Saúdskoarabský korunní princ čelí obvinění, prý vyslal do Kanady vražedné komando

Bývalý poradce někdejšího saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Najífa Saúda obvinil současného následníka trůnu prince Muhammada bin Salmána z pokusu nechat ho zavraždit. Saad Džábrí kvůli tomu ve čtvrtek podal trestní oznámení u soudu ve Washingtonu.

Korunní princ Muhammad podle něj vyslal komando, které ho mělo zlikvidovat podobně jako předtím kritika královského dvora a novináře Džamála Chášukdžího. Džábrí žije v exilu v Kanadě a tam prý za ním bylo komando vysláno.

Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a jeho tělo se dosud nenašlo.

V trestním oznámení se uvádí, že Muhammad bin Salmán osobně nařídil likvidaci Saada a že tento příkaz stále platí. Džábrí se domnívá, že korunní princ se ho chce zbavit kvůli jeho blízkému uvztahu s princem bin Najífem a kvůli jeho hlubokým znalostem aktivit korunního prince, který se ve Washingtonu těší velké přízni.

"Pan Saad představuje existenční ohrožení dobré bin Salmánovy pověsti v očích americké vlády. Proto si bin Salmán přeje jeho smrt," stojí v trestním oznámení.

Princ bin Najíf je Muhammadovým bratrancem. V roce 2017 byl zbaven titulu následníka trůnu a jeho místo zaujal králův syn Muhammad, jemuž tehdy nebylo ani 32 let. Džábrí, označovaný také jako agent tajné služby, odjel do exilu ještě před touto "výměnou" a odmítl se do království vrátit. S jedním ze svých synů se usadil v Kanadě. Podle něj Rijád poslal skupinu vrahů s úkolem ho najít a zabít.

Chášukdží byl zabit 2. října 2018 a Muhammadovo komando určené k podobné likvidaci Džábrího dorazilo do Kanady 13. října téhož roku. Kanadské úřady ale podle něj vyhodnotily chování skupiny jako podezřelé a nedovolily jí vstoupit na kanadské území. Jednotliví členové se snažili vstoupit na turistická víza a předstírali, že se navzájem neznají. Kanadští pohraničníci ale měli fotografii, na níž bylo několik těchto lidí pohromadě.

Džábrí tvrdí, že ve skupině byl odborník na soudní medicínu a lidé vybavení stejně jako komando, které zlikvidovalo Chášukdžího v Istanbulu. Panuje podezření, že i pro tuto vraždu dal příkaz Muhammad bin Salmán. Tělo bylo podle všeho rozebráno a jednotlivé části zlikvidovány.

Džábrí dále tvrdí, že dvě jeho děti, které zůstaly v Saúdské Arábii, byly v březnu uneseny a on se s nimi od té doby nesetkal. Podle Džábrího byly obě děti stejně jako bratr zatčeni na příkaz korunního prince ve snaze přinutit ho vrátit se z exilu.

Džábrí za své minulé kariéry navázal kontakty s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a dovolává se amerického zákona o ochraně obětí mučení. Kanadský ministr veřejné bezpečnosti Bill Blair řekl, že kanadské úřady vědí o případech, kdy se cizinci snažili sledovat, zastrašovat a hrozit kanadským občanům a lidem, kteří v Kanadě žijí. "To je zcela nepřijatelné," uvedl Blair v prohlášení určeném agentuře Reuters.

Vztahy mezi Kanadou a Saúdskou Arábií nejsou nejlepší od roku 2018, kdy Ottawa kritizovala Rijád za porušování lidských práv.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Saúdská Arábie Saad Džábrí Džamál Chášakdží (novinář) Kanada

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy