Izrael by měl Palestincům žijícím na okupovaném Západním břehu Jordánu přiznat stejná práva jako mají izraelští občané. Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla organizace na ochranu práv Human Rights Watch (HRW). Připomněla zároveň, že izraelská okupace Západního břehu Jordánu trvá už 52 let a její konec je v nedohlednu.
Mezinárodní právo sice okupační mocnosti povoluje dočasně omezit některé občanské svobody z bezpečnostních důvodů, současná přísná omezení, kterým Palestinci čelí, jsou ale podle HRW po půl století neospravedlnitelná.
Zpráva HRW se opírá a o 29 rozhovorů převážně s Palestinci, kteří byli zatčeni, a s jejich právními zástupci. Zpráva se také zabývá žalobami izraelských vojenských soudů, jejich rozsudky a detailně rozebírá osm příkladů aktivistů, novinářů a dalších Palestinců, kteří byli v uplynulých pěti letech na základě izraelských vojenských nařízení zatčeni. Materiál nese název: "Narozeni bez občanských práv: Izraelská drakonická vojenská nařízení užívaná k represi Palestinců na Západním břehu Jordánu".
Dokument se zabývá izraelskými vojenskými nařízeními, které kriminalizují nenásilné politické aktivity, jako jsou například protesty, publikování politických textů a členství v skupinách, které jsou "nepřátelské vůči Izraeli". Podle HRW Izrael nařízení využívá k zatýkání členů palestinských politických uskupení, aktivistů či Palestinců, kteří veřejně kritizují okupaci. Izrael rovněž na základě zmíněných nařízení zakazuje politické a další nevládní organizace či omezuje palestinská média, uvedla organizace.
"Vzhledem k dlouhodobé izraelské kontrole nad Palestinci by Izrael měl minimálně Palestincům dát stejná práva jako vlastním občanům, bez ohledu na aktuální politické uspořádání," míní šéfka HRW pro Blízký východ a severní Afriku Sarah Leah Whitsonová.
"Izraelské vojenské právo platící na Západním břehu Jordánu 52 let upírá Palestincům základní svobody jako například: vyvěšovat vlajky, pokojně protestovat proti okupaci, stát se členy významných politických hnutí a publikovat politické materiály," dodala. "Tato nařízení dávají (izraelské) armádě volnou ruku k stíhání kohokoliv, kdo se politicky organizuje, promluví kriticky, či dokonce podává zprávy způsobem, který se armádě nelíbí," pokračovala.
HRW uvádí, že mezi 1. červencem 2014 a 30. červnem 2019 izraelská armáda stíhala 358 Palestinců obviněných z "podněcování", 1704 Palestinců za "členství a aktivitu v zakázaných uskupeních" a 4590 Palestinců za "vstup do uzavřené vojenské zóny", což je podle HRW označení, které izraelská armáda často používá pro místa prostestů.
HRW dále napsala, že Palestinci, kteří se bez povolení armády zúčastní shromáždění vnímaného jako politické a s účastí více než deseti lidí, mohou být odsouzeni až k deseti rokům za mřížemi. Stejná sazba podle HRW hrozí také Palestincům žijícím v okupované oblasti, kteří "vyvěsí (palestinské) vlajky či politické symboly" bez povolení armády.
"Krátkodobá omezení občanských práv mohou dočasně narušit veřejný život, trvající omezení na neurčitou dobu ale ničí společenský, politický a intelektuální život komunity. Čím déle trvá okupace, tím více by vojenská vláda měla připomínat normální vládu, která vždy respektuje standardy mezinárodního lidského práva," míní HRW.
Související

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

HRW obvinila Izrael z použití bílého fosforu. Na civilisty s ním neútočíme, brání se armáda
Human Rights Watch , Izrael , palestina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
před 1 hodinou

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
před 2 hodinami

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
před 2 hodinami

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
před 3 hodinami

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
před 4 hodinami

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
před 5 hodinami

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
před 5 hodinami

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
před 6 hodinami

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
před 8 hodinami

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
před 9 hodinami

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
včera

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
včera

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
včera

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
včera

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
včera

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
včera

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
včera

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
včera
Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.
Zdroj: Jakub Jurek