Při demonstracích v Iráku zahynulo šest lidí

Při protivládních demonstracích v Iráku dnes zahynulo šest lidí. Tři lidé přišli o život v Bagdádu a další tři na jihu země, informovala agentura AFP. Desítky protestujících utrpěly zranění. V pátek při protivládních protestech v Iráku zemřelo 42 lidí.

Přidejte svůj názor

Irák
doporučujeme

V jihoiráckém městě Násiríja se skupina demonstrantů, která se oddělila od tisíců protestujících, pokusila dostat do domu jednoho z místních představitelů. Ochranka budovy se je snažila zastavit palbou, uvedla irácká policie.

V Bagdádu použily bezpečnostní složky proti demonstrantům slzný plyn. Irácká armáda již dříve naznačila, že bude proti demonstrantům zasahovat mnohem tvrději. V pátek byly kanystry se slzným plynem použity jen proti těm protestujícím, kteří se na mostě v centru metropole snažili odstranit zátarasy bránící jim, aby se dostali až do přísně střežené vládní čtvrti. Dnes ale bezpečnostní síly používaly slzný plyn proti komukoli, kdo se na centrálním náměstí Tahrír objevil, napsala agentura Reuters. "Přišli jsme jen s vlajkami a lahvemi vody, ale oni na nás zaútočili," uvedl jeden z demonstrantů, 33letý Silván Núr. "Protestujeme pokojně, nemáme zbraně," dodal.

Už na začátku října si demonstrace proti korupci, nezaměstnanosti a špatně fungujícím službám v několika iráckých městech vyžádaly přes 150 lidských životů. Policie v pátek v Bagdádu zasáhla slzným plynem, zábleskovými granáty a varovnými výstřely proti tisícům demonstrantů, kteří po třítýdenní pauze znovu vyšli do ulic. Prvotní informace hovořily o 30 mrtvých, dalších 12 osob ale zemřelo, když zůstali uvěznění ve městě Díváníja v hořící budově zapálené během protestů.

Irácké ministerstvo vnitra a armáda dnes vydaly prohlášení, podle kterého někteří z demonstrantů zneužívají protesty k útokům na vládní budovy a kanceláře politických stran. Armáda v této souvislosti varovala, že použije nezbytná opatření k tomu, aby se s těmito "sabotéry" vypořádala.

Stovky protestujících, většinou mladých mužů, se shromáždily i dnes na centrálním bagdádském náměstí Tahrír. Jak poznamenala agentura AP, mezi demonstranty bylo vůbec poprvé vidět i mladé ženy, některé z nich rozdávaly protestujícím vodu. V jednu chvíli se demonstranti začali pokoušet odstranit zátarasy, které jim brání dostat se do takzvané Zelené zóny, kde sídlí vládní úřady a velvyslanectví několika zemí. Příslušníci bezpečnostních složek se je snažili zastavit a použili proti nim slzný plyn.

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pátečním projevu k národu slíbil, že příští týden provede změny ve vládě a přijme reformy. Uvedl také, že lidé mají právo demonstrovat, násilí ale nebude tolerováno. Rezignaci kabinetu, kterou demonstranti požadují, odmítl. "Demise současné vlády by uvrhla zemi do chaosu," řekl Mahdí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brutální demonstrace v Bagdádu. Policie střílí do davu granáty, počet…

15.11.2019 11:10 Střety mezi demonstranty a iráckými bezpečnostními složkami v centrálním Bagdádu v noci na dnešek…

Příměří se zhroutilo. Izrael obnovil údery proti Islámskému džihádu

15.11.2019 09:36 Aktualizováno Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování…

Syrská armáda začala kvůli rusko-turecké dohodě hlídkovat na hranicích

14.11.2019 18:01 Syrská vládní vojska dnes začala hlídkovat na severovýchodě Sýrie v blízkosti turecké hranice. S…

Turecko vyhostilo cizince s vazbami na IS, většina se vrátila do Německa

14.11.2019 17:22 Turecké úřady dnes rozhodly o tom, že do domovských zemí vrátí devět cizinců podezřelých z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama