských práv mohou dočasně narušit veřejný život, trvající omezení na neurčitou dobu ale ničí společenský, politický a intelektuální život komunity. Čím déle trvá okupace, tím více by vojenská vláda měla připomínat normální vládu, která vždy respektuje standardy mezinárodního lidského práva," míní HRW.

Související

Více souvisejících

Human Rights Watch Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy