Palestinci by měli mít stejná práva jako Izraelci, vzkazuje organizace

Izrael by měl Palestincům žijícím na okupovaném Západním břehu Jordánu přiznat stejná práva jako mají izraelští občané. Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla organizace na ochranu práv Human Rights Watch (HRW). Připomněla zároveň, že izraelská okupace Západního břehu Jordánu trvá už 52 let a její konec je v nedohlednu.

Mezinárodní právo sice okupační mocnosti povoluje dočasně omezit některé občanské svobody z bezpečnostních důvodů, současná přísná omezení, kterým Palestinci čelí, jsou ale podle HRW po půl století neospravedlnitelná.

Zpráva HRW se opírá a o 29 rozhovorů převážně s Palestinci, kteří byli zatčeni, a s jejich právními zástupci. Zpráva se také zabývá žalobami izraelských vojenských soudů, jejich rozsudky a detailně rozebírá osm příkladů aktivistů, novinářů a dalších Palestinců, kteří byli v uplynulých pěti letech na základě izraelských vojenských nařízení zatčeni. Materiál nese název: "Narozeni bez občanských práv: Izraelská drakonická vojenská nařízení užívaná k represi Palestinců na Západním břehu Jordánu".

Dokument se zabývá izraelskými vojenskými nařízeními, které kriminalizují nenásilné politické aktivity, jako jsou například protesty, publikování politických textů a členství v skupinách, které jsou "nepřátelské vůči Izraeli". Podle HRW Izrael nařízení využívá k zatýkání členů palestinských politických uskupení, aktivistů či Palestinců, kteří veřejně kritizují okupaci. Izrael rovněž na základě zmíněných nařízení zakazuje politické a další nevládní organizace či omezuje palestinská média, uvedla organizace.

"Vzhledem k dlouhodobé izraelské kontrole nad Palestinci by Izrael měl minimálně Palestincům dát stejná práva jako vlastním občanům, bez ohledu na aktuální politické uspořádání," míní šéfka HRW pro Blízký východ a severní Afriku Sarah Leah Whitsonová.

"Izraelské vojenské právo platící na Západním břehu Jordánu 52 let upírá Palestincům základní svobody jako například: vyvěšovat vlajky, pokojně protestovat proti okupaci, stát se členy významných politických hnutí a publikovat politické materiály," dodala. "Tato nařízení dávají (izraelské) armádě volnou ruku k stíhání kohokoliv, kdo se politicky organizuje, promluví kriticky, či dokonce podává zprávy způsobem, který se armádě nelíbí," pokračovala.

HRW uvádí, že mezi 1. červencem 2014 a 30. červnem 2019 izraelská armáda stíhala 358 Palestinců obviněných z "podněcování", 1704 Palestinců za "členství a aktivitu v zakázaných uskupeních" a 4590 Palestinců za "vstup do uzavřené vojenské zóny", což je podle HRW označení, které izraelská armáda často používá pro místa prostestů.

HRW dále napsala, že Palestinci, kteří se bez povolení armády zúčastní shromáždění vnímaného jako politické a s účastí více než deseti lidí, mohou být odsouzeni až k deseti rokům za mřížemi. Stejná sazba podle HRW hrozí také Palestincům žijícím v okupované oblasti, kteří "vyvěsí (palestinské) vlajky či politické symboly" bez povolení armády.

"Krátkodobá omezení občanských práv mohou dočasně narušit veřejný život, trvající omezení na neurčitou dobu ale ničí společenský, politický a intelektuální život komunity. Čím déle trvá okupace, tím více by vojenská vláda měla připomínat normální vládu, která vždy respektuje standardy mezinárodního lidského práva," míní HRW.

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

Více souvisejících

Human Rights Watch Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy