Palestinci by měli mít stejná práva jako Izraelci, vzkazuje organizace

Izrael by měl Palestincům žijícím na okupovaném Západním břehu Jordánu přiznat stejná práva jako mají izraelští občané. Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla organizace na ochranu práv Human Rights Watch (HRW). Připomněla zároveň, že izraelská okupace Západního břehu Jordánu trvá už 52 let a její konec je v nedohlednu.

Mezinárodní právo sice okupační mocnosti povoluje dočasně omezit některé občanské svobody z bezpečnostních důvodů, současná přísná omezení, kterým Palestinci čelí, jsou ale podle HRW po půl století neospravedlnitelná.

Zpráva HRW se opírá a o 29 rozhovorů převážně s Palestinci, kteří byli zatčeni, a s jejich právními zástupci. Zpráva se také zabývá žalobami izraelských vojenských soudů, jejich rozsudky a detailně rozebírá osm příkladů aktivistů, novinářů a dalších Palestinců, kteří byli v uplynulých pěti letech na základě izraelských vojenských nařízení zatčeni. Materiál nese název: "Narozeni bez občanských práv: Izraelská drakonická vojenská nařízení užívaná k represi Palestinců na Západním břehu Jordánu".

Dokument se zabývá izraelskými vojenskými nařízeními, které kriminalizují nenásilné politické aktivity, jako jsou například protesty, publikování politických textů a členství v skupinách, které jsou "nepřátelské vůči Izraeli". Podle HRW Izrael nařízení využívá k zatýkání členů palestinských politických uskupení, aktivistů či Palestinců, kteří veřejně kritizují okupaci. Izrael rovněž na základě zmíněných nařízení zakazuje politické a další nevládní organizace či omezuje palestinská média, uvedla organizace.

"Vzhledem k dlouhodobé izraelské kontrole nad Palestinci by Izrael měl minimálně Palestincům dát stejná práva jako vlastním občanům, bez ohledu na aktuální politické uspořádání," míní šéfka HRW pro Blízký východ a severní Afriku Sarah Leah Whitsonová.

"Izraelské vojenské právo platící na Západním břehu Jordánu 52 let upírá Palestincům základní svobody jako například: vyvěšovat vlajky, pokojně protestovat proti okupaci, stát se členy významných politických hnutí a publikovat politické materiály," dodala. "Tato nařízení dávají (izraelské) armádě volnou ruku k stíhání kohokoliv, kdo se politicky organizuje, promluví kriticky, či dokonce podává zprávy způsobem, který se armádě nelíbí," pokračovala.

HRW uvádí, že mezi 1. červencem 2014 a 30. červnem 2019 izraelská armáda stíhala 358 Palestinců obviněných z "podněcování", 1704 Palestinců za "členství a aktivitu v zakázaných uskupeních" a 4590 Palestinců za "vstup do uzavřené vojenské zóny", což je podle HRW označení, které izraelská armáda často používá pro místa prostestů.

HRW dále napsala, že Palestinci, kteří se bez povolení armády zúčastní shromáždění vnímaného jako politické a s účastí více než deseti lidí, mohou být odsouzeni až k deseti rokům za mřížemi. Stejná sazba podle HRW hrozí také Palestincům žijícím v okupované oblasti, kteří "vyvěsí (palestinské) vlajky či politické symboly" bez povolení armády.

"Krátkodobá omezení občanských práv mohou dočasně narušit veřejný život, trvající omezení na neurčitou dobu ale ničí společenský, politický a intelektuální život komunity. Čím déle trvá okupace, tím více by vojenská vláda měla připomínat normální vládu, která vždy respektuje standardy mezinárodního lidského práva," míní HRW.

Související

Více souvisejících

Human Rights Watch Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 2 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy